Problém tří těles (2024) (seriál)

Na teraz len toľko.... Nebolo to zlé, ale ani príliš dobré. Na pomery Netflixu tam je toho feminizmu a inkluzivity pomenej, čo poteší, no stále je jej tam dosť na to, aby to bolo otravné. Najhoršie dopadol asi casting hlavných postáv (okrem tých čínskych, tie sú obsadené super). Jovan Adepo je asi najväčší omyl celého seriálu. Nemá charizmu, a ani herecký talent, aby potiahol tak dôležitú postavu. Eiza González zas väčšinu času hraje zdutú pizdu, ženskú verziu inak veľmi sympatickej mužskej postavy v knihe. Škoda tejto zbytočnej zmeny. Benedict Wong sa snaží, no jeho verzia Ta Š-ho, je oproti tej knižnej nudnáá až to bolí. Pochváliť ale musím Liama Cunninghama. Hoc sa výzorovo na rolu Wadea moc nehodil, hrá ho dobre. No a čomu musím až zatlieskať, je obsadenie Jie Wen-ťie, takto nejako som si ju predstavoval. Rovnako pasáže z minulosti, odohrávajúce sa v Číne a v Červenom pobreží sú výborné, len moc krátke. Čínska verzia je oveľa lepšia, pretože je omnoho vernejšia knihám, ktoré sú geniálne. Ak máte radi sci-fi, a rozmýšľate, že by ste si možno predsa len prečítali nejakú knihu, a máte radi sci-fi a vedu...NEVÁHAJTE a OKAMŽITE si niekde obstarajte knižnú trilógiu. Je to najlepšia trilógia od čias Pána Prsteňov, nekecám.

Uzavřený případ (1988) (TV film)

Slovenský názov - Prípad uzavretý (Hallmark - 199x).

Duna: Část druhá (2024)

Audio-vizuálny zážitok desaťročia a jasných 5/5. Farby, filtre, kamera, zvuk, dizajn, kostýmy, herci - všetko je to úplne iná liga oproti zvyšku hollywoodskej produkcie (chytajú sa akurát Nolan a Cameron). Vyzdvihol by som hlavne Chalameta. To ako to zahral zvlášť v závere, ma priklincovalo do sedačky. Potešil aj Austin Butler ako Feyd, a celkovo dianie na planéte Harkonenov. Zážitok v IMAXe to všetko ešte umocnil. ALE... Tak ako Nolanovi neviem prepáčiť tú jeho ťažkopádnu akciu, tak aj Denis ma jednu veľkú škvrnu. Príliš sa zameriava na formu, a málo na obsah. Príliš necháva dej plynúť skrz obraz, a zabúda na dialógy, interakciu medzi postavami. Práve to robí film "živým". Niekde (napr. Sicario) to funguje, ale tu by som, aj skrz knihu, očakával kvalitnejšie vyrozprávaný príbeh. Aj preto ma prvá Duna dejovo bavila o trochu viac. Určite by som druhú Dunu neradil medzi veľkofilmy ako Pán Prsteňov, Matrix, Gladiátor, Statočné srdce atď... Tie filmy sú ako dokonalá mozaika, kde všetko kúsky (vyrozprávanie príbehu, vykreslenie postáv, akcia,  tempo, technická stránka...atď) presne pasujú, a celkový obraz je dokonalý. Duna je skôr mozaika kde jeden kamienok (technická stránka) pre-žiari to ostatné. A argumenty typu... "Ale veď takto to režisér zamýšľal" "Je to proste artovejšie"...atď, neberiem. To že to tak zamýšľal ešte neznamená, že to vymyslel dobre. Aj Kubricková artová Vesmírna odysea je trochu inde... nevidím tam chyby, no na Dune ich vidím. Napriek drobnej (naozaj len drobnej) kritike som ale veľmi spokojný, a určite si tento film nájde miesto v (minimálne) TOP20 filmov aké som kedy videl. Už teraz sa neviem dočkať (asi) finálneho tretieho dielu - Mesiáš. Druhá kniha tejto ságy je veľmi zaujímavá, netypická, a značne komornejšia... a jej záver je brutálny. Verím, že práve táto kniha sadne Villeneuveovi oveľa viac, a ja tak budem konečne spokojný na 100% (alebo aspoň 95%). Hodnotenie - 88%.

Liščí Vánoce (1986) (TV film)

Slovenský názov - Zimný príbeh (ČST Bratislava).

