Romeo a Julie (1968)

Skrátka klasika, ktorá robí česť svojej predlohe.

Vyměřený čas (2011)

Andrew Niccol nám opäť priniesol nevšedný sci-fi film, ktorý má veľmi zaujímavú myšlienku spôsobujúca tiesnivé pocity. Režisér načrtne na začiatku skvelú ideu a svet, predstaví hlavných hrdinov, jednoducho upúta. Nanešťastie to nevydrží dlho a v ďalších minútach prejdú všetky tieto bizarné nápady na druhú koľaj. Začína sa klasický hollywoodsky akčný film o dobrých, menej dobrých a zlých ľuďoch. Hlavné postavy sú sympatické a v podstate im držíte palce. Avšak po skončení filmu nastane divný pocit o neúplnosti diela. Škoda, že sa nepohral viacej napr. so zvratmi alebo s postavami. Takto nám naservíroval nevšedný sci-fi film s dobrou myšlienkou a typickým akčným komerčným prevedením.

Plameny vášně (2003) (seriál) odpad!

Bol som nútený pri večeri pozrieť skoro celý diel. Mám šťastie, že mám silný žalúdok a neskončila po zhliadnutí tohto „skvostu“ večera opäť na tanieri. Toto „brilantné“ dielo plné kvázi romantiky, kvázi akčnosti, kvázi dialógov o veľkom (H....) ničom a kvázi „inteligentných“ dejových línií snáď nie je možné „nakrútiť“ a „zahrať“ normálnym a psychicky zdravým človekom. Ľutujem ľudí, čo nevidia pravú tvár tejto Kolumbijskej primitívnej (s...y) série, vlastne seriálu a pozerajú to. Hodnotenie Odpad! je veľká pochvala. Na koniec komentáru, kvôli pochopeniu môjho hodnotenia, úryvok z monológu jednej „herečky“, ktorá stála pod oknom domu obkoleseného políciou, kde boli v zajatí ľudia – „Miláčik, poď von! Ja som polícii všetko vysvetlila a oni pochopili, že s tým nemáš nič spoločné. Môžeme odísť domov. Miláčik, už poď von.......“ – no a potom sa čuduj svet, že je mi z tohto seriálu na zvracanie.

Adaptace (2002)

Zvláštny, čudný a zároveň pútavý. Toto sú charakteristiky tohto filmu. Ide v podstate o nahliadnutie do duše scenáristu, ktorý trpí tvorcovským blokom a nedokáže spraviť nič – ani z predlohou ani zo svojím životom. Ďalej sa film vyvíja a my cítime, že postupne smeruje do absurdity. A je to tak, koniec filmu je sklamaním. Všetky obrazy a pocity, ktoré sú v prvých dvoch tretinách filmu sú brilantne spracované, zahrané a občas vznikne pocit, že i my máme niečo spoločné s hlavným hrdinom, a to zamrazí. No nanešťastie príde vyvrcholenie deja, ktoré stratilo dych a skĺzne do klišéovitých scén a dialógov o živote,... Proste nebyť takéhoto konca, ide o bezchybný film.

Haegyeolsa (2010)

Tento Kórejský počin je zvláštny. Vidno v ňom veľa inšpirácie z rôznych akčných filmov, hlavne čínskych, avšak režisér ani scenárista nedokázali z toho spraviť pekelne dobrú jazdu. Nevyváženosť je hlavným bodom programu. Humor, akčné scény, kvázi dramatické scény a rôzne iné šialenosti sa rýchlo medzi sebou striedajú a zároveň ako celok spolu nefungujú. Dej sa spočiatku javí tajomne a navnadí diváka. Ibaže plynie ďalej, človek sa stráca v postavách a rozuzlenie napokon neprekvapí. Ide o jasného adepta na pohodový večer bez mozgových závitov, pri ktorom je dovolené i pospať si.

Drive (2011)

Ide o ukážkové mistrovské dielo. Tak silný a po všetkých stránkach takmer bezchybný film som dlho nevidel. Dej má síce strohý, ale atmosféra je od začiatku do konca hustá, melancholická a dostane sa divákovi pod kožu. Taktiež vynikajúce herecké výkony, keď i pri minimálnych dialógov pozerajúci človek dokáže zistiť z tváre, postojov a gest, čo si postavy myslia, prežívajú a cítia. Všetko dotvára vynikajúca hudba, ktorá umocňuje každú scénu či už ide o akčnú alebo dramatickú. Drive je prekvapením roka a určite si zaslúži nejakého oscara.

Láska a jiné závislosti (2010)

Ja viem, že podobná téma je snáď v tisícich filmoch; ja viem, že to skončí tak ako človek tuší od začiatku; ja viem..... Proste dejovo je tento film klasického, obohratého, nevýrazného spracovania. Avšak hlavná dvojica Jake Gyllenhaal a Anne Hathaway túto snímku s prehľadom zachraňujú z jej priemernosti. Dobre sa na nich pozerá, vtipné scény či dramatické momenty zvládajú ľavou zadnou. Stručne - všetko som im zjedol aj s navijakom a dobre som sa zabavil.

Coach Carter (2005)

Nechápem prečo je tento film tak dobre hodnotený. Téma dobrého, obetavého a sympatického učiteľa, vychovávateľa či trénera, ktorý inšpiruje a naučí dobrým mravom študentov a zároveň srší samými životu prospešnými radami je obohratá ako stará platňa. Navyše v tomto filme daná téma nie je ani sympaticky a zaujímavo nakrútená a hádže na nás od začiatku do konca jedno klišé za druhým. Proste priemer ako hrom, ktorý zachráňujú slušné výkony hercov.

Soukromé životy Pippy Lee (2009)

Private Lives of Pippa Lee sa snaží byť niečím čo vôbec nie je. Spočiatku ide o zaujímavé zobrazenie jedného života jednej sympatickej osoby, ale režisér a scenár tlačí často na pílu ("silné" zvraty či rozuzlenia). A čím ďalej príbeh pokračuje a odhaľujú sa tajomstvá, túžby a "tajný" život hlavnej postavy, tým sa stáva všetko nudnejšie, nudnejšie a nudnejšie. Je to škoda, bo toľko známych a tak málo využitých hercov som v jednom filme dlho nevidel.

Začátky (2010)

Úprimne nakrútený a kvalitne zahraný príbeh o medziľudských vzťahoch a dopadoch minulosti na prítomnosť. K zamysleniu aj ku pobaveniu zároveň.