Vedlejší účinky (2013)

Režijně na vysoké úrovni (jak už je u Soderbergha ostatně zvykem), ale se závěrem mám velký problém. Dejme tomu, že by se dalo přistoupit na obsah a logiku závěrečného rozuzlení (podle mě tedy jen s oběma očima pevně zavřenýma), tak tu pořád zůstává fakt, že po hodině pomalého tempa najednou Soderbergh urychlil vyprávění o tisíc procent a začal sypat z rukávu jeden twist za druhým a to bez jakéhokoli dodatečného kontextu. Kromě toho, že takováhle změna tempa působí dost rušivě a nepatřičně, tak vyvolává pocit, že závěr byl značně vychtěný a že takhle by se to asi nestalo. Škoda, náběh na parádní film byl nakoce lehce pohřben. 70%.

Kouzlo přítomného okamžiku (2013)

Spectacular, jak už ostatně název napovídá. Budu muset vzít Ponsoldta na vědomí a očekávat s čím přijde příště. Jinak letošek je co se coming-of-age filmů týče opravdu silný - letní indie pohoda Way Way Back, skvělé Blue is the Warmest Colour a teď Spectacular Now..

Slova (2012)

Zámořskou kritiku v tomto případě nechápu. Jistě, děj je od začátku jasný a ani rozvrstvení do tří časových linií ho nijak nekomplikuje. Což je naopak plus, protože toto literární drama tak působí velice kompaktně a to i díky povedenému vizuálu a solidní herecké sestavě (Jeremy Irons vládne). Velice slušných 70%.

Vychovávat Hope (2010) (seriál)

Velká nevyrovnanost jednotlivých epizod. Některé jsou vtipné a soudržné, některé působí trapně a nesmyslně. Obecně je nejlepší 3. série, 4. je naopak zatím zklamání. Srovnání s nejlepšími sitcomy Raising Hope nesnese, jako oddychovka obstojí.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Jacksonova neznalost míry a rozdělení děje na tři filmy si vybrali svou daň. Pár pasáží se povedlo a působily pořád "středozemsky" (Temný hvozd, Esgaroth, Gandalfova výprava do Dol Gulduru), zbytek však byla nesmyslná over-the-top akční vata. Jsem rád, že ukázali Legolase, ale stačilo, když pobil skřety v Temném hvozdu, nemuseli ho nechat vykosit půlku středozemě. Scéna, kdy Tauriel uzdravuje Kiliho byla vyloženě wtfózní, trpasličí zápasení s drakem zase zbytečné, přehnané a především nudné. 50%.

Elysium (2013)

Podobně jako v Districtu 9 i zde nám Blomkamp předkládá omšelou vizi nevábné budoucnosti a i tentokrát prošpikoval tuto vizi logickými dírami a nesmyslnými akčními scénami. Od příště by měl pouze dodávat náměty a režírovat, ale v žádném případě nepsat scénář.

Život Adèle (2013)

Skvělé. Jediné výtky bych asi měl ke zbytečnému protahování některých sekvencí a pár wtfózně působícím scénám. Jinak šlo o téměř perfektní zachycení životní etapy jedné mladé dívky, podpořené skvostným výkonem Adèle Exarchopoulos (Léa Seydoux samozřejmě také výborná). Zajímavý byl moment, kdy si uvědomíte, že rodinný život, který si pro sebe Adèle vysnila a který si myslela, že není s Emmou možný (imho jeden z důvodů rozpadu vztahu), pak prožívala právě Emma a Adèle se stala pouze divákem. Anti-happyendovský konec pak vše krásně završil. 90%.

Blade Runner (1982)

Tak ani napodruhé ne.. Jde sice o audiovizuálně a atmosféricky skvělý film, který by se ale bohužel dal dějově shrnout do pětiminutového kraťasu (a i to by bylo natahovaný jak prase..). 70% za atmosféru a nestárnoucí vizuál.

Osamělý jezdec (2013)

Namaskovaný Depp č. 296 sice není úplně špatný film, ale chybí mu vtip a lehkost prvních pirátů a závěrečná divoká vlaková přestřelka není dostatečný důvod pro strávení 150 minut u průměrného blockbusteru.

Tísňová linka (2013)

Chutná jednohubka. Je to sice logicky děravé a závěr je jedno velké hororové klišé, ale jinak jde o perfektně odsípající thriller, který spolehlivě zabaví po celou dobu stopáže.