Anihilace (2018)

Annihilation má ambice, které z velké části splnil. Interpretaci konce nechává z velké části na divákovi a film docela hezky graduje ke katarzi. Garland předvedl několik mrazivých sci-fi-hororových scén. Postavy jsou pojaté chladněji a chvíli mi trvalo, než jsem trochu chápala chování hlavní hrdinky, ale tohle koneckonců nemá být pschologická nebo vztahová studie.

Noc hrůzy (1985)

70 % Z filmu je cítit až dětinské nadšení pro dané téma. Nejedná se o horor v tom smyslu, že by vás něco vyděsilo - spíš už znechutilo. Hlavní hvězdou je Chris Sarandon a jo, ten chlap ví, co dělá. Při současné osmdesátkové nostalgické vlně můžu fanouškům žánru doporučit spíš tenhle originál než novější remake, které oproti svému předchůdci jakoby zůstal někde na půl cesty.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Hacksaw Ridge je válečný film staromódního střihu - pomalu se rozjíždí, hodnoty jsou americké a když konečně dojde na akci, stojí to za to. Technicky se jedná o skvělou podívanou a všechny postavy jsou dobře zahrané. Mel Gibson nezklamal v tom, že válečnou řezničinu ukázal krvavou a brutální a chaotickou. Problém je ovšem v tom, že hlavní hrdina je postava je (bohužel) někdo, s jehož motivacemi se dnešní člověk jenom těžko ztotožní.

Blok 99 (2017)

Skvělý Vince Vaughn v revenge pornu... Film začíná v neuspěchaném tempu, ale postupně si vybuduje kvalitní timing. Nečekejte vězeňské drama, i když i jeho elementy film má. Blok 99 je především o explicitním násilí, až do té míry, že ke konci jsem si už říkala, že by film mohl ubrat. No, neubral. Pokud bych měla Blok 99 k něčemu přirovnat, tak jsou to akční filmy sedmdesátých let, které taky před ničím necouvaly.

Nová šance (2017)

Komediální drama o čtyřech nalomených lidech, kteří na sebe vzájemně mají ten nejlepší vliv. Nová šance není nic nového pod sluncem, ale ty, kdo mají rádi americká indie dramata a herectví J.K. Simmonse můžu jedině doporučit.

7 životů (2017)

70 % Kombinace dobrého a špatného. 7 životů je sci-fi o světě budoucnosti na pokraji zhroucení a originální je zpracováním, ne už tak příběhem. Dost věcí nedávalo při zamyšlení smysl a celé téma o příliš mnoho dětech zasazené do Evropy působí trochu zvláštně. Sledovat sedmerčata je na začátku samozřejmě matoucí, ale film je pak docela šikovně od sebe odliší a každá má aspoň chvíli svůj prostor. A konec? No, na první pohled je ambivalentní, na druhý pohledu už moc ne :)

Avengers: Infinity War (2018)

Avengers jsou technicky skvěle udělaná komiksovka, ale nic přelomového to skutečně není. Postav bylo ještě víc než v Civil War a tentokrát je víc vidět, jak těžké bylo dopřát všem aspoň trochu místa. Tvůrci měli některé postavy prostě vynechat a ne plnit fanouškům přání. Co se mi líbilo nejvíc, tak to byla interakce Starka a Strange a Throra s Quillem. Taky Thanos byl lepší, než jsem čekala, a jestli budou chtít, může to ještě být celkem shakespearovská postava. A ano, postav umřelo dost a absolutně souhlasím s názorem, že u aspoň části z nich to bude dočasné. Taky neměli odvahu aspoň dočasně zabít některého z držáků filmového univerza.

Tiché místo (2018)

Tiché místo je především atmosférická chuťovka a nějakou hlubší analýzu filmového světa neustojí (rozhodně ne jeom s tím, co vidíme). Ani hororovým klišátkům se film nevyhnul, od lekaček až po ostré zuby mimozemských potvor. Nicméně... klišátka fungují, řemeslně se jedná o dobrou práci a herci zdatně nahrazují to, že o postavách nevíme nic kromě jejich rodinných vztahů. P.S. Dabéři se tentokrát při svojí práci pochopitelně nepředřou :)

Hrdina až do konce (2017)

Velmi civilní film o (zase jedou) umírání, který vynáší nahoru hlavně Sam Elliott. Herec jedné role se snaží před koncem napravit, co se dřív podělal, a světě div se, tady to nepůsobí pateticky. Musím ocenit i konec, který jenom zdánlivě ukazuje, že se nic nezměnilo, protože my jako diváci víme, že to není pravda.

Spojenci (2016)

Zemeckis se snaží, Pitt se snaží, Cotillard se snaží. Výsledkem je bohužel emočně plochý film, kde emoce měly hrát zásadní roli. Určitě nejsilnější pasáž je ta střední, ve které Max Vatan dostane paranoidní pilulku. Ve výsledku jsou Spojenci solidní špionské drama z II. světové války, ale to není zrovna nevyužitý žánr. Možná největší chybou bylo obsazení velkých jmen do hlavních rolí, protože to zbytočně přidává na plakátovosti filmu.