• Fantasy

Napoleon (2023)

Monumentální akční scény byly úchvatné a tento rok jsem snad neviděl lepší. Třeba taková bitva v zasněžené krajině byla nesmírně atmosférická a pro mě ze všech nejlepší. Ale tím nějaká větší pozitiva končí. Samotná postava Napoleona nemá skoro vůbec charakter. Na začátku jen zachmuřeně chodí a stejně tak na konci. Joaquin Phoenix tak ani pořádně nemá co hrát. Film dále jen skáče z jedné důležité události k další a postavám tak vůbec nedává prostor a celkově jdou znát velké prostřihy z původních čtyř hodin napříč celým filmem. Napoleon by se tak dal jednoduše popsat jako bonbón s krásným lesklým obalem, avšak uvnitř naprosto prázdný a bez chuti. 6/10

Pět nocí u Freddyho (2023)

Upřímně čekal jsem průměrnou podívanou, ale dostavilo se mi něco mnohem horšího. Strach z animatroniků se tu po stavění domečku rázem vytratil. Jediné postavy, které zde zemřou jsou ty představené z předešlé scény. Záporák se objeví na začátku a na konci, aby udeřil naprosto nečekaným zvratem. Hlavní postava jakoby tu ani nechtěla být. U toho blbého kompu polovinu času prospí a místo toho, aby tu rozkrývala lore daného světa tu máme jinou postavu (ta policistka), která slouží jen k vysvětlení děje, ale sama žádný charakter nemá. A ano nečekal jsem plnohodnotný horor, ale alespoň tu mrazivou atmosféru. Té se ovšem taky nedostavilo. Příběh pak extrémně předpovídaný. A já osobně býti fanouškem jsem ještě více naštvaný, protože ani jediná scéna pracující s klaustrofobii z oné místnosti s počítači a blížícími se animatroniky tu není a místo toho tu sledujeme hloupé honičky, které následně protne střih a postavy jsou zachráněny. Jediné co se zde dá pochválit je vizuál, ale tím to končí. 3/10

Oppenheimer (2023)

Oppenheimera jsem viděl v kině dvakrát a podruhé byl zážitek snad ještě lepší. Herecké výkony tu jsou naprosto skvělé a to i u herců, kteří neměly tak velký prostor jako jiní. Technicky je film naprosto úžasný, od zvuku po vizuál. Ale nejvíce mě zaujalo samotné vyprávění, každý jiný režisér by tenhle životopisný snímek pojal z bodu A do bodu B a zakončil jej výbuchem, tady však krásně vidíme celý dopad daného vynálezu a to nejen z pohledu světa, ale i samotného vynálezce. Posledních 45 minut možná bylo až příliš dlouhých, ale při druhé projekci mi to vůbec nepřišlo. A zakončit film ledovým pohledem vědce, který vynalezl nejničivější zbraň historie ve mně i podruhé dlouze rezonovalo. 8,5/10

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Nové Mission Impossible je neskutečný akční nářez. Při každé akční sekvenci jsem nehybně seděl zařezaný v kino sedačce a ani nedýchal. I když tu v rámci série, co se týče akčních scén nemáme vesměs nic nového, pořád je akce něčím novým obohacená a nápaditá. A přesto, že film trvá skoro tři hodiny, tempo je našlapané a stopáž uteče jako voda. Jen dialogy byly místy možná až příliš dlouhé, ale to je jen maličkost. Parádní je i chemie Cruise s Grace. A byť je snímek součástí dvoudílného finále, pořád funguje jako jeden celek. 8,5/10

