Samotář v Seattlu (1993)

Láska přes radio, Láska přes dopisy a nebo Láska přes 26 států. Ano, i takto by se tato výborná romantická komedie mohla jmenovat. Ještě před filmem Láska přes internet se sešli Tom Hanks a Meg Ryanová pod vedením režisérky Nory Ephronové, která umí režírovat romantické komedie. A právě tuto romantickou komedii společně s Láskou přes internet, považuji za dvě nejlepší v daném žánru. Je to především díky dvojce Hanks a Ryanová. Těm dvoum to spolu neuvěřitelně sluší a docela se divím, že spolu nežíjí i v normálním životě. Jediné co komu nesluší, tak jsou dlouhé vlasy Ryanové, protože jí to dost ubírá na roztomilosti. Navíc tito dva herci předvádějí téměř vždy dobré herecké výkony, ale je jasné, že Tom Hanks je mnohem větší hvězda s mnohem známějšími filmy. Když jsem na začátku sledoval muže a chlapce, jak jsou na pohřbu ženy a matky, tak jsem si myslel, že půjde o nějaké psychologické drama. Ano, možná tam mírný záchěv dramatu je, ale je tam i komedie. Dialogy mezi otcem a synem jsou velmi vtipné. Skvělé je, jak to uteklo jak voda, ani mně to nepřišlo, jak hodina a čtyřicet minut, protože není možné najít nějaké místo, jenž by bylo nudné. Nebylo by spatné, kdyby Nora Ephron ještě natočila podobně vydařenou romantickou komedii s Hanksem a Ryanovou, jelikož je to opravdu super!

Potíže s Arizonou (1987)

Někdo má pět dětí a někdo nemá žádné, takže ukradneme tomu plodnému panovi, který udělal pět dětí jedno. A přesně o tom je tato komedie, která má lehký nádech crazy komedie. Celkem neotřelý příběh ve vtipném provedení od bratrů režiséru Coenových, kteří nám naservírovali celkem hutnou dávku šílené zábavy. Film je opravdu vtipný. Skvělé hlášky a dobré dialogy + výborné vtipny o Polacích ( "Slyšel si o tom Polákovi? Přijde do baru, má v ruce hovno a říká: Podívejte, do čeho jsem málem šlápnul!"). Vystkytnou se i vtipné scény. Jediné co nemohu rozkousnout je konec, protože to bylo už přehnaný až moc a docela i hovadina. Jenže se to celkem dá vzít, když je to komedie. Herecké obsazení je taky dobré. Sledovat hvězdu Nicolase Cage v komedii je až neuvěřitelné. Kdekdo by ho mohl mít zaškatulkovaného jako akčního hrdinu (Tvaří v tvář, Skála, Con Air), ale začátky jsou hold začátky a musel někde začít. Navíc v této komedii je celkově vtipný. Vzhledově úplně nejvíc. Ty jeho rozcuchané vlasy mně dostávaly. Mladičká Holly Hunter je roztomilá, avšak, když zvýší hlas tak je pěkně zlá. Skvělá dvojka v podání Johna Goodmana a Williama Forsytheho nemá rovněž chybu. A dokonce i nechutný lovec lidí měl svůj styl. Takže herecké obsazení je paradní. Jen nevím, jestli bych se na to ještě někdy podíval. Zase takový zázrak to nebyl a na dnešní dobu je to pouhý průměr, který ale určitě pobaví!

Vítej doma (2008)

Sebral jsem odvahu a po Collage Road Trip jsem si pustil další komedii s mým oblíbencem Martinem Lawrencem. A byl jsem překvapen, protože to docela ušlo. Je to taková ta typická rodinná komedie plná vtipných a rádoby vtipných scén. Navíc je to černošská komedie a kupodivu je tam jen jeden gangster, který ani vlastně moc gangster není, ale zase je s ním sranda. Příběh je ovšem ohraný. Někdo z rodiny je černá ovečka, která toho dokázala moc a má moc peněz, takže mu každý zavidí. A na finish dokáže všechny dojmout, až z toho brečej. Těch vtipných scén je ve filmu opravdu jen pár, které stojí za to. Ale z 90% za ně může komik Mike Epps. On je vážně vtipálek. Martin Lawrence je zase nehorázně cool (scéna na letišti v bílých hadrech), ale bohužel potvrzuje, že má jen na komedie typu B. Potěšil určitě "steroid" Michael Clarke Duncan a James Earl Jones. Dokonce zazněla i nějaká ta hip hopová hudba, což je něco pro mně! Ale i tak jde o další průměrnou rodinnou komedie na kterou nevím, jestli se po druhé ještě podívám. Necelé dvě hodiny na ne zrovna moc vtipnou komedii je docela hodně!

Let Fénixe (1965)

Po delší době film zasluhující právem 5* a to bez jakýchkoliv debat. Filmy o pádech letadel mám hodně rád. Většinou letadla padají do moře a my potom sledujeme, co budou dělat lidi, ktreří přežili a ocitli se na nějakém osamoceném ostrově (Trosečník) a nebo může letadlo spadnout v horách (Přežít). Ale aby spadlo v poušti, tak to jsem ještě neviděl. Tento film je právě o letadlu, jenž spadlo uprostřed pouště. Pád způsobila píšečná bouře. Není to dost originální? Je to sakra originální a na svou dobu až geniální. Pád letadla je dost dobře natočen na to, že je to z roku 1965 klobouk dolů. Film má něco málo přes dvě hodiny a ani na chvíli to nenudí, jelikož sledovat přežití v poušti, když mají ztroskotanci ne moc vody a s níž musí šetřit je vážně strhující. Jenže je to obohaceno i špičkovou rekonstrukci letadla. Chvilka vygradovaného napětí v podobě arabů. A poté výborný konec. Film se odehrává na jednom místě a ani to člověka nenudí, protože stále je na co se koukat. A i kdyby nebylo, tak by se stačilo jen koukat na herce, kteří podali výborné herecké výkony a dokážou hrát pouze očima. James Stewart v roli kapitána byl excelentní. Hardy Krüger coby Heinrich Dorfmann byl jako německý namyšlený konstruktér nezpomenutelný. A další herci, jako třeba známý George Kennedy, byli skvělí. Jsem docela zvědavý, až se podívám na Let Fénixe, který si zarežíroval John Moore po 39 letech od natočení tohoto skvostu. Ale myslím, že to bude blbost. Každopádně tento film je opravdu strhující zážitek!

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

O comics Hellboy jsem se nikdy nezajímal, ale je možné, že po tomto filmu bych se o něj mohl zajímat, jelikož postava Hellboye je stylová a má perfektní hlášky. Když před 4 roky přišel do kin první Hellboy, tak jsem z něj byl nadšen. Jsem z něj nadšen i po několikátem zhlédnutí. Je zcela pochopitelné, že jsem se na druhý díl těšil. Už jen kvůli výbornému režisérovi Guillermo del Torovi, který má prostě talent točit fantasy snímky. A jak je to tedy s druhým Hellboyem? O něco málo je bohužel horší a pro mně osobně je to menší zklamání. Čekal jsem od toho víc. Určitě je dvojka mnohem víc výpravnější. Scéna na trolím trhu je nezapomenutelná, avšak na můj vkus už to bylo přeci jen moc fantasy. Já čekal od druhého Hellboye především akci. Možná i akci ve stylu Bladea 2. Ale akce je minimální. Ani konec není tak výborný, jako v prvním díle "pekelného chlapce". A to je škoda!!! Ale na druhou stranu, co se týče osobních bojů, tak ty jsou skvělé. Ani ten záporak není nic moc. Roden je hold Roden! Přijatelná je délka. Necelé dvě hodiny utečou jak voda a myslím, že není možné najít nějaké nudnější místo. Herecké obsazení zůstalo stejné. Výborný Ron Perlman s jeho hláškama. Ale co Selma Blair? Já jí nemohl vystát. Celkem dva důvody. Nic moc výkon a navíc její postava mi přišla dost zbytečná. Myslím, že film by se bez ní určitě obešel. Každopádně nebylo by vůbec špatné, kdyby vzniklo nějaké další pokračování. Ovšem ubrat trošku té fantasy a přitvrdit na akci!

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Hahaha!!! Ale pozor, toto hahaha není ironické, nýbrž upřímné, protože u této komedie se člověk skvěle pobaví. Je to komedie, která výborně paroduje veškeré akční filmy ve kterých hlavní hrdina všechno přežije bez škrábnutí + menší výborný parodie na Rockyho (živá kuřátka mně vážně pobavila). Příběh o izraelském bojovníkovi Zohanovi (už jen to jméno mi přijde vtipné), který by se rád stal kadeřníkem je sice zhovadělý, ale je to legrační a Adam Sandler mi tímto definitivně potvrdil, že filmy s ním jsou zárukou té (nej)lepší zábavy. Film je nabitý opravdu celou řádkou vtipných scén a opravdu povedenými hláškami. Jeden rozhovor ve filmu mně vážně pobavil: "Právě teď se chystáme sabotovat průvod negrů v Chicagu. Ale můžeme to odložit." "Nejsem si jistý, jak můžete odložit průvod." " To je jednoduchý. Stačí jeden hovor." Hlavní hvězdou je bezpochyby Sandler, ale výborně mu sekundují John Turturro a třeba Rob Schneider. Jediné, co je na filmu špatné, je škoda posledních 20 minut, protože to už tak vtipné nebylo a přišlo mi to zbytečně natažené. Na komedii dost dlouhé a právě proto se držím na pouhých 3*. Ale je možné, že při dalším zhlédnutí to možná zvednu. Každopádně jsem se výborně bavil a myslím si, že Zohan: Krycí jméno Kadeřník má celkem slušně zaděláno na komedii roku 2008!

Wanted (2008)

Akční a adrenalinová pecka, jak má být pro to pravé letní období. Ačkoliv najdeme plno nesmyslů nad kterými zůstává rozum stát, jako třeba starý Žigulik, který si to žene vedle Pendolina, jenž může ject tak 120 km/h, ale i přesto mu ten Žigulik (já nevím, ale takové autíčko může jezdit maximálně tak 80 km/h, protože při větší rychlosti by se nejspíš rozpadlo) s přehledem stačí. Je to akční film, takže je jasné snad každému, že tam bude nesmyslů šíleně moc a taky že je! Jenže je to tak stylově natočeno, přesně jak má akční film být. Prostě COOL! Žádné hluché místo. Akční scény výborné. Efekty prvotřídní. Zajímavý trénink hlavního hrdiny. Zajímavé zotavování. A hlavně dost originální scénář. Pro někoho dost možná kult jakým je třeba Matrix. A když jsme u Matrixu. Tak právě Matrix byl průkopníkem v žánru akční sci-fi, tak by si jím mohl stát i Wanted. Matrix přinesl zpomalené kulky a vyhýbání kulkám. A Wanted? Kluky, které mění svojí přímou dráhu a dokáží se vyhýbat překážkám, takže vždy zasáhnou svůj cíl. Paráda!!! Navíc Angeline Jolie sednou akční filmy. Drsný výraz v její tváři je nevyslovně sexy. Morgan Freeman na stará kolena začíná hrát v akčních peckách. Jen ten James McAvoy byl na hlavní roli nic moc. Přes všechny negativy jde pořád o akční zážitek a možná by si to zasloužilo i nějaké další pokračování.

