• Krátkometrážní

Runaways - Split Up (2018) (epizoda)

SPOILERS! Finálová epizoda druhé řady je vlastně sama o sobě celkem fajn, pro mě je zde ale naprosto stejný problém, jaký byl i ve finále první sérky: vůbec to nepůsobí jako finále. Prakticky nic se zde neuzavírá, nic nekončí a celý díl je uzavřen jedním velkým odhalením a cliffhangerem. Já osobně bych ocenil víc osudovosti a jakýsi náznak konce. Neříkám, že musí uzavřít všechny dějové linky a nic neteasnout pro třetí řadu, ale myslím, že by to alespoň mělo tak trochu působit jako konec série. Jinak je ale epizoda vlastně hodně fajn. Líbila se mi úvodní animace ohledně původu Jonaha, jeho rodiny a Xavin, stejně tak se mi líbil děj dílu, který se skládá z pohledů každého člena Runaways, jak utíkají před rodiči. Odhalení, že Jonah přežil a společně se svou rodinou posedli jednotlivé postavy, samozřejmě není nic extra překvapivého, myslím si, že to doslova každý čekal (obzvlášť potom, co nám seriál doslova řekl asi v 8. epizodě, že Jonahova rasa může měnit hostitele :D), nicméně musím říct, že jako záporáci celá jejich rodina funguje hrozně dobře a nějaký výraznější záporák mi v 2. polovině této série už chyběl. Taky se mi líbí, že se Jonah chová naprosto odlišně, než jak jsme ho znali, už zahodil svoji snahu získat Karolinu na svou stranu a teď chce prostě a jen vypadnout, nehledě na to, jak dlouho to bude trvat nebo koho bude muset zabít. Je to takový fajn vývoj padoucha. A i když mě mrzí, že už ho nehraje Julian McMahon, James Marsters je skvělá náhrada, protože je dost charismatický. Nicméně konec a hláška „So which one looks the tastiest?“, společně s tou hudbou, která hraje v pozadí, je naprosto parádní cliffhanger, krásně lákající na 3. řadu. Hodnocení: 75%

Runaways - Earth Angel (2018) (epizoda)

Velice prapodivná epizoda, která opět, stejně jako předchozí díl, nepůsobí jako něco, co by se alespoň vzdáleně blížilo k finále a já mám prostě strach, že 2. sérka nic neuzavře a vše skončí nějakým hloupým cliffhangerem. K epizodě samotné, většinu její části tvoří dějová linka s Karolinou a Leslie, které se nacházejí na velice podivném sektářském vězení. Zde chci jenom zmínit, jak neskutečně zvláštní momenty zde jsou (když se Lesliina matka rozhodne zůstat, jak se zbaví Franka, jak Karolina všechny obalamutí) a taky to, jak moc divný záporák Frank je :D V podstatě se z celkem sympatického chlápka během asi 2 dílů transformoval na naprosto klišovitého sektářského záporáka, který má navíc totálně neuzavřený a neuspokojivý konec - a když jsem se po dokoukání dílu dozvěděl, že toto byla poslední epizoda, ve které se Frank nachází v celém seriálu, ještě víc mi to připomnělo Agents of S.H.I.E.L.D., kde taky občas některé náhodné vedlejší postavy měli hrozně useklý konec. Dále chci zmínit Alexe, který je asi nejotravnější člen celého týmu, je příšerně arogantní, v podstatě naprosto sobecký a ještě horší je, že scénáristy nenapadlo napsat další postavy tak, aby mu to nějak vyčítaly :D A scéna, kdy mluví o tom, jak už se asi vykašlali na demokracii, přičemž jeho plán byl zamítnut díky hlasování, což je poměrně demokratická forma rozhodnutí, to je taky hodně zvláštní. Uvidíme, jak dopadne finále. Hodnocení: 60%

Runaways - Last Waltz (2018) (epizoda)

