Černá labuť (2010)

4,5*/5...Očakávania na Aronofského filmy sú vždy tie najväčšie a našťastie sa takmer vždy aj naplnia. Black Swan je strhujúcim príbehom, ktorý je podmanivý, hravý, originálny, perfektne zahraný (Natalie je veľká herečka!) a to čo jemne stráca na obsahu (v ktorom to nefunguje 100%), to v plnej miere dobieha forma, ktorá je geniálna. Baletu nerozumiem a nevyhľadávam ho, ale pri baletných číslach som takmer nedýchal, nespomínam si, kedy by hudobná zložka tak sedela k obrazu, hra filtrov, svetiel, kontrastov je tiež ohromujúca. Pri niektorých kamerových jazdách a určitých momentoch som si spomenul dokonca na Hitcha. Black Swan ma nenechal na konci s otvorenými ústami ako napr. Requiem, ale Aronofsky sa podpísal pod ďalší veľmi silný filmový zážitok...

Cizinec (2010)

Platí presne to, čo som napísal pri francúzskom originály Anthony Zimmer - dobre sa na to pozerá, nič viac a menej. Angelina je lepšia femme fatale ako Sophie Marceau, Benátky sú fetišistickejšie a krajšie nasnímané ako riviéra a Donnersmarck je nesporne lepší režisér ako Salle. To všetko okolo toho je pekná ozdoba, viac sa vsádza na efekt ako na serióznosť a sofistikovanosť, aj Angelina a Johnny sú marketingovo účelovo vybrané prostriedky k zabezpečeniu divákovej pozornosti. V rámci žánru je to pohodová vec, ktorá neuráža...Len dúfam, že toto bude pre FHVD len prestupná stanica a začne točiť filmy kvalitou sa aspoň približujúce k pecke Das Leben der Anderen a nenechá sa strhnúť Hollywoodskym prúdom.

Odpočítávání (2010)

Zhodou okolností som to spomínal v predchádzajúcom komente, ale musím to povedať opäť, Michael Sheen je excelentný herec, ktorý asi zahrá fakt všetko. Unthinkable je filmom, ktorý sa nebojí zájsť až za hranicu "štandardne korektného", aby splnil svoj účel a donútil diváka zaujať stanovisko. Kto je viac vinný a kde končí morálka? Zaujímavo napísané, natočené a vôbec nie prvoplánovo plytké.

Nezastavitelný (2010)

3,5*/5...V Unstoppable sa hrá na všetko možné, len nie na originalitu. Klišé strieda ešte väčšie klišé, pocit deja vú z predchádzajúcich "vlakových filmov" sa dostavuje prakticky každým záberom, je úplne jasné čo sa bude diať, aký to bude mať priebeh, ako to všetko skončí...O to viac klobúk dole pred Scottom, že sa na to dá pozerať, ba čo viac - divák si tú jazdu aj užíva. V rámci kategórie "akčná jednohubka" som maximálne spokojný.

Prokletý klub (2009)

Viem si predstaviť Josého "The Special One" Mourinha, ako sa pri tomto filme potmehútsky usmieva a všetko mu je podozrivo povedomé:) Výborná futbalová story, ktorá je perfektne civilne natočná a môže sa oprieť o skvelého Michaela Sheen - ten vo svojej roly skutočne exceluje.

Fitzcarraldo (1982)

Herzog sa pomaly ale isto každým ďalším filmom stáva jedným z mojich obľúbencov, pričom stále nemám jasno, či je na pomyselných vážkach viac génius alebo blázon. Keby bol iba jedno alebo druhé, tak by podobne náročný a zároveň podmanivý projekt ako Fitzcaraldo nemohol vzniknúť. Plavba megalomana Kinského za svojou víziou mi asociovala cestu Kapitána Willarda za poručíkom Kurtzom (hoci motivácie oboch sú diametrálne odlišné). Scéna prenášania parníka cez kopec je neuveriteľná (!!!) a zároveň funguje ako pomyselný vrchol celého filmu. Fitzcarraldo nie je top vrcholné dielo, ale pre celkovú výpravnosť, podmanivosť, originalitu a odvahu si zaslúži minimálne veľký rešpekt.

Božský (2008)

3,5*/5...Film, ktorý si pre úplné pochopenie zaslúži druhé pozretie a výhodou je teoretický backround politiky Talianska za čias Andeottiho vlád. Réžia je skutočne vynikajúca, len škoda, že v tak krátkom čase nie je možné detailnejšie vykresliť to enormné množstvo postáv, súvislostí, hlbšiu psychológiu postáv. Takto mi to niekedy prišlo akoby scenárom bol samotný článok Wikipedie o Andreottim - čo veta, to jedna scéna, niekedy menej súvislá a koncepčná v rámci celku, hlavne, že sa ten fakt spomenul. Il Divo je kazdopádne veľmi záslužný, hodnotný projekt, ktorý v konečnom dôsledku nie je ani tak o Andeottim samotnom, ale o politike a politikoch ako takých...a pri nich takmer vždy akákoľvek ilúzia o bezúhonnosti a spravodlivosti končí.

Dál než se zdálo (2010)

Budem úprimný a možno neprimerane tvrdý, ale... Drew Barrymore je mi nesympatická ako pondelňajšia ranná cesta do roboty počas mrazivej zimy, tej osudovej romanci som neveril ani trochu (asi sto krát som si položil otázku, prečo sa teda kua nepresťahovali, buď jeden alebo druhý, keď sú taký presvedčený o svojej fatálnej láske?!), celé mi to prišlo ako kompilát citácií a inšpirácií z iných, lepších filmov. Ono je fajn, že sa to snaží byť akože "true", ale cítim z toho chlad, kalkul a je mi jedno, že tí dvaja boli v tom čase aj pár, pretože mi boli ukradnutí, chémia žiadna... Pre objektivitu, pár scén (cca tri) bolo vynikajúcich, napr. sex v kuchyni:)

Poznáš muže svých snů (2010)

Príjemný, nič neriešiaci filmík, ktorý sa v bohatej Woodyho filmografii môže ľahko stratiť. Woody už povedal všetko čo mal, už si môže točiť len tak pre radosť a evidentne to aj robí..Ako jeho fanúšik a veľký obdivovateľ sa budem tešiť na ďalšie jeho dielka, aj s pocitom, že ďalšia pecka (ako naposledy Match Point) už nikdy nemusí prísť.

Spalující touha (1999)

Môj TOP 10 film...Po tretej projekcii s odstupom rokov, času - Eyes Wide Shut je Maestrovým najlepším filmom, pre ktoré je možné len slovo MASTERPIECE! Kubrick bol diabol, ktorý dobre zvážil koho a prečo obsadil do hlavných rolí a ktorý mal úplne jasno ČO chce povedať...Vo svojej prapodstate triviálna filozofická "odysea", nádherne zabalená do vizuálnej podmanivosti, účelného mrazivého hudobného backroundu, detailistickej práce so svetlom a celkovej formy, metafor, jungiánskych archetypov a symboliky. Kubrick VEDEL...