Hlava-22 (1970)

"Tu hlavu vymyslel někdo přímo hlavou." Střih má asi umocnit absurditu příběhu. Zajímavé obrazy z nemocnice, pevnosti. Zbytečně dlouhá stopáž.

Vojtěch, řečený sirotek (1989)

Mnohovrstevnatý příběh, který zaujme už úvodní scénou s dívkou: "Pacienti nesmějí číst, Anežko." Petr Forman skvěle ztvárnil nezakotvenost Vojtěcha, cizince, uprostřed starých známých. Zachycení neutěšeného venkovského prostředí v poválečném období je umocněno černobílým formátem.

Listopad (1935)

Příběh knoflíku srovnává město a venkov, sny a realitu. Hezké symboly - knoflík, drak, loď. Pěkné záběry kamery. Napětí vydrží i v závěru. O. Vávra spolupracoval s E. Valentou i na scénáři.

Medveď (1989) (TV film)

I když výbušnost Stelly Zázvorkové a Jana Wericha z české adaptace (r. 1960) je nedostižná, tak Kamila Magálová naznačuje další charakterové rysy truchlící vdovy - především zvědavost. Leopold Haverl se postupně dostává do správného varu a jeho "na-sr-děný" jako slovenská variace na werichovské "hrozně zlej" je stejně medvědovsko(jeseterovsky) přesvědčivé.

Oběti - Znásilnění (2000) (epizoda)

Kateřinu Brožovou v roli seriálových paniček nemusím, ale podle mě oběť v tomto filmu zahrála přesvědčivě. A to i díky skvělému scénáři - zpověď "hluché" matce, nebo rozhovory s dcerou, která nechápe počínání prarodičů, to jsou parádní scény. V celé sérii působí přesvědčivě František Němec (není uveden v hereckém obsazení) a jeho poslední pohled na klientku a závěrečná slova, to mozaice scénáře dodává zvláštní punc. Na samostatný příběh by vydal i náznak s otcovstvím u dcery.

Sběratel polibků (1997)

Pijte mlíko, zachrání vám život:-) aneb vydržte do závěru příběhu, který přináší ponurou atmosféru především ve scénách, kdy se objevují vězněné ženy nebo detektiv Cross (Morgan Freeman) a lékařka (A. Judd), ale zároveň přináší nepropracovaný scénář (jednání pachatelů a podezřelých je mnohdy nelogické).

Barrandovský videostop (2011) (pořad)

Pořad příjemně pobaví, herečtí aktéři správně matou soutěžící, zachovaný starý formát se zapojením publika, závěrečným mačkáním funguje ale... 1. v době reklam je pořad příliš "kouskovaný", 2. Karel Čáslavský měl přirozenou autoritu, nově zařazení režiséři strhávají pozornost příliš na sebe.

Všechno nebo nic (1984)

Zajímavý námět je působivý především při scénách v sanatoriu - setkávání (i snové) ochrnutého sochaře s jednonohou klavíristkou. Naopak návrat pinglujícího číšníka do vrcholové cyklistiky byl nevěrohodnější. Potěšilo mě, že tvůrci nechali otevřený závěr.

Zahrada - Milovník zvířat (1974) (epizoda)

Jednoduchá animace neurazí, ale ani nenadchne. Stejně jednoduchý je i příběh. Jestli mělo být pointou osamocení, chtělo to zvolit příločařejší příběh. Ještě že starý, milý pán nevyhrabal žížalu, patrně by ho zabila anakonda...