Vlastně hrozně fajn a takový až pohodový díl, ale já se trošku bojím faktu, že se pomalu blížíme do finále a zatím to tak vůbec nepůsobí :D Bojím se toho, aby to nedopadlo jako finále první řady, tedy tak, že se vlastně nic neuzavře a vše skončí jedním velkým cliffhangerem. Nicméně, celá linka točící se kolem oslavy Mollyiných narozenin byla dost příjemná a i když to byl jeden velký filler, působilo to vlastně velice lidsky a osobně. Linka se zajatým Chasem a Gert, Stacey a Dalem a sérem pravdy byla taky dobrá, celkem i vtipná. Naopak linka s Leslie je extrémně podivná a já se sakra ptám, postavila ta Leslie církev nebo sektu? :D Protože vzhledem k tomu, že zde má (a hádám že už pěkně dlouho) třeba křeslo s pouty nebo celou proceduru na indoktrinaci člověka, tedy donucení člověka konvertovat k té víře, říkám si, kolik členů má vlastně ta církev dobrovolně :D Na závěr chci jenom říct, že ten dvouvteřinový záběr, kde Alex tancuje Fortnite taneček je sakra cringey :D Hodnocení: 70%

Runaways - Hostile Takeover (2018) (epizoda)

Oproti minulé epizodě hrozně fajn díl. Celá premisa base under siege epizody byla hodně super, líbilo se mi to napětí a ta atmosféra, která mezi členy panovala, jelikož byli zahnaní do kouta a netušili, co dělat. AWOL jakožto padouch zde byl stále takový nemastný neslaný a vzhledem k tomu, že už ho nejspíš nikdy neuvidíme, tak už se asi ani moc nerozvine :D Každopádně ten epický Nico moment, kdy nechá všechny vojáky zmizet, byl vlastně celkem cool a i linka s Gert, Chasem a Yorkesovými mě bavila (hlavně taková trochu vážnější dynamika mezi Dalem a Stacey). Hodnocení: 70%

Runaways - Big Shot (2018) (epizoda)

Dobře, kvůli postavě Alexe je tohle první díl druhé řady, který jsem si zatím moc neužil :D Protože pardón, ale když napíšete postavu a napíšete jí repliku o tom, jak nebude už mít žádné tajemství, a potom vystavíte celý díl na tom, že nikomu nic neřekne, to je buď špatně napsaná postava a nebo jenom záměr ji napsat co nejvíc otravně a arogantně :D Jinak je zde ale poměrně dost slušný úvod se zajatou Molly, je zde postava AWOLa, který je naprosto typický, nejvíc klišovitý gangster záporák, a je tu smrt Florese, která je celkem dost slušná, až na to, že Flores byl až dosud naprosto nevýrazná a nezapamatovatelná postava. Překvapivě nejvíc mě bavila linka s Gert a Old Lacem, u které ještě uvidíme, kam se vlastně posune. Hodnocení: 60%

Runaways - Past Life (2018) (epizoda)

Předpokládal jsem, že tento díl bude mnohem slabší, jelikož u většiny podobných seriálů jsou ty epizody po mid-season finále prostě horší, protože se musí nastolit nová dějová linka, nový příběh, atd., ale tohle vlastně bylo fajn. Celá linka v hotelu byla zábavná a poměrně dobrá, a jasně, tento díl nemá žádný světoborný příběh ani zápletku, ale jak jsem již psal, s tím jsem tak nějak počítal. Pořád tu jsou typické problémy Runaways, tedy občasná trapnost (třeba chemie Alexe a Livvie byla v tomhle díle hrozně divná) nebo nelogičnost (sorry, ale ten závěr, kdy se Molly sama rozhodne, že zdrží záporáky, a potom se mega diví, že ji zajali :D), ale stále jsem se celkem bavil. Nejvíc se mi asi líbil úvodní flashback na život Jonaha (sice je extrémně divný, že origin Jonaha dostáváme až po jeho „smrti“ a taky mi přijde hodně prapodivný, jak divákovi seriál vlastně sám spoilerne, že Jonah asi přežil, ale co už :D), ale i tak dost fajn díl. Hodnocení: 62%

