• Thriller

Konstelace - Tyto kousky opírám o svou zkázu (2024) (epizoda)

Musím priznať, že záver v hlavnej linke príbehu je trochu sklamaním. Asi som mal väčšie očakávania nakoľko samotný dej príbehu evokoval hlbší zmysel a tým pádom aj vyššie očakávania samotného finále. Napriek tomu by sa ale dalo povedať, že sa autorom seriálu podarilo príbeh v celku rozumne uzavrieť, dokonca  tak, že nemusia pokračovať ďalšou sériou čo je v dnešnej dobe zriedkavé, ale chvályhodné. Napriek tomu si ale nechali aj zadné vrátka v vedľajších linkách, aby mohli v príbehu pokračovať.

Jedeme na teambuilding (2023)

Myslím že snaha autorov, ale aj hercov nebola vytvoriť kultovú komédiu, ale jednoduchú oddychovú zábavnú show, kde nejde o žiaden hlbší či novátorský zmysel. A to sa im aj podarilo. Nerozumiem pre to toľkej kritike a recenzií s opisom plného sklamania z očakávaného hlboko  myšlienkovo super prepracovaného umeleckého diela. Už len samotný názov a spoiler k filmu dostatočne jasne vyjadruje "upozorňuje" priemerné mysliach ľudí na to o aký druh úrovne  konzumnej zábavy pôjde, a čo  môže divák od tohto filmu očakávať. Podľa mňa samotný výsledok je viac než dobrý.Všetci herci a aj ich herecké výkony sú vyvážené a presvedčivé. Jednoduchá a priamočiara komédia, ktorá sa na nič nehrá, vhodná ako dobrý oddych, ak potrebujete vypnúť mozog od bežných povinnosti.

Problém tří těles (2024) (seriál)

Po dlhej dobe aj na Netflix seriál s hlbším zmyslom. Je poznanie a veda pre civilizáciu spása, alebo záhuba?Jednoznačne veda je vždy len progres. Paralera totalitného režimu s inváziou  mimozemšťanov, poukazuje na to, že všeobecná ľudská zvedavosť, poznanie a veda, sú vždy nebezpečné, a to len pre samotných utláčateľov, pokiaľ nie su výhradne len v ich rukách, ako nástroj moci. Serial šikovne ukazuje  nezmyselnosť siekt a úsmevne poukazujú na zastrašujúci či mätúci zmysel, mnohých klasických detských rozprávok. Jasne dáva najavo, že sa ľudia nemôžu, len slepo spoliehať na vodcu, vyššie dobro, múdro  či spasiteľa z vesmíru. Svoje problémy si musí ľudstvo vyriešiť samo, a tak ako pri každom vedeckom pokuse by sa malo z každého omylu poučiť a neopakovať rovnaký postup s očakávaním iného výsledku.( Albert Einstein) Záver seriálu je pre diváka určitým sklamaním, ( neviem či aj kniha konči otvorená a bez odpovedí)a ako je na netflix zvykom vždy bez konca s množstvom nelogicky, nezodpovedaných či neukončených dejových liniek.

Konstelace - Skrze zrcadlo (2024) (epizoda)

Výborné stupňovanie príbehu. V tejto epizóde príbeh postupne začína dávať zmysel a stále pevne drží diváka v napätí a priam vyžaduje jeho pozornosť. Netradičný no zaujímavý nápad s chatou, skriňou zrkadlom a magnetofón, ako komunikátor pre prepojené  paralelne svety. A samozrejme skvelá Noomi...

Vládcové nebes - Část šestá (2024) (epizoda)

Zbytočná, dlhá a nie šťastne namiešaná stopáž linky z "oxfordského zotavovania" s Eganovym bojom  o prežitie  na nemeckom území, nepôsobila kontrastne( čo mal byť asi zámer )ale skôr rušivo, ...zato ale pobavil herecky výkon  Louisa Hofmanna v úlohe nemeckého dôstojníka...

Konstelace - Raněný anděl (2024) (epizoda)

Vesmírne scény super. Noomi Rapace skvelá, ako vždy. Zaujímavá zápletka. Dostatok realistickej akcie a aj celkom dobre mysteriózne sci-fi napätie.

The Curse (2023) (seriál)

Veľmi experimentálny scenár, (že by typický suchý humor?)asi ako experimentálne termoskové domy a idiotské umenie nepochopených súčasných umelcov zbytočnikov a duševných skrachovancov, prahnúich po všeobecnom uznaní, ktorý sú obyčajnejší ako obyčajný. Seriál sucho zobrazuje zbytočné počiny a až naivné zvrátené predstavy o živote v zmýšľaní hlavných hrdinov, kde všetko vystihuje dobre natočená paralera fasád zrkadlových domov, ktoré z vonka odzrkadľujú ich deformácie, pokrytectvo a sebectvo. Seriál dobre vystihuje ich neschopnosť úprimnosti, sociálnej komunikácie či nefunkčnosť vzťahov. Príklad nezmyselného až násilného konania "dobrých skutkov" pri ktorých si ukájajú len svoje (malé) egá a zvrátenú morálku o ktorej sú presvedčení, že tá je správna. Autor sa tu šikovne pohráva s dnešnými spoločenskými narativmi ako ekológia,rasizmus, homofóbie  a pod.To to je len môj názor vzhľadom k tomu, že som to celé asi nepochopil. Seriál je tak zvláštny, že sa pri jeho sledovaní cítite trápne a zároveň cítite k hlavným hrdinom odpor či dokonca aj občasné pohŕdanie...čo by sa dalo považovať možno za jeho fenomén... nakoľko práve tým je tento seriál asi najviac zaujímavý.

Přišla v noci (2023)

Nerozumiem tak vysokému hodnoteniu. Filmu chýba zmysel. Klasická téma vtipov: svokra "matka vrtuľník" ktorú sa snažili týmto filmom uchopiť , sa bohužiaľ napriek veľkej snahe nepodarila.Vyzerá to tak, akoby autor ani sám nevedel, ako ten trápny vtip ukončiť tak to tupo hodil do autu.

Námořník ve válce (2022)

Klasický severský vojnový emočne podarený pohľad na život a priateľstvo tentokrát z prostredia námorníkov. Dobrý námet, priemerné spracovanie a zbytočne naťahovanie. Nejedná sa o klasický akčný vojnový či hrdinský príbeh, skôr o snahu autorov zachytiť drsnosť doby, spôsob prežitia bežnej rodiny, dôležitosť priateľstva a vyrovnania sa s absurdnosťou vojny.

Švéd v žigulíku (2017)

Myslím že to to "dielo" najlepšie zhodnotil Radko a humusak. Ja by som ešte dodal že debil čo je na seba hrdý, za to že si sám na záhrade  zložil gril z obchodu, sa zmohol len na to, že vyhodil z práce 30 tis. ľudí. Zrejme len na túto prácu ho aj najali ( rusáci si alibistický nechceli špiniť ruky). Umenie by bolo tých ľudí udržať a fabriku rozchodiť tak, aby ju dostal aspoň do čiernych čísel čo sa jemu nepodarilo.