Já jsem vrah - Zabiják v očích zákona (2018) (epizoda)

Po druhej časti prvej série sa asi každý divák sám seba pýta, či bol trest pre vodiča Kennetha Fostera primeraný. Z pohľadu texaských zákonov sa dá pochopiť, ale ľudsky to jednoducho nesedí. Takáto legislatíva môže mať v určitých prípadoch výhodu, no u Kennetha to nedáva zmysel. Cieľom trestu je predsa to, aby sa trestanec napravil a bol znova prospechom pre spoločnosť. Avšak 40 rokov až doživotie je extrémne prísna sadzba na to, že nikoho nezavraždil.

Já jsem vrah - Prostředek k dosažení cíle (2018) (epizoda)

Skvelý náhľad na trestanca, ktorý sa dostal do väzenia už ako tínedžer a nikdy sa nevrátil naspäť na slobodu. Páčilo sa mi Jamesove vyobrazenie cez prvé video, na ktorom pôsobil ako skutočný šialenec nerešpektujúci akékoľvek pravidlá a jeho následný menší prerod potom, ako ho kontaktoval bratranec s rodinou. Činy Jamesa Robertsona sa nedajú v žiadnom prípade ospravedlniť, ale záverom epizódy sa vynára otázka, čo by z neho bolo za človeka, keby sa narodil do harmonickej rodiny. Ale takých prípadov je, samozrejme, skutočne veľa.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Stopáž je, samozrejme, poriadne prestrelená a určite by sa dala ešte prestrihať. Napriek tomu mi film prebehol poriadne rýchlo a oproti pôvodnej verzii je Snyderova Justice League o triedu lepšia. Steppenwolf pôsobil tiež oveľa schopnejšie, vďaka čomu boli súboje výrazne napínavejšie ako vo verzii Whedona.

Prometheus (2012)

Prometheus som si ako sci-fi film skutočne užíval, bavil ma každým dúškom až do poslednej minúty. Dojem mi nepokazilo ani miestami veľmi obmedzené správanie postáv (prvé úmrtia – keď sa približovali k mimozemskej príšerke bez akéhokoľvek rešpektu + porodenie/vyrezanie mimozemského tvora – nikto si nevšimol, čo sa stalo). Trochu ma však sklamalo príliš naťahované a prekombinované pozadie vzniku Votrelca, ktoré sa určite dalo podať lepšie.

Olověná vesta (1987)

Kubrick dokázal do vojnového žánru priniesť výcvikovú sekvenciu, ktorá nebola len obyčajným úvodom, ale podstatnou filmovou časťou, ktorá značne ovplyvnila ďalšie správanie postáv. Dramatické momenty striedajú naozaj humorné scény a celý čas som sa dobre bavil, ale nemám pocit, že vo mne Full Metal Jacket zanechal niečo výraznejšie.

Apokalypsa (1979)

Na moje prekvapenie som si viac užíval prvé vojnové 2/3 filmu, než dlho očakávané stretnutie so záporákom Kurtzom. To vo mne miesto filozofických otázok nad utrpením vo svete vyvolalo skôr pocity nudy. Priznávam, že neviem, čo si mám o závere Apokalypsy myslieť a uvažujem, že by kratšia stopáž snímke podľa môjho názoru prospela (videl som 196-minútovú verziu). Napriek menovaným výhradám ide ale určite o pozoruhodnú a veľmi netradičnú žánrovku.

Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

Krvavejšie a akčnejšie ako pomalšia jednotka, ktorá okrem gore scénok vsádzala na tiesnivú atmosféru. Príjemné nakopnutie, bavil som sa.

Hellraiser (1987)

Skvelé gore scény, výborný záporák s vražednou partiou (demons to some, angels to others) a pútavá atmosféra. Keby sa filmári ešte potrápili s komplikovanejším príbehom a trochu by objasnili pozadie tajomného zla, bolo by to na jednotku.

Noční můra v Elm Street (1984)

Po 37. rokoch má úvodná časť Nočnej mory v Elm Street stále svoje čaro. Hudba Charlesa Bernsteina je bezchybná, atmosféra všadeprítomného zla podmanivá, tvorcovia od začiatku po koniec kvalitne stupňujú napätie a originálne prevedenie vrážd (najmä „vcucnutie“ do postele) som si plnohodnotne užil aj v roku 2021. Napriek menovaným kvalitám ma však Freddy príliš nevystrašil a absencia hrôzy pri horore je vždy značné mínus.

Night Stalker: Hon na sériového vraha (2021) (seriál)

Narozdiel od mediálne dostupného materiálu som sa pri dokumente Night Stalker dozvedel čosi viac o detektívoch, ktorí išli po krku Richarda Ramireza. Z dvojice ma viac zaujal Frank Salerno zosobňujúci priam filmového vyšetrovateľa zo starej školy. Na dokumentárny seriál sa pozeralo dobre a viac-menej nemal žiadne slabšie momenty. Čiastočne ma však mrzelo, že v ňom tvorcovia nechceli dať väčší priestor samotnému vrahovi, jeho detstvu, pohnútkam, výpovediam po dolapení a v neposlednom rade aj jeho manželstvu z väzenia, ktoré vôbec nespomenuli.