College Road Trip (2008)

College Road Trip! Vidím tam dvě slova ROAD TRIP, tak si myslím, že by mohlo jít o nějaké pokračování vydařené komedie z roku 2000. Ale vůbec o nic takového nejde. Místo toho se jedná o trapárnu s mým oblíbencem Martinem Lawrencem, jehož herecká kariéra jde poslední dobou pěkně do háje. Samozřejmně měl pár dost dobrých filmů (například Mizerové 1 a 2 a pár dalších) a pak hraje v takových hovadinách jako je toto a nebo třeba Černý rytíř. Mám ho rád. Je to sympaťák, docela umí i hrát, ale vybírá si špatné filmy. Tato (ne)komedie je vážně ubohá. Nenašel jsem snad ani jednu scénu, nebo hlášku, které bych se mohl zasmát a nebo alespoň, když už nic jiného, jen lehce se pousmát. Nic!!! Filmy s označením Road Movie jsme viděli už několikrát. Některé se vydaří, některé jsou průměrné a některé jsou příšerné. Tento je snad i příšerný a navíc rádoby vtipný, což je nejhorší kombinace, co může být. Scénář filmu je debilní a na konci filmu jsem se sám sebe ptal: " Proč pro Boha živýho neletěli " ! Pak by tento film třeba nemusel vůbec vzniknout a já bych nebyl zhnusen. Menší upozornění!!! Jestli máte někdo hodně citlivé uši, tak se u tohoto filmu zblázníte, protože něco takto uřvaného jsem opravdu ještě neviděl a neslyšel. Hlavně věta " I know " mi lezla strašně na nervy. 1* a to pouze za mého oblíbence Lawrence!!!

Truman Show (1998)

Jeden z nejoriginálnějších filmů, jaký jsem kdy viděl. Truman Show poukazuje na to, jaké jsou reality show požírači času a jak dokaží člověka totálně pohltit a také z tohoto snímku cítím, jakoby se tvůrci snažili říct o jakou ztrátu času vlastně jde. Nejde o typickou reality show ve které by někdo soutěžil, ale jde o život jednoho člověka. V tom právě spočívá genialita a originalita. Nejde o žádnou ujetou komedii s Jimem Carreyem, ale jde o výborné drama ve kterém Carrey exceluje. Člově by si myslel, že jakmile ve filmu dominuje jméno Jim Carrey, tak že tam tento herec bude předvádět podivné pohyby a skvělé grimasy. Nic takového zde nenajdeme. Tento film potvrzuje kvality Carreyeho, že to není jen druhořadý herec, jenž je pouze komik, ale je vážně herec. Ed Harris předvádí v roli "otce" režiséra také výborný výkon, ale o něm je to známo, že je skvělý herec.Výbornou práci za kterou se nemusí stydět odvedl Burkhard Dallwits s jeho krásnou hudbou. Určitě jde o mimořádně dobrý film, ale nevím jestli má co dělat v žebříčku 200 nejlepších filmů. Myslím, že by ho mohl klidně nahradit nějaký jiný film. To už je ale jen můj osobní názor, který se nemusí každému libít. Možná časem změním názor. Zatím jsou to krásné 4!

Sám v temnotě (2005) odpad!

No teda, že to bude až takováhle kravina, tak to jsem opravdu nečekal. Dokonce i lituju těch 90 minut, co jsem s tím ztrávil, protože 90 minut jsem mohl ztrávit nějak lépe. Snad i kydat hnůj by bylo lepší, než tohle. Alone in the dark je celkem dobrá a ve světě známá hra, ale o filmu se nedá říct to samé. Debilní scénář. Příběh idiotský. Příšerně natočené akční scény a dost často nepřehledné. A úplně nejlepší je, jak si to hraje na parádní akční film, který tady nejlépe ještě nebyl. Ale je to tak!! Takhle debilní akční film jsem tedy vážně neviděl. Herecké obsazení taky hrůzostrašné. Christian Slater mi sednul snad jen v Operace: Zlomený šíp, ale dal si u mně ani neškrtl. Nemá charisma a jeho výkon je hrozný. To samé Tara Reid u které nepomůže ani to, že je celkem rajcovní. A borec z Bladea Stephen Dorff? Nebudu radši ani psát. Takže herecké výkony nulové, jako všechno v tomto filmu. Pokud bych měl ukázat na hovado, tak bych zcela jistě ukázal na Uwe Bolla, protože podělá na co šáhne. Škoda, že režíruje i další herní adaptaci Far Cry, jelikož pokud to bude podobného, jako je Alone in the dark, tak Bůh s náma!