Šingeki no kjodžin - Season 1 (2013) (série)

Po druhom zhliadnutí nemôžem inak ako za plných 5/5. Spolu s prvou polovicou Death Note a vybranými epizódami Berserka, to najlepšie čo som kedy v rámci Anime videl. Naozaj zaujímavo vymyslené univerzum, prepracované postavy a skvelá, až epická hudba ! V podstate mi tu prekážajú len dva detaily - 1. Že počnúc 14. epizódou zmenili to perfektnú úvodnú zvučku 2. Priveľa vrieskania a šokovaných tvári. A tým myslím NAOZAJ priveľa :)

Johnson & Friends (1990) (seriál)

Slovenský názov - Johnson a jeho priatelia (STV - 1994).

Argylle: Tajný agent (2024)

Vaughnov najslabší film. Napriek tomu je to stále originálne (myslím konkrétne scény, nie hlavnú dejové linku, tá je tuctová jak sviňa) a, už tradične, plné zaujímavých (no zároveň over the top) nápadov a skvelej hudby. Prepojenie na inú známu sériu v potitulkovej scéne, som v kútiku duše čakal, a navnadilo ma, takže som minimálne zvedavý na prípadne pokračovanie. Do budúcna by ale Matthew Vaughn mohol ubrať z tej uletenosti a detinskosti, lebo už to začína skĺzavať do... trápnosti. A zbytočne to uberá na napätí a uveriteľnosti. Vizuál je tu žiaľ otrasný a casting je úplne mimo, sú tu síce samí kvalitní herci, no väčšina hraje postavy, ktoré sa im absolútne nehodia (moletka Bryce Dallas Howard sa na agenta-zabijaka hodí asi tak, ako Sam Rockwell = nehodí). Ale možno aj to bol zámer, kto vie. Osobne nemám rád filmy, čo sa neberú vážne, lebo tým pádom ich (logicky) neberiem vážne ani ja. A takýto zážitok s filmu je pre mňa len polovičatý. V prvom Kingsmanovi to tento, inak skvelý režisér, dokázal namiešať ideálne. Snáď sa k tomu správnemu pomeru v ďalších filmoch vráti.

Chudáčci (2023)

Tak sme sa dnes konečne dočkali premiéry v slovenských kinách. A čakanie stálo za to. Hoc som sa už ku koncu strácal v tom, čo (resp. čo všetko) chce vlastne film divákovi povedať, užil som si ho. Plnú paľbu si to ale nezaslúži ani náhodou, hoc to bol naozaj jedinečný zážitok, nemohol som sa ubrániť pocitu, že sledujem vykrádačku Tima Burtona, či R-kovú, emancipovanú (ako inak) ženskú verziu Nožnicovorukého Edwarda. No bez tej Burtonovej mágie a silného príbehu. Chúďatko je skôr ďalší z milióna dnešných projektov, ktorých cieľom je skôr kritika spoločnosti, ako vyrozprávanie príbehu. A zatiaľ čo taký Trojuholník smútku na to išiel veľmi chytro a trafil sa do čierneho, tu je to skôr stále ta istá obohraná platňa. Hollywood neblázni už ! Chápeme to ! Ženy nie sú majetkom muža, a majú právo slobodne sa rozhodovať ! Je nám to jasné !!! Tak už tam za tou veľkou mlákou prehoďte výhybku a točte aj niečo iné ! A na záver... Emma Stone. Ak za toto nedostane Oscara, tak už neviem. Za podobne silné, a čo si budeme klamať, sexuálne odvážne výkony, boli v minulosti ocenené zlatou soškou ako Halle Berry, tak aj Kate Winslet. Nevidím jediný dôvod, prečo by sa história nemala opakovať. Jedine žeby... Sandra Hüller ? P.S. - Už od začiatku som nechápal ten slovenský názov - Chudiatko, no myslel som, že je to tak schválne, a súvisí to s filmom. No v titulkoch v kine bol uvedený spisovne správny názov - Chúďatko. Nerozumiem...

Stůj při mně (1986)

Úplne zaslúžene sa tento film drží v TOP5 filmových adaptácií kníh Stephena Kinga. Ak by som na tento film natrafil už v detstve, a nie až teraz, tak by to možno bolo aj za 5/5. Každopádne jeden z najlepších road movies, aké som videl. Kto bol chlapcom v 90tych, či skorších rokoch, tam isto nájde nejaké paralely so svojím vlastným detstvom.