Štěstí (1965)

"JE HLOUPÉ VZDÁT SE ŽIVOTA, LÁSKY." Jakoby oživlé album barevných fotografií, mapující život mladé rodiny. Zdá se to jako idyla, děti práce, odpočinek, příroda, nicméně do toho zasáhne nevěra, a co je pro jednoho přirozené, druhý nemusí rozdýchat. Režisérka se rozhodla o čisté zobrazení, na jednu stranu se vyhýbá explicitnímu soudu, ale šlo vycítit, že vlastně také úplně ne a závěrem klade neznělou otázku, zda je normální své štěstí stavět na základech tragédie. Je? 80%

Cléo od pěti do sedmi (1962)

"VŠICHNI ROZMAZLUJÍ, ALE NIKDO NEMÁ RÁD." Moc pěkně vystavěná epizoda v životě zpěvačky Cléo v podání rozkošně marnivé Corinne Marchandové. Začáteční tarot ještě v barvě, s pronesenou věštbou blik, a jede se v černobílé - nutno dodat, že velmi autentické a příznačné. Celá ta krátká chvíle v životě člověka, který se bez ohledu na původ nebo zázemí ocitá ve spirále různých protichůdných pocitů v návaznosti očekávání důležité zprávy, je zde představena velmi živým (a vlastně stále životaschopným) způsobem a působí přirozeně. 85%

Bytosti (1966)

"ROZKLAD JE V NAŠICH SRDCÍCH, POTRAVA PRO ZLO JE VŠUDE." Trošku úlet v rámci "diktátu" nové francouzské vlny. Catherine Deneuve to tu velice sluší, je nádherná, svou němou roli sehrála dle předpokladů, na druhou stranu Michel Piccoli moc ze svého rejstříku neukazuje a pokud lze jeho výkon počastovat nějakým výrazem, nazval bych ho bezradným. A vlastně se mu mnoho nedivím, co tohle vlastně bylo? Fantasy s přesahem? Nadpřirozený mechanismus snímku dnes působí strašně naivně, a abych řekl pravdu, nevěřím, že tomu někdy bylo jinak. 40%

Stín (2018)

"BEZ TOHO PRAVÉHO NEMŮŽE EXISTOVAT STÍN." Hned od začátku je to spíš konverzační drama, řekl bych až shakespearovského typu, skoro jsem se bál, že až do konce to tak i zůstane, ale nějaká ta akční řezničina se nakonec dostaví a nebyla špatná. Stylizace celého dramatu má jasnou definici, je temná, hodně využívá vodní prvek (během celé doby trvání snímku hustě prší) a je působivá. 60%

Lucy má děťátko (2021)

"BŮH NETVOŘÍ DĚTI. ANO." Pseudo-horror s nízkou úrovní financování, něco jako o rok mladší NEVIDITELNÝ. I zde je v centru dění nijak zajímavě portrétovaná hrdinka, i zde se cosi "podivného" vznáší ve vzduchu. Podívat se na to dá, minimálně Pierce Brosnan je vtipně obsazen (jako jediný taky předvádí něco jako herecký výkon) a závěr je alespoň satisfakčně vděčný :) 50%

Jak stvořit dívku (2019)

"NĚKTEŘÍ LIDÉ NEJSOU JEN LIDÉ, ALE MÍSTO. CELÝ SVĚT." Vidím to jako pokus o to natočit něco podobného, jako bylo svého času NA POKRAJI SLÁVY od Crowea, jen s větším akcentem na komediální notu (v několika momentech i hrubozrnného rázu - bez pohledu na vypadlou zakrvácenou vložku během přeskoku v tělocviku bych se opravdu obešel). Taky dívčina působí velkou část filmu velmi nesympaticky, jasně, šlo o přerod mladého člověka, uvědomění si důležitých věcí, ale šlo to asi udělat i citlivěji. 50%

Notre-Dame v plamenech (2022)

"TY POPLACHY MI LEZOU NA NERVY." Film navozuje dojem dokumentu, určitě obsahuje reálné záběry neštěstí, vždyť v tom účinkuje i prezident Macron, to je mazec, na druhou stranu to chápu, požár Notre-Dame musel pohnout srdcem každého Francouze, proč nevzdat hold těm, díky nimž to celé nespadlo. Ovšem pokud je film věrným obrazem sledu akcí, kromě "vítězného" momentu se také ukazuje, jak byl celý zásah zmatečný, pomalý, skoro amatérský, a nebo to Annaud nezvládl podat tak, jak plánoval. V každém případě jsem při záběrech ohně požírajícího téměř tisíciletou památku cítil šílený zmar, jak se tohle mohlo stát? 65%

Temná pouť (2020)

"MĚLA JSEM LÉPE MILOVAT." Historie vztahu dvou lidí z perspektivy předsmrtné rekapitulace. Zajímavý námět, vedený přes chaos vzpomínek - divák přesně neví, co je reálné, co si hrdinové jenom představují a čeká, jak že to s oběma vlastně dopadne. Sienna Millerová má schopnost diváka přesvědčit o emocích, které její postava prožívá, u Diega Luny je to problematičtější a snad i to je důvod, proč vyznění snímku není jednoznačné. 65%

Val (2021)

"JAKÁ SLOVA LÉČÍ ZLOMENÉ SRDCE?" Moc povedený dokument, který si Val Kilmer tak nějak celý obstaral myšlenkami, vlastní filozofií a materiálem, posbíraným téměř z celého svého života. Záběry z rodinného archivu jsou na začátku (a logicky v minoritně), pak už je čerpáno hodně z vlastní databáze, kdy to skoro působilo, že pokud nehrál, tak prostě natáčel... a natáčel doslova všechno. K tomu nějaká ta neblahá současnost, kdy už chudák chroptí a jde vidět, že ho to silně vyčerpává, i když úsměv mu ze rtů v podstatě nemizí. Škoda ho, jako herce jsem ho měl vždycky rád. 85%

Smrtící ticho (2020)

"NECHÁŠ UMŘÍT JAKO NĚJAKÝ ZVÍŘE?" Nebylo to zlé, obsazení, prostředí, příběhový background, ještě to poladit a mohl to být žánrový masterpiece, takto mírný nadprůměr. Jako třeba ty pochůzky lesem, někdy je to blízko, jindy daleko, nemělo to řád a takových maličkostí tam bylo víc. Prostě jen to trošku precizovat. 65%