Na Zlatý glóbus nominovaný Ewan McGregor (Muž ve stínu, Andělé a démoni), na Cenu Akademie nominovaný Christopher Plummer (The Last Station) a Mélanie Laurent (Hanebný pancharti) se představují ve filmu Začátky, povznášející komedii o tom, jak legrační a proměnlivý může být život. Když grafik Oliver (McGregor) krátce po smrti svého otce (Plummer) potkává svobodomyslnou Annu (Laurent), dochází mu, že v otázce dlouhodobých romantických vztahů je úplný začátečník. Až při vzpomínkách na otce, který po smrti své ženy, se kterou byl 45 let, přiznal svou homosexualitu a zbytek života si užil jako divoký mejdan, Oliver pocítí touhu dát šanci vznikajícímu vážnému vztahu. Originální milostný příběh, při jehož natáčení se scenárista a režisér Mike Mills nechal inspirovat vzpomínkami na svého otce, si získal filmové kritiky, protože je “chytrý, dojemný a často legrační!” (Karen Durbin, Elle). (oficiální text distributora)

Anderton

Už po prvých minútach nadobudnete dojem, že film je veľmi autobiografický a tvorca si ho nakrútil predovšetkým pre seba. No a počas nakrúcania hľadá cestu, ako by svoje spomienky a pocity preniesol aj na diváka. Darí sa mu to šikovnou štylistikou, ako napríklad vsúvanie fotiek alebo kresieb do obrazu, či rapidmontáže, akoby sme sledovali Oliverove predstavy. Relatívne mladý muž je až príliš zaťažený minulosťou a dostáva šok, keď sa jeho otec na staré kolená a tesne pred smrťou rozhodne otvoriť svoju myseľ. Ako sa to odrazí na živote chlapíka, ktorý radšej každý vzťah ukončil, zrejme kvôli strachu a zároveň má možnosť nabrať odvahu na zmenu svojho až príliš bezpečného životného štýlu vďaka "novému" otcovi a novému vzťahu? To si musíme domyslieť a Oliver to ešte nevie a je dosť možné, že na to bude prichádzať ešte nejakú dobu. 70% ()

lennyd

Nedlouho po smrti matky se Oliver (Ewan McGregor) dozvídá od svého otce (Christopher Plummer), že celý život tajil, že je gay. A k tomu všemu je také vážně nemocný, a zbývá mu jen několik měsíců života. Oliver se musí naučit žít s myšlenkou, že svého otce vlastně nikdy pořádně neznal, a navíc jej má brzy ztratit. Potkává ale Annu (Mélanie Laurent), která mu může svojí bezprostředností a upřímností umožnit znovu začít žít... Ačkoliv se mi tento film líbil, a líbil se mi dost, přišlo mi, že mu chybělo více hloubky - ve všem se film klouzal tak po povrchu. Sice to bylo moc hezky umělecky ztvárněné (hlavně se mi moc líbily průpovídky Ew. McGregora), ale přece jen takovýto příběh by ve mně (jako v divákovi) měl vyvolávat více emocí, než jen myšlenku "jo, on to byl docela fajn film". Chválím ale herecké obsazení, i když - opět - čekal bych trochu víc, hlavně Ewan McGregor mi přišel se svými smutky/radostmi trochu nevýrazný. O to víc mne zaujal jak Christopher Plummer, tak hlavně Melánie Laurent, která byla prostě boží... ()

nunka

Podľa toho čo som videla si viem domyslieť, čo chcel Mills svojím filmom povedať, ale to čo chcel povedať, nemalo takú formu, aby to bolo aj pútavé. Množstvo zvláštnych a od veci dialógov, infantilných scén s Ewanom a Mélanie komediálnemu rozmeru nepomohlo. Dramatická línia bola povrchne podaná a romantické to nebolo ani zďaleka. A tak si po dopozeraní musím domýšlať, čo malo u diváka vytvoriť dojem. Zostáva mi z toho len vzťahová rovina - otec, syn a partnerský vzťah versus samota. Spracovaním strašná nuda i napriek snaživým hereckým výkonom. ()

Necrotongue

Mélanie Laurent podala v tomto filmu velice slušný herecký výkon, zvláště když přihlédnu k tomu, že se ve snímku prakticky nevyskytoval děj. Měl jsem dojem, že se nedívám na film, ale na smutnou lyrickou báseň. Můj problém spočívá v tom, že sice mám rád literaturu, ale k básním, zvláště k těm lyrickým, nikterak hezký vztah nemám, proto jen za 2 *. ()

Sofia

Tak tenhle film toho možná říká o životě víc, než všechno ostatní, co jsem dosud viděla. Možná to bude tím, že jsem dříve taky všechny vztahy opouštěla já...nebo tím, že na mě leze krize středního věku, kdo ví. Ale určitě to bude tím, že kromě sympatických hereckých výkonů film taky oplývá milými drobnostmi jako jsou Oliverovy nápadité skicy nebo retrospektivní fotomontáže, o nádherné Reitzellově hudbě (kdysi spolupracoval s AIR) ani nemluvím. ()

• Režisér Mike Mills je mimo jiné stejně jako hlavní postava filmu Oliver (Ewan McGregor) grafickým designérem, který je zodpovědný za vizáž hudebních alb několika kapel. (JardaBauer)
  • Příběh Oliverova otce (Christopher Plummer), jeho nemoci a coming-outu je autentickým příběhem režisérova otce. (JardaBauer)
  • V hereckých oscarových kategorií se Christopher Plummer ve svých 82 letech stal nejstarším hercem, který kdy obdržel Oscara, a překonal tak rekord Jessicy Tandy, která sošku získala v 81 letech za výkon ve filmu Řidič slečny Daisy (1989). (ČSFD)

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer