• Thriller

Just One of the Guys (1985)

Zábavná středoškolská komedie s nezaměnitelnou osmdesátkovou atmosférou, za kterou by se nemusel stydět ani John Hughes. Hlavní hrdinka mi byla zezačátku trochu nesympatická, ale to se naštěstí rychle změnilo a svojí klučičí verzi hrála vtipně, podobně to bylo s jejím potrhlým bráchou, jinak se jede podle 80's šablony, kterou buď milujete nebo nenávidíte, já se bavil skvěle.

Osm hrozných (2015)

Užvatlaná nuda nadhodnocená díky jménu režiséra s příběhem postačujícím na 67 a nikoliv 167 minut stopáže.

Boj o Hedvábnou stezku (2015)

Vůbec to neni tak špatný, jak jsem se obával. Příběh je sice tradičně čínsky nevyrovnanej, kdy se střídají občasné komediální vložky (i když pravda jen v první polovině) s těmi zcela vážnými a násilnými a film se nevyhne ani naivnějším a patetickým scénám, na druhou stranu akce je poměrně dost a je i překvapivě povedená, zejména pokud jde o souboje dvojic se zbraněma, který maj slušnou choreografii a jsou skvěle natočený. Na výpravě se taky nešetřilo, takže se na to hezky kouká. Herecky mi přišel obvzlášť mizernej Cusack, kterej vypadal, že ve většině scén vůbec neví, jak se má tvářit, naopak Brodyho záporák je povedenej a patřičně nesympatickej. No a Jackie, ten předvádí takovej svůj standard a šmátnul si i nechtěně na prsa, jako ve svých starších filmech, takže ve výsledku ok.

Spectre (2015)

Poctivá bondovka připomínající a odkazující tempem i stylem na starší Conneryho filmy. Oproti např. Quantum of Solace nebo Tomorrow never dies se nežene zběsile dopředu a i vzhledem ke stopáži je pomalejší, ale na nudu většinu času nedojde. Jedním z největších pozitiv je Craig, který po předchozím vývoji postavy konečně našel perfektní poměr šarmu, elegance, humoru a tvrdosti, v roli působí přesvědčivě a všechny polohy zvládá bezchybně. Příběh je poměrně rutinní, ničím nepřekvapí a je škoda, že Blofelda představil již na vrcholu, určitě by bylo zajímavější ukázat ve Spectre jeho origin story, kdy se do čela organizace postupně propracovává a teprve na konci filmu se stane onou mocnou hlavou chobotnice. A s Blofeldem souvisí i moje hlavní výtka filmu a to jeho špatný obsazení. Proč obsadit herce, který téměř jiný než záporný role v posledních letech nehraje a navíc je všechny hraje naprosto stejně, spíše humorným stylem. Mnohem raději bych v roli viděl někoho zcela neznámého, popř. někoho, kdo záporáky rutinně nehraje (viz. Ledgerův Joker), aby byla aspoň šance na originální ztvárnění postavy, takhle Blofeld prakticky žádnou nedostal a zapadl mezi další Waltzovi identické kašpárkovsky působící záporáky z jiných filmů. Kromě Blofelda je další slabší stránkou filmu akce, která je sice poměrně pestrá a nabídne toho hodně, na druhou stranu nedojde na žádné opravdu bombastické momenty a celkově je poměrně nevýrazná a neefektně natočená, to platí dvojnásobně pro nezajímavý finále, kde na pořádnou akci vlastně ani nedojde. Jinak ale funguje vše tak, jak má. Výrazně přibylo nadsázky a humoru, Q a jeho scény s Bondem jsou zábavný a řadí se k těm lepším s Llewelynem, Fiennes se zase skvěle hodí do role M a hodně připomíná B.Lee, zvlášť když dává Bondovi čočku na koberečku v jeho kanceláři. Trošku škoda malého využití Bautistova henchmana, jeho bitka ve vlaku je skvělá a zasloužil by si vydržet až do konce. Výprava se oproti Skyfall polepšila, ať už jde o centrálu záporáka v poušti nebo horské lokace, zkrátka ať se Bond podívá kamkoliv, tak je podobně jako ze starších filmů cítit luxus a styl. Celkově Spectre v sérii kvalitativně nevyčnívá, má svý chyby a i přes dlouhou přípravu by se toho dalo dost vylepšit, ale i tak pozitiva mírně převažují.

