Slepice a kostelník (1950)

No to je hrůza! Forma i obsah. Ta jedna hvězda je za to, že mě to přinutilo k zamyšlení.

Svedená a opuštěná (1964)

Ten příběh je jako z jiného světa. Vždyť místní zvyklosti nemohl pochopit ani mladý policista ze severu. Docela by mě zajímalo, jak tenkrát na Sicílii takové spory mezi rodinnými klany doopravdy řešili. Ve filmu všichni aktivní účastníci sporu zažívali doslova a do písmene infarktové situace. Já jsem se však náramně bavil.

Protektor (2009)

Nádherné dobové retro, výborná kamera, tak trochu barvy a trochu černé a bílé, skoro až film-noir, záběry a situace, které jsem z této doby ve filmu ještě neviděl, trefně zvolený v různých rovinách se opakující námět bicyklu, hudba podtrhující depresívní napětí, tak to mě naplňovalo většinu filmu. Ke konci filmu jsem se ptal sám sebe, jestli mi tam ještě něco nechybí, pro úplné absolutorium se mi děj nějak nedostával pod kůži. Jako by mi režisér viděl do duše, protože přesně v té chvíli začal film vrcholit a na závěr bylo v sále hrobové ticho, a já jsem dostal i to, po čem jsem se před chvílí pídil. Po devíti a půl hubených letech další po všech stránkách výborný český film z doby protektorátu, který nám říká něco o nás samých (tenkrát to byl film Musíme si pomáhat).

Jako v zrcadle (1961)

Mrazilo mě už na začátku filmu,ale z úplně jiného důvodu než později. Karin žije díky své nemoci mimo realitu, utíká před skutečností, ale není tomu tak spíše u těch třech ostatních, "zdravých"? Každý se s údělem svého života, který je silně ovlivněn její nemocí, vyrovnává po svém. Kdo vlastně jedná správně? A dá se tak vůbec ptát? Mluví se tu o Bohu nebo je to jen slepé tápání "filozofů"? Skvělý film. Nutí člověka k zamyšlení nad sebou samým.

Zvíře (2001)

Nápad výborný, provedení mnohem horší. Místy jsem se nudil, chvílemi i bavil, např. když si Marvin značkuje prostor nebo když chápe, proč je koza uvázaná.

Anglické jahody (2008)

Tak jsem měl dost velká očekávání, pravda nedíval jsem se na csfd hodnocení, a ... přišlo stejně velké zklamání. Z toho námětu se dalo vytěžit mnohem, mnohem víc. A není to o penězích. Děj mě vůbec nevtáhl. Bylo to celé také mdlé. Ještě tak 70% zaslouží za roli matky Pavla Tomicová. Jinak bída. Ale je to především o špatné režii. Kdybych o 21.8. neměl žádný pojem, bylo by hodnocení ještě horší.

Mamma Mia! (2008)

Slabší příběh, tak nějak si představuji románky z Červené knihovny. Vtip? Ano, něco tam bylo. Celé se to odehrává u moře ve sluncem zalitém Řecku. To je zase plus. Bylo by to tak celkem na 50%. Písně od skupiny ABBA, které jsem měl kdysi velmi rád, však všechny mínusy škrtají. Nojo, holt nostalgie ...

Annie Hallová (1977)

Brilantně promíchaný koktejl dějových rovin, imaginace a skutečnosti mě omámil hned od začátku. Woody zde velkodušně otevírá své komplikované, po lásce toužící nitro. Báječnými jednohubkami pak byla spousta gagů, vtipů, narážek a bonmotů; z hlavy mi nikdo nevypáře ten, zde již vícekrát zmiňovaný, o vejci. Na konci mi bylo Alvyho až líto. Vždyť ti dva se tak milovali, až spolu nemohli žít. Co to jen bylo? Poblouznění, zamilovanost, či láska? Film se chystám vidět v brzké době podruhé. Mám pocit, že na poprvé se z toho nedá vše pochytit.Všem, kdo mají rádi inteligentní humor, mohu Annie Hallovou jen doporučit.

Anna a vlci (1973)

Každý v tom domě byl nějak postižen. Během filmu společně s Annou postupně zjišťujeme, že podstatně více, než se na první pohled zdálo. Než tam přišla, všichni spolu žili v nějaké záhadné symbióze, a ono to fungovalo. Anna, jediná normální postava filmu, která je v rezidenci cizincem v pravém slova smyslu, trpělivě snáší zprvu drobná příkoří a snaží se s jeho obyvateli vycházet, jak nejlépe umí. Dokonce to vypadá, že naváže i přátelství a všem pomůže najít cestu k sobě navzájem. A ten nečekaný závěr. To je fakt síla. Smekám před hereckým výkonem všech, především pak Geraldine Chaplin.Bratři tu podle Saury symbolizovali 3 podstatné rysy tehdejšího Španělska: přehnanou religiozitu, potlačovanou sexualitu a autoritářství. Film mě přinutil si na internetu zjistit, co se vlastně ve Španělsku za Francovy vlády dělo.

Kouzla králů (2008) (TV film)

Pohádky mám rád a od této štědrovečerní jsem očekával pohlazení na duši. Musím však říct, že až do konce marně. Hudba je pěkná. Pak se mi líbila ještě Libuše Šafránková, jak posmrtně moudře radila. Škoda jen, že ne vždy se úplně dobře vrátila do obrazu, došlo tam k takovému nepovedenému filmovému střihu, avšak to není její chyba. Jinak to bylo herecky slabší, zvláště pak podání hlavního hrdiny. Laciné filmové triky podkopávali celkový dojem. Nebyly ani originální, na začátku jsem poznal Karla Zemana, pak i něco ze starších počítačových her a pohádek. Zklamal mě také Vladan. Pravda, Vlado Napichovač by se sem nehodil, ale to co jsem viděl, byl pouhý odvar krutého vládce, kterým měl být. 45%