Pevnost (1983)

Jednoho krásného zimního večera jsem se kolem jedenácté hodiny večerní chystal jít spát, když jsem zaregistroval v puštěné televizi záběry jakési kolony německých vozidel za druhé světové války šinoucí se kamsi do hor. Jelikož mě téma WW II mimořádně zajímá lehce jsem zpozorněl s tím, že počkám 5 minut a půjdu spát. Bohužel se jak to tak bývá na konci úvodních titulků objevilo jméno režiséra a mě bylo hned jasné, že druhý den zase zaspím do práce. Michael Mann jehož budu mít navždy v mysli zapsaného jako režiséra dvou perel a pro mě nesmrtelných filmů Posledního Mohykána a hlavně Nelítostného souboje. Bohužel v případě pevnosti jsem ještě nevěděl co mě čeká…. papundeklový hrad, toporní herci, mizerné triky a hlavně opravdu dementní scénář. Nebál jsem se, nesmál jsem se, nebavil jsem se, nudil jsem se. Snad jediné co mě aspoň trošku zaujalo byla poměrně originální hudba, velmi vzdáleně připomínající božského Vangelise. Tentokrát to zaspání opravdu nestálo za to.

Všude dobře, proč být doma (2009)

Mendese mám moc rád a všechny jeho předchozí filmy patří mezi mé nejoblíbenější. Bohužel už od Mariňáka mají pro mě sestupnou tendenci a pokaždé si říkám, že nový Mendes je zase o trošku slabší než ten předchozí. Ono také první dvě perly co Mendes natočil se překonávají velice těžko. Away We Go určitě není špatný film, ovšem není pro každého. Bohužel patřím do této skupinky. Až na pár úsměvných momentů (měření tepové frekvence dítěte a opravdu vypečená domácnost Maggie Gyllenhaal) jsem se nesmál, nebrečel, nebavil se, jen se nudil a nenalezl v tom vůbec nic. Většina postav se celou dobu chová směšně až dementně, ale bohužel ne vtipně. Hlavní dvojka mě také zrovna moc sympatická nebyla, takže výsledné hodnocení bohužel u mě vyšší být nemůže. Doufám, že se nedočkám situace, kdy budu muset dát Mendesovu filmu ještě menší hodnocení, než teď. Snad už to teď bude pro změnu jen lepší:-)

Jdi a dívej se (1985)

Z hlediska filmového to u mě neobstálo. Mraky zbytečných scén a nesmyslných dialogů, špatní herci a občas obtížná orientace v ději. Už dlouho jsem u nějakého filmu nekoukal na hodiny tak často, jako tady. Z hlediska obsahu hrůzostrašné. Byť mě to filmově zklamalo, je dobře, že takové snímky vznikají. Nikdy se nesmí zapomenout jaká zvěrstva se děla za druhé světové války. Toto se musí neustále připomínat. Závěrečná scéna vypálení vesnice je neskutečně působivá a opravdu při ní tuhne krev v žilách.

Komisař Clouseau na stopě (1964)

Pro mě osobně podstatně horší než první díl. Chyběl mě tady David Niven jako Sir Charles Lytton, chyběl mě rafinovaně zábavný příběh a nakonec mě chyběl i samotný Růžový panter. Je sice pravda, že Peter Sellers dostal mnohem více prostoru k uplatnění svého geniálního komického talentu, ovšem to mě tady překvapivě nestačilo.

Růžový panter (1963)

Geniální komedie s úžasným Petrem Sellersem. Snad jediné co mohu vytknout je celková délka a tím pádem kolísavá zábavnost.

Galimatyáš (2009)

Amélie byla úžasná, je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů, neskutečně originální a zábavný. Příliš dlouhé zásnuby se také daly, scénář sice lehce primitivní, zato však neskutečně zamotaný a nepřehledný. Ovšem celé to bylo vynahrazené úžasnou vizuální stránkou povedenými scénami z první světové války. Ovšem Galimatyáš už je moc. Vizuál sice zůstal zajímavý a v některých pasážích přímo úžasný (první návštěva ve zbrojovce, „odposlouchávání“ komínem na střechách…), ale vše ostatní je hrůza hrůzoucí. Všechny postavy ve filmu jsou neskutečně dementní, tudíž jsem se nedokázal s nikým ztotožnit, tudíž mě bylo úplně jedno jak to dopadne. K tomu tuny naprosto zbytečných a nudných scén a občas, opravdu jen občas se ještě objeví originální a vtipný nápad, kde poznáte Jeunetovu lepší stránku (kalendář při výbuchu ve zbrojovce, fotbalový zápas s minou…). Celkově jsem se na film hodně těšil a nebral v potaz negativní reakce okolí. Teď jsem bohužel hodně zklamán. Jeunet se snažil navázat na úspěch Amélie, ale to se mu s tímto paskvilem nemůže podařit.

Ctihodný občan (2009)

Hned na začátku musím přiznat, že film mě velmi mile překvapil. Do zlaté síně slávy vedle Se7en se sice určitě nezapíše, ale takové ambice ani nemá. Jde o svižný thriller, s pár fajn zvraty, velmi charismatickým Gerardem Butlerem a nemastným neslaným Jamie Foxxem. Film se rozjíždí pěkně zostra, žádné dlouhé caviky, po pěti minutách se už vesele vraždí nevinná rodinka a smrt nevinných občanů bude pokračovat po celý film. Ve druhé polovině, kdy se začíná rozplétat klubko záhad okolo útoků a jejich pozadí jsem se neubránil lehkému úsměvu, ale radši jsem se nad tím moc nezamýšlel, protože bych jistě objevil scénář děravý jak cedník. Tady ovšem o nějakou autentičnost a logiku nejde, na film se dobře kouká a dokáže bavit po celou dobu.

Magnolia (1999)

Ve chvíli, kdy jsem začal přemítat, jestli tomu dám čtyři, nebo pět, začaly pršet žáby….PROBOHA PROČ???!!! Proč ne kroupy??? Ve finále mám stejný pocit, jako z Až na krev, skvělé herecké výkony, nic víc.

Pařba ve Vegas (2009)

Tak nemohu si pomoci, ale po hystericky kladných ohlasech okolí jsem čekal větší odvaz. První polovina je super, vtipná, originální a zábavní. Ale jak hledání Douga pokračuje, zábavnost jde prudce dolů. Poslední třetinu jsem již koukal bez většího zájmu. Přesto se jedná o originální dílko, které určitě stojí za to vidět…minimálně před nějakou větší party:-) BTW: Mike Tyson je fakt guma.

Po přečtení spalte (2008)

Pro mě obrovské překvapení, poslední filmy bratří Coenů mě moc nenadchly, ale tohle zavání jejich nejlepší formou. Geniální Pitt, stejně jako černo černý scénář. Vedle Big Lebowski a Bratříčku, kde jsi? Jejich nejlepší film! A Fargo nebo Tahle země není pro starý se můžou jít vycpat! Jen velmi málo chybělo k dokonalosti.