Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Dvě hvězdy a ta druhá je jenom za technické hodnoty. Jaký film TROS je? Kdybych ho měla popsat jedním slovem, bylo by to "nepromyšlený". Kdybych ho měla popsat více slovy, označila bych to za fanfikci napsanou dvanáctiletým fanouškem, který se zoufale snaží ostatním fanouškům zavděčit, ale nezná základní pravidla vypravěčství ani lore Hvězdných válek. Je to morálně zpustlý film o tom, že lidé, co bojují za správnou věcí, jsou automaticky a ve všem dobří a neomylní, o nahrazení "špatného" dítěte někým neproblémovým, o věčném zastydnutí v dětství, o tom, jak člověka definuje názor starších autorit. A to všechno se JJ Abrams snaží prezentovat jako happy end. Když si vzpomenu, že jsem JJe a LucasFilm bránila... To, co předvedli, je zahanbující. Využívali zájem různých skupin fanoušků a dávali jim všem před nos mrkvičku. Přitom jim celou dobu opravdu šlo jenom o marvelizaci Hvězdných válek. Možná měli v Lucas Filmu být od začátku trochu upřímnější v tom, čeho chtějí novou trilogií dosáhnout. Protože uctít dědictví Skywalkerů to rozhodně nebylo a i ten název filmu je vtip. Merry fucking Christmas!

Last Christmas (2019)

Pokud od filmu čekáte vánoční romanci... tak kvůli jistému dějovému zvratu, který do vánoční komedie nepatří, budete zklamáni. Ona tedy multikulturní propaganda a politická témata do vánoční komedie taky nepatří a jsou tam jak pěst na oko. Ale přejděme k tomu lepšímu. Emilia Clarke je tahounka filmu a pokud ji máte jenom trochu rádi, vyplatí se kvůli ní Last Christmas vidět. Milá je samozřejmě atmosféra vánočního Londýna a poselství o laskavosti. Když ovšem zvlážím plusy a mínusy, na vánoční klasiku tenhle film nikdy nepovýší.

Noční můry z temnot (2019)

70 % Vizuálně stylový horor, který osciluje na hraně toho, co může předvést s teenagorovskými postavami... a pro teenagerovské diváky. Nečekejte tedy záplavu střev, spíš lekačky. Pokud je ale čisté napětí to, co od filmu hledáte, přidejte si jednu hvězdu navíc

Krvavá nevěsta (2019)

Inu, Grace a její Tarantinovská svatba. Hlavní hrdinka je sympaťanda, která se sebou nenechá vyorávat. Horůrek sice nepřináší nic převratného, ale pro páteční večer s balíčkem čipsů a pivem nebo stylovým červeným vínem rozhodně stačí.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Poctivých 70 %. Film má dvě a půl hodiny a část z toho jsou scény, které klidně mohly skončit ve střižně, protože neříkají nic nového o postavách ani co se týče worldbuildingu. Plus jsou dospělí herci. McGregor i Fergusovonová zvlášť si postavy užívají a berou je vážně, navíc oba mají charisma a kamera je miluje. Problém pro mě byla Abra. Její představitelka je mi nesympatická, většinu času má naprdnutý výraz, IMO ani moc dobře nehraje a navíc stěží projde i jako míšenka (což ve filmu na rozdíl od předlohy je) i s tou obhajobou, že ne všichni míšenci jsou béžoví. Vzhledem k její velké roli mi to dost kazilo dojem. Co se týče návaznosti na filmové a knižní Osvícení a jak si film poradil s jejích odlišnostmi, tak Doktor Spánek navazuje skoro výhradně na Osvícení filmové. Jedna skvělá věc z toho určitě vzešla, totiž že ve fimu znova vidíme hotel Overlook, který ve filmovém Osvícení zůstal nepoškozený, zatímco v předloze shořel. Konec Doktora je tak dramatičtější než předloha. No a teď k jedné dost problematické záležitosti na konci. SPOILER Vzhledem k tomu, že předloha není vyloženě horor, tak pro Dannyho Torrance skončí happy endem. Vypořádá se s alkoholem, ošklivým traumatem z dětství a najde i rodinu. Filmový Danny skončí stejným způsobem jako jeho otec v knižním Osvícení. Nevím, do jaké míry si to tvůrci uvědomovali, ale dávají stejné depresivní a fundamentálně špatné poselství jako Hra o trůny o Danerys - genům neutečeš. Aplaus za to bohužel nesklidí. SPOILER

Potvora (2016) (seriál)

Seriál, který si se mnou pěkně pohrál. Potvora je na první pohled nesympatická, sebestředná a amorální. Čím víc se ale dozvíme o jejím životě a jejích skutečných myšlenkách, tím víc se odkrývá skutečná, vnitřně nejistá ženská. Potvora má divný vztah s otcem, mrtvou matku a sestru kariéristku, se kterou se věčně hádá, ale přesto by pro ní udělala první poslední. Je to už pár let třicátnice a začíná kvůli tomu trochu panikařit - a navíc v první sérii je i po krk v dluzích. A to všechno je podané s humorem, ale tak jako každý správný humor, i tenhle je v jádru vlastně dost vážný. Když rozrušená hlavní hrdinka žádá o radu a přiznává pocit, že všechno, co v životě udělala, jako by udělala špatně, zasáhlo to asi nejen mě až moc hluboko.

Joker (2019)

Filmu dám plný počet bodů, protože tak ambiciózní komiksový film jsme neviděli od Temného rytíře. Ne že bychom postupný skluz člověka do násilného šílenství neviděli i jinde a dokonce i sociální komentář je nový jenom v rámci dnešních mainstreamových filmů. Upřímně řečeno, tak velkou kontroverzi, jakou Joker vyvolal, zase nic ve filmu neopravňovalo. Hodně lidí ale nejspíš neví, jak naložit se popcornovým filmem, který jasně říká, že ze zkrachovalého komedianta se Joker nestal proto, že by byl od přírody zkažený, natož pak člen mafie.

Ad Astra (2019)

Malý velký film. Tedy, velký je svými ambicemi, malý je v tom, že se jedná o osobní příběh hlavního hrdiny a jeho vztahu s otcem ve vesmírných kulisách. Brad Pitt i Tommy Lee Jones hrají jako o život a nedivila bych, kdyby jednomu z nich přistála nějaká herecká cena. Věčné monology hlavního hrdiny byly ovšem dost únavné a na 22. století je většina technologii až příliš povědomá dnešnímu divákovi (většinou se jedná jen o mírné upgrady dnes známých technologií).

Zelená kniha (2018)

Sázka na jistotu jak obsazením, tak tématem. Ve výsledku je film taková - navzdory tématu - pohodová road movie s dost přímočarými hodnotami. Na druhou stranu, Don Shirley je opravdu zajímavá postava - černoch, jehož doménou je klasická hudba, který má problémy jak v bělošském, tak černošském okolí.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Film, který je snad ještě víc meta než jeho předchůdce. Pravda je, že ani první díl nebyl nijak zvláštní výhra v loterii. Pokud se vám líbil, pak vězte, že dvojka je (obecně) opravdu jen více toho samého.