Sbohem buď, lásko má (1975)

Skvělá noirovka se všim všudy - správně zamotaný příběh, kde člověk musí dávat bacha, aby se neztratil, temná atmosféra prosluněného LA, podivný postavy od alkoholiků, přes zkorumpovaný policajty až k šílený bordelmamá a femme fatale a hlavně za svým cílem neústupně si jdoucí Philip Marlowe, kterej střílí jednu cynickou hlášku za druhou a i přes zkaženost prostředí, ve kterém se pohybuje, se pořád drží svých morálních zásad, ať se děje, co se děje.

Fantastická čtyřka (2015)

Jako pilot televizního seriálu ok, ale jako celovečerní hollywoodskej bluckbuster je to velký, zejména scénáristický, selhání. Prakticky celej film je nepochopitelně postavenej na příběhu, kterej jakž takž funguje v první polovině filmu, kdy to všechno směřuje k získání superschopností a tím pádem logicky k jejich využití v akčních scénách, ale to se nestane. Záporák se představí v posledních 20 minutách, aby se ho hlavní hrdinové během dalších 10 minut zbavili v nezáživný akční trikový pasáži bez zrnka nápadu, která je jedinou akcí filmu a je kvalitou na úrovni průměrný televizní produkce. Jednoznačně nejhorší komiks jdoucí do kin posledních let.

Studená ryba (2010)

Těžký hodnotit, určitě film pro specifickou skupinu lidí, u mě některý scény, zejména zběsilej závěr, byly na hranici snesitelnosti co se týče brutality. Ale na rozdíl od bezduchejch kokotit typu Hostel, kde je hloupý násilí to jediný, co nabízejí, tak v případě Cold Fish je v popředí příběh, se silnejma, i když značně zvrácenejma postavama (rychlá přeměna hlavního hrdiny ke konci je poměrně překvapivá), takže nejde odsoudit samoúčelnost násilí. Každopádně když na něj dojde, tak je to na mě až přiliš naturalistický a uchylný, ale možná to je cíl, jak vysvětlit závěrečnou proměnu hlavní postavy.

Parallels (2015)

Sci-fi o cestování do paralelních vesmírů se slušným příběhem, kterej bohužel vysloví spoustu otázek a na prakticky žádnou neodpoví. Aniž bych o filmu cokoliv věděl, tak to na mě způsobem zakončení působilo jako pilot seriálu, což, jak jsem se zpětně dočetl, byl původní záměr, z kterýho ale ustoupili a nakonec to natočili jako samostatný film a to je bohužel škoda. Jako pilot je to skvělý, zajímavá premisa, spousta otázek, na který chci znát odpověď, slušná výprava různých světů, takže bych se určitě nechal nalákat na sledování seriálu, ale jako samostatný film to je slušně řečeno plivnutí do tváře diváka, protože v nejnapínavější části najednou skončí a .... nic, konec. Jako pilot 4*, jako samostatný film 2*.

Mortdecai: Grandiózní případ (2015)

Vzhledem ke špatným recenzím jsem čekal málo, ale takovouhle kokotinu určitě ne, těžko najít nějaký pozitiva. Zasmál jsem se jen 2x, což je na komedii hodně málo, příběh je hloupoučkej a Depp a jeho neustálý pitvoření otravný. Zkrátka neuvěřitelná nuda od začátku do konce.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Megaptákovina kvalitativně srovnatelná s Transformers, kde příběh a postavy mají minimální roli a prakticky celý film ovládají počítačové efekty v nepříliš zábavných bitvách. Jedinými pozitivy jsou jako v případě celé Hobití trilogie technická stránka a výprava.