Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Nooo, knížku jsem nečetl a soudě podle filmu jsem asi chybu neudělal. I když nepochybuju o tom, že knižní předloha byla kvalitnější než film. Byla to nuda, proložená občas fajn fory, ale taky zmateným dějem a v rámci možností super efekty. Kdybych to ale neviděl vůbec, nic by se nestalo.jedna hvězdička za vizuální podívanou a druhá za Marvina, kterej neměl chybu. Škoda, že mu byl věnován tak malý prostor

Sametoví vrazi (2005)

Tak tento film mě velice mile překvapil. Po hrůzách typu „Do blba“ nebo „Sklapni a zastřel mě“ jsem nad Českými filmy pomalu lámal hůl a říkal si, že pokud to není Svěrák nebo Hřebejk nemá cenu na to vůbec koukat. Nicméně Sametoví vrazi mě vyvedli z omylu. Moc příjemná detektivka se solidními hereckými výkony a zajímavým námětem. Snímek má správnou temnou atmosféru a vynikající hudbu. Například scéna zpomalené automobilové nehody a do toho ona úžasná hudba nemá chybu. Co ale opravdu nechápu je proč autoři nezasadili film přímo do osudných let 1991 – 1993. Vím, že hned v úvodu je uvedeno, že se autoři nechali pouze volně inspirovat. Ale atmosféře by to rozhodně prospělo. A přitom stačilo tak málo, jen ukázat ve filmu místo nových aut starší a to samé platí i o mobilních telefonech. Takhle to působí dost rušivě. Celková délka by taky mohla být trošku kratší a kdyby byl ještě scénář trošku méně chaotický, neměl bych k filmu téměř žádné výhrady. Ale i tak je to na české poměry velice zdařilé a troufám si tvrdit, že jde možná o nejlepší náš film za rok 2005.

Obchodník se smrtí (2005)

Vynikající film, vtipný, inteligentní a velmi znepokojující. Nicolas Cage se po hrůzách typu lovci pokladů zase dostal do formy. Toto je přesně film, který stojí za pozornost a měl by se dostat do podvědomí co nejvíc lidíopak je bohužel pravdou, jak ukazují jeho „úspěchy“ v Americe i když se to díky tématu dalo čekat. Jediné co mě trošičku vadilo bylo pašování samotné, které mě občas přišlo poněkud naivní, ale to nic nemění na velmi silném poselství, které tento mimořádní snímek podává. Chce to vidět znovu, zatím 90 %

Alexander Veliký (2004)

Jedna velká NUDA. Film je neuvěřitelně prázdný a nezáživný. Jediné co ve filmu, který má tři hodiny nalezneme je bitva, která je tak zmatená, že vůbec netušíte kdo s kým bojuje. Hlavně že jsou v ní použity „úchvatné“ záběry z křídel letícího orla.a pak už mě to přišlo jako přírodopisný dokument. Alexander se svou armádou někam přitáhl, tam následovala slavnost, kde se všichni opili a ráno se putuje dál, další slavnost a zase se putuje a takhle to jde pořád do kola.do toho krásné záběry na krajiny celého světa od zasněžených hor až po džungli. Na konci ještě boj se slony, který je díky použití opět „úchvatných“ filtrů ještě horší, než celá tragédie před tím. Ale aspoň už se blížíte ke konci. Snad poprvé se mě stalo, že jsem uvažoval jestli neodejít z kina před koncem, tak moc jsem se nudil. Stone jasně dokazuje, že svá nejlepší léta má za sebou. Jediná světlá věc na celém tomhle „díle“ je Collin Farrell, který hraje jako vždy úžasně a i jen výraz jeho očí řekne více než jiní herci pomocí slov. Jinak mě nenapadá jediná pozitivní věc. Už nikdy to nechci vidět znova! Jak už tady někdo poznamenal zlatá Troja a o Gladiatorovi ani nemluvím

Království nebeské (2005)

Na tento film jsem se i přes dost negativních ohlasů moc těšil. Mám rád Ridleyho Scotta a jeho některé díla jako Vetřelec, Blade Runner nebo Gladiátor jsou pro mě legendami. První co mě trošku odrazovalo předem byl Orlando Bloom, který se nakonec ukázal jako nejmenší vada na kráse. Dá se říci, že mě svým výkonem příjemně překvapil a i když na Liama Neesona nebo Jeremy Ironse nestačil, nakonec se mě docela líbil. První polovina mě opravdu vtáhla do děje a například Jeruzalém je zpracován úžasně. Z každého záběru dýchá exotika a výprava je velkolepá. Bohužel čím více se film blížil ke konci, tím více jsem se nudil. Závěrečné bitvě i když nádherně zpracované už jsem přihlížel bez většího zájmu. Klišé, hrdinné žvásty a otrhaní obyvatelé Jeruzaléma kteří v životě nedrželi v ruce meč a kteří jsou nyní odhodláni ubránit město proti 200 000 vojáků..to už je příliš ohraná písnička. Mimochodem je ještě stihl Orlando před bitvou všechny pasovat na rytíře, aby jim pozvedl „bojového ducha“. Abych ale zase jen nekritizoval, tak je to rozhodně zajímavý způsob, jak se vyjádřit k dění ve světě a člověk vidí, že to co se děje teď, se dělo v podstatě od nepaměti. Ale Ridley mě tentokrát moc nepřesvědčil. 70 %.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Jestli jsem často s hodnocením na vážkách, tak u epizody III jsem měl jasno ihned a neváhal ani vteřinu. Pro mě osobně společně s epizodou V suverénně nejlepší díl celé ságy. Jestli jsem měl nějaké výhrady k Haydenu Christensenovi v epizodě II, tak si za to teď sypu popel na hlavu. Jeho přerod z Anakina v Darth Vadera je fantastický. Celý film je jedna velká, nezapomenutelná jízda a při závěrečném souboji na vulkanické planetě Mustafar jsem jen se zadrženým dechem drásal volnou sedačku vedle sebe v kině a byl naprosto pohlcen tím co se odehrávalo na plátně. Pro mě jako Star Wars fanouška naprostá extáze100%