Runaways - Last Rites (2018) (epizoda)

SPOILERS! Mid-season finále, které spíš působí jako ukončení příběhu z první řady, a já si stále myslím, že první řada Runaways měla prostě být těchto prvních 17 epizod (protože ta první řada, kterou jsme dostali, byla naprosto neuzavřená a nesoběstačná a vlastně až nyní se pořádně uzavírá její příběh). Začnu negativy, jelikož je jich málo. Postava Molly, hlavně ze začátku dílu, je extrémně otravná a pro mě osobně se stává čím dál tím víc nesnesitelnou :D A dále je zde postava bratra Destiny, který je zde na 2 minuty a okamžitě umírá, takže vlastně nevím, proč ho tvůrci zakomponovali. Jinak je ale tento díl vlastně hrozně super. Celá část na staveništi (což je více než půlka epizody) je přímo skvělá, opravdu působí jako finále, má skvělou atmosféru, skvělou gradaci napětí a působí to velice dobře. Jonah je zde vyloženě boží, strašně se mi líbí to, jak si hraje na hodného a mírumilovného a pak ke konci naprosto otočí, přičemž je vlastně tak trochu vtipný, že za svoji finální porážku si tak trochu může sám (kdyby se ke konci nezačal chovat jako naprostý arogantní hlupák a jako největší padouch, nezačal kecat ty řeči o tom, jak vlastně na dětech vůbec nezáleží, možná by i přežil :D). Cením každopádně vizuál jeho vesmírné lodi, která má na tento seriál až překvapivě dobré efekty. Pokud bych měl něco zkritizovat, tak jsem moc nepochopil, jestli by teda jeho loď zničila Kalifornii: prvně totiž říká, že ne, že je to bezpečné, při finále ale sám řekne, že kecal (mimochodem, jeho věta „Yeah, I may have lied about that one.“, kterou řekne, když mu Janet vyčítá, že zaručil, že zemětřesení nebude, je naprosto skvěle podaná), ale když ta loď vyleze na povrch, tak se vůbec nic neděje (kromě toho nejvíc cheesy třesu kamery :D). Já osobně bych ocenil, kdyby se třeba začala rozpadat země kolem, což by mohlo dodat i k tomu napětí (které už je ale i tak velice super). A dále, samotná Jonahova smrt byla fakt divně zpracovaná. Rovnou říkám, extrémně se mi líbilo, jak Karolina sedí u umírajícího Jonaha a najednou prostě skončí hudba, naprosto se cutne, a začne mluvit kdosi (já tedy předpokládám, že je to jakýsi původní Jonah a že náš Jonah funguje jako nějaký parazit, co využívá hostitele (podobně jako Hive z Agentů S.H.I.E.L.D.u) a toto byl prostě ten osvobozený hostitel - taky předpokládám, že to se bude řešit ve zbytku 2. řady). To je neskutečně atmosférický a silný moment. Ale ten moment, kdy ho Nico probodne, ta hudba, ten střih, to je fakt divně zpracovaný :D Jinak ale extrémně silné, až překvapivě nosné finále. Akorát mám lehce obavy, jelikož většinou, když má seriál nějaké mid-season finále, kdy to vypadá, že se všechno uzavírá, přičemž vy samozřejmě víte, že ještě zbývá půlka epizod, většinou mají ty seriály tendenci mít následující díl hrozně slabý, jelikož se znovu musí stanovit nějaký nový příběh a směr, kudy to bude směřovat. Hodnocení: 80%

Runaways - Bury Another (2018) (epizoda)

