Poslední souboj (2021)

Adam Driver a Matt Damon predviedli fantastické herecké divadlo. Akčných scén je pomenej, ale keď na ne príde, stoja skutočne za to. Mrzí ma ale, že v trojici pohľadoch hlavných postáv sa niektoré zábery takmer do detailu opakovali. Nazdávam sa, že v spoločných scénach mohol Ridley Scott hlavných hrdinov výraznejšie odlíšiť. S menším váhaním dávam plný počet.

Otec (2020)

Herecký koncert Anthonyho Hopkisna, ktorý nechal v úzadí ostatných (nemenej) vynikajúcich hercov. Čo sa odohráva iba v hlave starca s demenciou a čo je skutočná realita? Emotívna dráma bez zbytočného pátosu, ktorej však nechýbajú dialógy plné sĺz a ľudskosť.

Dexter - Studený start (2021) (epizoda)

Deviata séria s názvom New Blood má veľký potenciál stať sa úctyhodným zakončením, po akom fanúšikovia seriálu dlhé roky túžia. Chmúrny rozbeh v novom zasneženom prostredí vo mne vyvolal zimomriavky a neukojiteľný hlad po ďalších epizódach, ktoré bude Showtime dávkovať každý týždeň. Azda jedinú väčšiu výčitku by som smeroval na nedostatok výrazných vedľajších postáv, ktoré by do Dexterovho temného života priniesli trochu šťavy. Možno sa ich dočkáme v ďalších častiach, uvidíme. Ak nie, absencia druhého Vinca Masuku či Angela Batistu môže zamrzieť. Viac som sa rozpísal tu.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Mare of Easttown mal síce slabšie miesta zaplnené menej potrebnou vatou, no plusy seriálu jednoznačne prevyšujú nad negatívami. Tvorcovia nám nenaservírovali len napínavú krimi zápletku, ale tiež autentické a miestami veľmi napäté vzťahy medzi jednotlivými obyvateľmi mesta. Ako celok to fungovalo na jednotku.

Duna (2021)

Nádherná audiovizuálna prehliadka s množstvom emotívnych a napínavých scén. Tempo mohlo byť spočiatku pre niekoho pomalšie, no mne úplne vyhovovalo. Mal som dostatok času na to, aby som si vytvoril vzťah k postavám, a keď prišlo na boj, prežíval so ho so zaťatím svalstvom. Bohužiaľ, záverečná tretina filmu trochu stratila tempo. Miesto slow motion záberov a vizuálneho pôžitku, ktorého sme si už za celý filmy užili dostatok, nás mohli tvorcovia zahltiť väčším počtom dialógov, ktoré v Dune trochu absentovali. 9/10

Mare z Easttownu - První dáma Hawks (2021) (epizoda)

Vynikajúci rozbeh, ktorý nám ukázal malé ponuré mestečko, svojskú hrdinku a jej kamarátov a rodinu. Rozumiem, ak niekomu prišiel pilotný diel pomalší, mne však ubehol skutočne rýchlo, a výsostne som si užíval deprimujúcu atmosféru zapadákova.

Není čas zemřít (2021)

Niekoľkých skutočne mimoriadne akčných scén, perfektný vizuál, fungujúca chémia a nával emócií. Mierne mi prekážala iba trochu prestrelená stopáž a za najväčšie negatívum považujem málo výrazného záporáka. A to musím podotknúť, že mám Ramiho Maleka rád. Blofeldovi sa však nemohol vyrovnať. 8,5/10.

Rozhněvaný muž (2021)

Koncept filmu je jednoduchý, ale to vôbec neprekáža. Práve naopak. Zložitý dej by diváka zbytočne odvádzal od priamočiarej cesty pomsty plnej drsných chlapov, surového násilia a naozaj temného soundtracku. Verím však, že niektorým ľuďom bude chýbať prepracovanejšia zápletka, na aké sme u Ritchieho zvyknutí. Mne tu však ,úprimne, vôbec nechýbala. Wrath of Man väčšinu času ťaží z ponurej atmosféry, scén preplnených testosterónom a menším množstvom akčných scén, ktoré stoja za to.

Whiplash (2014)

J.K. Simmons si Oscara a všetky ocenenia, ktoré za Whiplash získal, absolútne zaslúžil. Nenávidel som jeho postavu arogantného dirigenta Fletchera a zároveň obdivoval Simmonsov herecký talent. A dokonca ani Miles Teller, ktorého považujem za nesympatického umelca, mi v snímke vôbec neprekážal. Práve naopak. Priznávam, že mu rola sadla ako ušitá. Dráme Damiena Chazellea nechýbali vyhrotené situácie, napätie a výrazné emócie. Skvelý zážitok. Ihneď si idem pustiť Caravan.

The Mandalorian - Kapitola 16: Záchrana (2020) (epizoda)

Prvá epizóda Mandaloriana, ktorej môžem dať s prehľadom plný počet hviezd. Dôvod je určite každému, kto videl finále, úplne jasný.