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Když jsem šel s epizody II z kina byl jsem hodně zklamán. Nelíbila se mě tam milostná linie, nelíbil se mě Hayden Christensen jako Anakin, nelíbila se mě závěrečná bitva.zkrátka nejhorší díl ze všech dosud natočených, říkal jsem si. Ovšem když jsem si později pustil všech šest epizod hezky po sobě a koukal jak to do sebe krásně zapadá, najedou jsem měl úplně jiný názor. Mnohými proklínaná milostná linka mě najednou vůbec nepřišla nudná a tím, že Lucas kombinuje vzájemně několik dějových linií a s toho vyplívajících střihů mě přišla jako příjemné osvěžení. Haydena Christensena jsem taky vzal na milost ( hlavně proto, že už jsem věděl jak bravurně zvládl epizodu III ) a najednou si v jeho roli nedokážu představit nikoho jiného. Jediné co mě trošku kazí dojem je právě ona závěrečná bitva na Geonosis, která je sice úžasně zpracovaná, ale desítky Jediů v aréně proti tisícům droidů.to mě prostě ke dřívějším „komorním“ soubojům nějak nesedlo. Takže po zralé úvaze nemám v podstatě větších námitek, bavil jsem se královsky. A scény jako Obi-Wan na Kaminu nebo souboj s Jango Fettem v roji meteoritů jsou nezapomenutelné. Solidních čtyři a půl hvězdiček.

Million Dollar Baby (2004)

Herecky zvládnuto naprosto bravurně. Všichni tři hlavní protagonisté odvedli výborný výkon. Jsem rád, že se můj oblíbenec Morgan Freeman konečně dočkal Oscara. I když si nemohu odpustit poznámku, že jsem ho viděl zahrát i lépe. Od filmu jsem čekal něco trošku jiného a druhá polovina byla pro mě celkem překvapením. Rozhodně zajímavý a precizně natočený snímek, ale taková bomba to zase nebyla. Chvílemi to bylo dost rozvláčné a celková stopáž mohla být klidně kratší. Bavila mě spíše první „boxerská“ polovina. Ke konci se začala trošičku vkrádat nuda. Není to film, který bych si pustil v nejbližší době znova, ale v hlavě mě zůstane hodně dlouho. Rozhodně nelituji těch velice příjemných dvou a čtvrt hodin, které jsem u něj strávil, ale pokud to srovnám s filmem Letec, který byl největším konkurentem na Oscarech..tak Letec se mě prostě líbil mnohem více.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Pro mě dost možná nejhorší díl z celé série. A to jsem velký fanda světa Star Wars. Jar Jar mě opravdu deptal hlavně v druhé polovině filmu. Naproti tomu vždy ledově klidný Liam Neeson jako Qui-Gon Jinn byl skvělý stejně jako ostatní herci v čele s Ewanem Mc Gregorem a krásnou Natálií Portman. Nicméně úžasná atmosféra světa Star Wars na mě z filmu dýchala o sto šest, takže jsem se ani na minutku nenudil. Závody kluzáků neměly chybu stejně jako úžasně zpracované hlavní město (nebo spíš planeta) republiky, Coruscant. Strašně se mě líbilo i vyobrazení senátu a debaty v něm mě občas připomněly záběry z naší sněmovny. Holt politika je stejná ve všech galaxiích:-) Závěrečný souboj s Darth Maulem a do toho nádherná hudba Johna Williamse patří k nejsilnějším scénám v celém filmu. I přes výše uvedené klady mě vadil Jar Jar a Gungani obecně. Myslím, že jejich slintajícího šéfa Nasse si mohl Lucas odpustit. Nemohu říci, že bych byl epizodou I přímo zklamán, ale v porovnání s ostatními díly mě oslovila nejméně, takže tři a půl hvězdičky

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Než jsem se na toto veledílo kouknul, čekal jsem ledacos. Nakonec to zas tak šokující nebylo. Celý „film“ je nudná slátanina, která nemůže zaujmout snad vůbec ničím. Když už něco rozkoukám, málokdy to vypnu v polovině. To je asi jediný důvod, proč jsem to viděl až do konce. Jednu hvězdičku dávám za reálné zobrazení toho, čeho je člověk schopen na druhých, když má tu moc. Jaká zvěrstva se skrývají v lidské mysli.i přes to, že to bylo občas opravdu nechutný a celkově nezáživný, za podívání to stálo už jen kvůli výše zmíněnému. Každopádně Pasolini to asi fakt neměl v hlavě v pořádku.