• Thriller

Wildflower (2022)

Jeden z tých dobrých a pozitívnych filmov. Vkusné, veselé a s dobrým nadhľadom na zmysel života. Za mňa 5 hviezda hlavne za "Here I go again" (Whitesnake )od skvelého Bernie Marsdena.

Bednyje Abramoviči (2023) (seriál)

Doslova "duchaplný" komediálny seriál s citlivým a ľudským pohľadom na židovskú rodinu (komunitu). Seriál humorne odkrýva a vysvetľuje niektoré princípy tejto relígie a jej tradícií, a to aj pre ľudí neznalých pomerov. Príbeh vtipne opisuje, ako v centre veľkomesta, žijú štyri generácie židovskej rodiny pod jednou strechou. Napriek tomu, že žijú veľmi blízko synagógy, tak všetci majú veľmi ďaleko od židovských tradícií a náboženstva. Hlavný hrdina otec rodiny predáva v potravinách (aj konzumuje) bravčové mäso a neúspešne sa snaží uspieť v "biznise". Jeho syn svoj pôvod tají a jeho dcéra čaká dieťa s aziatom. Jeho manželka ani netuší, ako sa podobať na skutočnú židovskú matku. Všetko sa však jedného dňa zmení, keď hlavný hrdina, ktorý uteká pred vymáhačmi dlhov utrpí traumu. Keď sa spamätá, stretne ducha svojho predka - alkoholického starca, ktorý sa v minulosti dopustil strašného hriechu a tým uvalil kliatbu(chudoby a nezdaru) na všetky generácie rodiny. Duch starca sa snaží pomocou hlavného hrdinu zbaviť kliatby, aby sa mohla jeho duša oslobodiť, núti ho pre to konať dobre skutky a tiež prinavrátiť k viere. Na oplátku mu pomáha vďaka svojim "nadprirodzeným" schopnostiam riešiť (komplikovať) jeho vlastné problémy z čoho vzniká množstvo komických situácii.V seriáli vyniká herecká linka s Dmitrij Lysenkov, ktorý stvárnil majiteľa pohrebneho ústavu a  zároveň tiež aj postava matky hlavného hrdinu ( gynekologička s 40 ročnou praxou) ktorú stvárnila Nina Dvorzhetskaya.

Nadace - Série 2 (2023) (série)

Neviem pre čo také nízke hodnotenia a kritické recenzie , nečítal som knihu a možno pre to sa mi seriál páčil. Zaujímavý sci fi serial, ktorý má v deji a príbehu zakomponované  skoro všetky prvky tohto žánru. Dobre sa na to pozerá, slušne vizuálne spracovanie , zaujímavé dejovo aj herecky uveriteľné  Všetko dáva zmysel , nenudí a napreduje ako má. Takže za mňa dobrá sci fi zábava. Dúfam, že bude aj tretia séria.

Betlémské světlo (2022)

Film pôsobí ako zmes zľudovnených všeobecne známych, nie príliš vydarených anekdot v jednom. Napriek slabšiemu celkovému tempu či dojmu z filmu, na aký sme u tandemu Svěrák už zvyknutí, aj tu sa nájde pár skvostov (druh chlapa na štyri: "žena") ktoré držia dej filmu v očakávanom (ľudskom) štandarde.

Saltburn (2023)

Hnus a nuda, ktorá v podstate neprináša nič nové. Ani som to nezvládol dopozerať celé. Nechutne scénky pri ktorých sa mi obracal obsah žalúdka, mi v tom zabránili. Ak bolo snahou autorov filmu, vyvolať u diváka nauzeu, tak to sa im podarilo excelentne, a za to si zaslúžia uznanie....film je vhodný pre silné povahy a plechové žalúdky.

V letu (2024) odpad!

Nezaujímavé, bez napätia, bez nápadu,nezábavné až nudné.Len ďalšia "pásova" výroba netflix filmov. Ľahko predvídateľný, lacný a naivný dej, zbytočné dlhé a trápne akože "zmysel príbehu" vysvetľujúce dialógy (aby sa menej chápavý konzument zorientoval), absolútne zle herecky zahrané( nechápem, že na toto kývol Jean Reno), zlá kamera, zlý strih, viditeľné a amatérsky urobené lacné triky, kde jasne vidno, že exteriéry sú točené v štúdiu na zelenom plátne, hlavne exteriér letísk či jazdy v aute. Jediná satirická linka, čo sa ako tak podarila, tak tá s Belgickým letovými dispečerom na vozíku. Filmu sa nedajú uprieť naozaj pekné zábery Benátok, ale to je tak všetko žiaden poriadny záporak, žiaden geniálny zlodej ani žiaden nečakaný trik...

Superpozicija (2022) (seriál)

Slabá jedna hviezda a to len za dobrý, presvedčivý herecký výkon Konstantina Lavroněnko. Dobrý sci-fi námet o existencii paralelných svetov, ale celé zle... Spracovanie, kamera, strih a filmové efekty na úrovni domáceho amatérskeho filmového kutila.  Herecké výkony na úrovni divadelného krúžku základnej umeleckej školy ( hlavne Lukerja Iljasenko no strašne, kto tejto dáme povedal že je herečka ? ). Jednoducho trápne.

Lovci hlav (2022) (seriál)

Dobrý seriál. Autor neskryto uvádza, že seriál je natočený na motívy knihy a nie presne podľa knihy (predlohy). Takže očakávať identické prepojenie s knihou je zbytočné. Spracovanie je ale aj tak zaujímavé, dynamické a je to plnohodnotné "severské krimi" po celkovej stránke.

Vampiry sredněj polosy (2020) (seriál)

Nemám v obľube vampirske príbehy, hlavne tie vážne a romantické. Ale tento seriál ma bavil. Sympatický ľudský humor, a vcelku iný pohľad na vampirsku existenciu. Príbeh humorne potiera a zároveň odhaľuje zaužívané predstavy a dogmy o vampiroch, kde sú v konečnom dôsledku vampiry viac ľudský, ako ľudia samotný. Odporúčam, ako úplne prvé (na začiatok) si pozrieť špeciálnu epizódu Novaya krov ("Новая кровь"), a až potom, ak vás to "osloví"aj seriál samotný. Seriálu nechýba humor, napínavý dej a ani akcia. Šikovne sa pohráva s myšlienkou (zmyslom) "večného života" a zábavné sú aj pohľady do  milosti či na niektoré historické udalosti (hlavne v druhej sérii).

To se mi snad zdá (2023)

Zaujímavý námet, ktorý nepriamo nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti sociálnych sieti,  no a  skvelý herecký výkon „Mikuláša Klietku“. Divokosť v srdci  Nicolasa Cage  a jeho „coppolovska krv“ sa len tak nestratí, a tento film je toho len dôkazom. Škoda asi len toho záveru.....