Kongo (2020)

Místy velmi zajímavé, ale jako celek moc nefunguje, i když byly použity téměř všechny propriety pro tradiční folk horor (černobílá, detailní záběry, takový ten tupý, dlouhotrvající zvuk, pohanská koruna atd.).

Balada o zeleném dřevu (1983)

Dřevo je strom a strom je symbol života, konec zimy (smrti), začátek jara (života), symbolika jako vyšitá. Krásná animace, stejně tak krásná příroda, jen ten konec mi tam prostě nesedl, i když měl asi svůj význam.

Golem (1987)

Ano, je to krása, ale přiznejme si, že celovečerní film by byl propadák, protože tohle mainstreamový divák, lačný po klasicky tvořených filmech, prostě nezkousne.

The Dream (1989) (TV film)

Tak precizně zahraný dramatický monolog jsem už dlouho neviděl.

Svatá (2024) (TV film)

Bohdalku těžce nemusím a jejím filmům se široce vyhýbám, jméno režiséra Stracha má u mě ovšem opačný efekt a tak mi nezbylo, než se s tím smířit a Svatou zkonzumovat... abych si na konci řekl, že to byl relativně příjemně strávený čas, protože Bohdalová svým výstupem člověka neštvala, ale hrála tak, jako si tuhle roli chtěla užít (co kdyby byla poslední, že?). Příběh byl hodně zajímavý a velmi silný, protože téma, které se zde rozebírá, je tak typicky "čecháčkovské", protkávající naši nepříliš dávnou minulost tak pevně, že ještě pořád zasahuje i do dnešních dnů a našich životů - o čemž koneckonců je tento film.

Jsem tady (2014)

Tak tohle je přesně ten námět, který by šel krásně zpracovat v plnohodnotném filmu, zatímco tady přijde konec, který by měl v divákovi zanechat otázky, které si ovšem nepoloží, protože ho snímek nestihl zaujmout.

Perinbaba a dva světy (2023)

Dalo se čekat, že se původní pohádce nebude toto pokračování rovnat.

Lišky (2012)

Hezky zpracovaný příběh o ženě, uzavřené v jednotvárném nudném světě a její cestě ven.

Rybí oko (1980)

Temné, depresivní a ruku v ruce s dnešní dobou i děsivě nadčasové.

Son směšnogo čelověka (1992)

Na podobnou animaci jsem už několikrát narazil a vždycky na mě zapůsobí jakýmsi hypnotickým dojmem.