Další velmi povedený díl, tenhle se mi líbil především díky záporákovi Jonahovi, kterého mám s každým dílem radši a radši. KONEČNĚ, po 1 a půl sérii, zde dostáváme jeho motivaci a cíle, proč to všechno vlastně dělá, a já bych byl mnohem radši, kdybychom to všechno dostali mnohem dříve. Dělá to z něj totiž najednou mnohem lepšího, zajímavějšího a komplexnějšího záporáka, se kterým je i celkem lehké sympatizovat. A přitom je to tak neskutečně jednoduchá motivace: Jonah prostě na Zemi před velice dlouhou dobou ztroskotal a jeho jediným cílem je se v klidu dostat do své lodi a v míru odletět domů. Žádná destrukce světa, žádné zabíjení, jenom chce prostě domů. A díky téhle jednoduché motivaci má doteď poměrně plochý padouch ihned mnohem lepší sympatie u diváků. K tomu všemu, Julian McMahon ho hraje skvěle a jak jsem již psal u minulého dílu, ten make-up jeho umírajícího obličeje je prostě skvělý, až děsivý. Zbytek epizody je fajn, jsou tu klasicky trochu nelogické momenty (Jonah chce unést tátu Wildera pro svůj rituál, přitom ale zabije nějakého random týpka v gymu, kterého by v klídku mohl použít místo Wildera; taky scéna, kdy děcka prostě opustí Victora Steina v jeho komoře, je hrozně divná), na druhou stranu tu jsou ale i celkem fajn chvíle (setkání Chase s jeho mámou). Hodnocení: 74%

Runaways - Rock Bottom (2018) (epizoda)

Poměrně jsem přemýšlel, že bych tomuto dílu vpálil těch 5 hvězd, jelikož je to zatím asi moje nejoblíbenější epizoda Runaways :D Nakonec se pokusím udržet si racionální myšlení, nicméně si myslím, že jsem konečně pochopil důvod, proč mě 2. řada zatím baví mnohem více, než ta první. Strašně mi totiž svým tónem, svým stylem vyprávění a obecně svým příběhem připomíná první 3 série Agentů S.H.I.E.L.D.u, což je jeden z mých nejoblíbenějších MCU seriálů, a v jeho počátku měl přesně tuhle příjemnou atmosféru, co má právě 2. řada Runaways. Nicméně k epizodě, celá podlinka s Topherem byla super (i přes ten pofiderní moment, kdy se obětuje, aby zachránil Gert, který byl jak divně natočený, tak velice podivný z důvodu Topherova charakteru), konfrontace Roberta s Jonahem byla taky velice fajn (mimochodem, make-up na umírajícím Jonahovi je boží a vypadá i poměrně děsivě) a vlastně jsem si celkově dost užil posledních 20 minut epizody. Taky cením konverzaci Alexe a Chase, což mi přijde jako duo s největším potenciálem z celých Runaways (vzhledem k tomu, že se v minulosti moc nemuseli, tak je hrozně příjemné je vidět normálně konverzovat). Fakt doufám, že 2. série si tuhle kvalitu udrží až do konce, jelikož oproti první, nezajímavě nudné, bídně napsané a podivně zpracované řadě, tohle je fakt super. Hodnocení: 75%

Runaways - Old School (2018) (epizoda)

I se čtvrtým dílem si 2. řada udržuje velice dobrou laťku. Postava Tophera je poměrně fajnovým osvěžením, přidává do příběhu takový zajímavý prvek paranoie a jsem zvědav, kam se bude dále ubíhat. Epizodní příběh točící se kolem získání počítače na škole je taky hodně fajn a bavil mě. Úplně si nejsem jistý linkou s Karolinou a Jonahem, který najednou z epizody na epizodu začal umírat (před tím měl pouze nějakou podivnou kůži na rukou, ale tady najednou vyloženě umírá), která je tak trochu podivná, a taky mi lehce vadí Gert s jejím velice prazvláštním charakterem, kdy se bez svých prášků místy chová jako naprostý šílenec, ale jinak mě druhá série stále poměrně baví. Hodnocení: 72%