• Fantasy

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Největší problém u nových jurských světů mám ten, že samotný strach a respekt z dinosaurů se jednoduše vytrácí. Tam kde u prvního Jurského parku Spielberg napínal a postupně gradoval příchod T-rexe se dnes před hlavní postavy postaví tucty dinosaurů a já jen bez jakéhokoli strachu a obav o dané charaktery sleduji tu prázdnou podívanou. Předešlé Jurské světy alespoň ty hlavní záporné dinosaury, ze kterých šel strach měli, ale tady, tady už si ani nevzpomínám. Návraty starých postav pak také nefungují. Lidský záporák taktéž a vytyčit jako hlavní hrozbu kobylky se mi zdá až směšné. A nejnovější Jurský svět tak nezvládá ani základy toho co by měl. 4/10

Top Gun: Maverick (2022)

Opulentní kino zážitek se skvělou dechberoucí akcí, úžasným vizuálem, který vás ať už přes monotónní řev stíhaček či skvělé záběry absolutně pohltí a nenechá vydechnout. Je až nepochopitelné, že se starou klasiku povedlo až s takovým přesahem předčit. Jistě dost možná je to pro mnohé pořád velké klišé, ale já odhazuji všechny mouchy stranou a jen vzpomínám, jak silný kino zážitek to pro mě byl. U tohohle filmu jsem pocítil tolik emocí, ať už ty radostné s úsměvem na tváři, či chvíle kdy jsem ani nedutal a vřel napětím a strachem o hlavní postavy, ale všechny zmíněné přesahují ty smutné, dojaté se spoustou slz stékajících po tváři. Dlouho už jsem nezažil tak silný kino zážitek, který by mě zároveň podlomil kolena z úžasných akčních sekvencí a donutil k tolika slzám. 10/10

Batman (2022)

Konečně nám byl Batman představen jako detektiv. Zbytečně neplýtvá slovy, pohyby a jen tiše vyčkává ve stínech až se objeví další zlo. Už Jeho první příchod na scénu byl neskutečný a Robert Pattinson Batmana ztvárnil skvěle. Samotný film je pak naprosto skvostně natočený, zrežírovaný a doplněný o skvělou hudbu, která mě ke konci emočně rozdrtila. Tří hodinová stopáž mi pak ani při nejmenším nevadila a spíš se ke konci až moc spěchalo. Riddler jakožto záporák byl skvělý a vždy šponoval napětí podstrkováním dalších hádanek. A já se nemůžu dočkat dalšího návratu do Reevesova Gothamu. 9/10

Rychle a zběsile 9 (2021)

Tady už na mě těch keců o rodině a vážných Dieslových pohledů bylo příliš. Nejen že nový díl Rychle a zběsile postrádá jakékoli nápady a zapamatovatelné momenty v rámci akce (až teda na ty magnety, tím to však končí), ale Domic Toretto tu mlátí každého a ani si u toho nezašpiní to své bílé tílko. A zkrátka už se to bere moc vážně a ne, jen jako odlehčená podívaná, u které člověk vypne mozek a auta budou létat do vesmíru. 4/10

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

V roce 2018 přišlo zjevení v podobě prvního spider-verse s naprosto úchvatnou a revoluční animací, skvělým příběhem, u kterého nechybí silné zvraty a ještě silnější dialogy, při kterých emoce přetékají. Dále se nesmí opomenout na úžasnou akci se skvělou režií a vroucím napětím, výraznou hudbu, která krásně podkresluje jednotlivé scény. Ale největším esem filmu jsou především postavy. Každá z nich má nezaměnitelný charakter. Miles jakožto hlavní postava si zde prochází krásným a vesměs typickým super hrdinským vývojem. Záporák má skvěle prokreslenou motivaci. A takhle bych mohl mluvit o takřka každé jednotlivé postavě. A samozřejmě jakožto animák má film spousty vtípků, ale i silných momentů, které se v kontrastu s vtipy nádherně prolínají. Ten film je po všech stránkách zkrátka úplně jinde než mnoho jiných snímků a já tomu jednoduše nemám co vytknout a každým dalším shlédnutím mi připadá lepší a lepší. 10/10

Coco (2017)

Coco je pro mě naprostá láska a jeden z nejlepších ne-li vůbec nejlepší pixarovský počin. Skvělý příběh se spousty silnými zvraty, skvěle prokreslenými postavy, zajímavým prostředím a tolika hlubokými myšlenkami. Emociálně mě film naprosto uhranul a slz bylo mnohem víc, než by kdo čekal. Děti si v tom najdou své, dospělí též a mnohem víc. A pixar tak opět dokazuje, že je stále na vrcholu a dokáže tvořit silné příběhy se silnými tématy a myšlenkami. Coco je tak pro mě instantní láska a film, který budu navždy milovat. 10/10

Logan: Wolverine (2017)

Konečně dostal náš rosomák plnohodnotný a především R-kový film, který se nebojí spousty krve a hrubého jazyka. Vychválit se tu dá tolik věcí od skvělé akce, úderných dialogů až po neskutečně silnou emoční stránku. Hugh Jackman tu hraje skvěle. Bylo krásné sledovat, jak si vzájemně k sobě s mladou x-men dívkou nacházejí cestu. A sakra, tolik emocí, tolik slz, že takto mě dlouho žádný film nesejmul. Jen škoda téměř totožného záporáka jako samotného Wolverina. Ale jinak nemám co vytknout a takhle se dělá parádní rozlučka. 10/10