• Rodinný

Muž přes palubu (1980)

Skvělý film z dětského prostředí, který se zabývá jachtingem.

Dlouhá bílá stopa (1982) (seriál)

Seriál, který od roku 1984 u nás neběžel, při tom německé televize ho dávají skoro každý rok. O skocích na lyžích byl jen 1. díl, pak byly díly o vodním slalomu, ztracených běžkařích, pašerácích, výletu na Balt, filmovém natáčení kovbojky, motokrosu atd. Každý díl byl o něčem jiném, nechybělo napětí. Pro mě byl požitek vidět Karla Augustu, jak v kulatých lyžařských brýlích sjíždí na lyžích kopec, nebo vidět Petra Nárožného jako šéfa kuchyně a Jana Skopečka jako pytláka.

Dlouhá míle (1989) (seriál)

Jednoznačně nejlepší seriál ze sportovního prostředí. O běžči, který spadne až na dno, kdy nemá jistou existenci (neumí nic jiného něž běhat), aby se zase pomalu drápal nahoru. Skvěle vykreslené zákulisní intriky, dokonce se objevila i anabolika. Ale seriál se dotýkal i rodičů slavného atleta, jak se vyrovnávají s úspěchy a neúspěchy svého syna a taky chování jejich sousedů na malém městě. Zejména Kostelka a Gregorová se ve svých rolích typických českých fanoušků (když si nahoře, opěvují tě - když dole, plivají na tebe) vyžívají. A nezapomenutelný je i závod Ondry Veseckého (Skopala) s tramvají, který končí u bývalého kina Tatra v Nuslích. A nesmím opomenout ani skvělou hudbu, která celý seriál doprovází, ani ústřední Křížkovu píseň "Když se řekne přítel, zavání to frází..."

Střepy pro Evu (1978)

Film o sklářích, který byl možná inspirací pro vznik seriálu Synové a dcery Jakuba skláře. Opět vynikal Jiří Lábus, který předváděl neuvěřitelné kousky, jen aby mu výčepní nalil půllitr piva.

Všechno nebo nic (1984)

Docela zajímavý film o dvou rozdílných bratrech, navíc prostředí vrcholové cyklistiky, tehdy dost populární, také asi nebylo do té doby ještě zfilmováno. Pavelka si střihnul frajírka, Kratina zase nevzdávajícího se chlapa. Hodně se mi líbili v dalších rolích Karel Heřmánek (ukecaný masér), Jan Teplý (hrabivý hospodský) a Olda Navrátil jako vyčůraný mrzák. Některé jejich hlášky jsou nadčasové. A překvapivě se ukázala v Evině rouše Zora Jandová a je na co koukat.

Přízraky mezi námi (2000) (seriál)

Docela ponurý seriál, který ukazuje okolo lidí jen temné síly a ti lidé si to neuvědomují. Pouze dvě děti, kterým nikdo nevěří. Také mě překvapily skvělé herecké výkony Pavla Kříže a Vladimíra Dlouhého, který hrál vlkodlaka a ne Michal Dlouhý, jak mylně psal Ywec. Michal hrál učitele a moc dlouho se v seriálu neohřál. A stojí za to vidět Jiřího Schmitzera, jak si hraje na slepici :-) Také jedny z mála záporných rolí Květy Fialové i Ivany Chýlkové jsou zajímavé.

Matyáš Sándor (1979) (seriál)

Určitě by obstál i dnes a podobnost s Hrabětem Monte Christo je zarážející. Napínavý děj, jako jsem se dítě u některých pasáží i docela bál. Poprvé vůbec jsem v tomto seriálu viděl šifrovací mřížku a také představa ponorek, na tehdejší dobu dost futuristických tvarů, je docela zajímavá. A skvělí byli komedianti Pescade a Matifou.

Návštěvníci (1983) (seriál)

Vynikající seriál, nejen v oblasti sci-fi. Krásná konfrontace lidí z různých časových dob. Kdyby k tomu došlo, přesně takhle bych si to představoval, že by se to mohlo stát. A hláška akademika Filipa, později Richarda: "Hlavně nenápadně!" zlidověla, stejně jako amarouny. A seriál si navíc uchoval i tajemství. Co je to "humidovat" se můžeme jen dohadovat. Podle anglického humidity = vlhkost, by mohlo jít o zvlhnutí... A nemohu zapomenout ani na sexy idol 80. let Dádu, která je v seriálu vidět v celé své kráse. A narozdíl od jiných sci-fi filmů/seriálů si posunutím děje až do roku 2484 uchoval nadčasovost a nikdo nemůže vědět, jak skutečně bude vypadat život v roce 2484, pokud ještě Země bude existovat. Jediné, co seriálu uškodilo, bylo právě předabování scén kvůli prohrané žalobě ČT s vdovou nějakého pana akademika Filipa. Prý jejího manžela seriál zesměšňuje a musí se tedy akademik jmenovat jinak. Josef Bláha už byl v té době vážně nemocen a na hlase je to poznat :-(

Něco je ve vzduchu (1980)

Zajímavá komedie o cestování časem. Překvapilo mě, že se hlavní hrdina před nikým netajil odkud je, a pozměnil tím i budoucnost. Petr Nárožný předvedl skvěle vidláka a také na 21-letou Adamovskou je opravdu skvostný pohled. K vidění jsou i tehdejší počítače, které zabíraly neuvěřitelné množství místa.