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Ach jo. Rozhodně se netajím tím, že Indiho filmy miluji. Především tedy první tři filmy a byť čtverka měla své problémy, stále jsem si ji užil, ale Nástroj osudu je pro mě jednoduše obří zklamání. Prvních dvacet minut možná zavání tou správnou Jonessovskou atmosférou, ale potom už jen sledujeme starého, znuděného a znaveného muže, který mi mého milovaného hrdinu ani v nejmenším nepřipomínal. Chemie s kmotřenkou absolutně nefunguje, záporák je děsivý jedině v jedné scéně v hotelu a tím to končí. Okolo samotného artefaktu se pak nedaří vytvořit žádnou atmosféru a to je přesně to o čem mluvím. Já u nového Indiho totiž nic necítil a ten film mě nechával zkrátka chladným. Žádné napětí z místy až unylých akčních scén, žádný strach o postavy či žádná radostná atmosféra, kterou kdysi ještě Indi oplýval. Jako letní blockbuster docela fajn, ale jako rozlučka s Indim rozhodně ne. 5/10

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Nejnovější Strážci rozhodně nejsou dokonalý po všech stránkách. Humor už pro mě není to, co býval a místy se film zastaví u zbytečných scén. Ale jinak se jedná o úžasnou rozlučku s našimi milovanými postavy. Každá z nich tu dojde do zdárného konce a uzavření svého příběhu. Především jsem ale nesmírně rád, že prostor tu dostává právě Rocket. Tragická a mnou vždy milovaná postava s ještě tragičtější minulostí. A už první scéna mluví za vše. Gunn jakožto režisér se též posouvá a filmu chvílemi dodává až hororový nádech. A znovu zde dokazuje, že jako tvůrce se svou osobitou vizí je úplně někde jinde. Miluje své postavy a ani jedna z nich zde nemusela zemřít a přitom mi tekly slzy proudem. 8,5/10

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Ach jo. Jediná pozitivní věc na novém Ant-manovi je snad jen Kang. Samotná postava a charakteristika Ant-mana, jakožto chytrého zloděje se úplně vytratila. A celá zápletka se staví na tom, že Scottva dcera v garáži sestaví jakýsi úžasný přístroj. To ty postavy mezi sebou ani nemluví a nikdo ji neřekne, že to co dělá je nebezpečné? Celý film je pak absolutně bez nápadů. Ant-man se ve finále prostě zvětší a jako idiot se rozběhne vstříc Kangovi, kterého následně takřka přemohou díky tomu, že na něj prostě nahrnou mraky mravenců. Absolutně prázdný film. 4/10

Avatar: The Way of Water (2022)

Úžasný kino zážitek s dech beroucím CGI. Je skvělé že po lesích nám byly představeny nové naprosto úchvatné lokace a každá vodní sekvence byla absolutně skvělá. Ze začátku tu dostáváme nostalgický návrat na Pandoru, v další hodince je nám představen nový vodní klan a sním spojené prostranství a závěrečná hodina je pak ukázka správného blockbusteru. A opět jsem vřel napětím a strachy o postavy a celé tři hodiny jsem ani nepomyslel kolik tak už asi uplynulo času. Je to zkrátka neskutečná jízda i s trochou těch hlubších témat, co se týče životního prostředí. 8,5/10

Všechno, všude, najednou (2022)

Přesně takhle měl vypadat druhý Doctor Strange. Multiverse je tu využité na maximum se spousty šílenými scény a jeho postupné poodhalování přetékalo napětím. Akční sekvence a jejich choreografie plná nápadů je skvělá a snad nejlepší za celý letošní rok. Ale především se jedná o film, který pojednává o jedné nefunkční rodině. O rozbitých vazbách jejich členů a o nápravě mezi nimi. Nechybí tomu plno emocí, ale nejkrásnější a nejdojemnější byl až samotný konec ve kterém postavy konečně nalezli ty správná slova a vzájemně pochopili jeden druhého. Neskutečně památný a plnohodnotný zážitek. 9/10

Thor: Láska jako hrom (2022)

Humor mi až tak nevadil, spíše to jak nakládal se samotnou postavou Thora ze kterého udělal doslova šaška. Hlavním tématem filmu je pak rakovina a místo toho, aby postavy zvážněly a promluvili si o tom, začnou se bavit o hovně?! A když Sif skoro umírá samozřejmě se nesmí opomenout další hloupý vtip, aby se celé kino náhodou nezapomnělo zasmát. Jedině Christian Bale jakožto Gorr celý film zahraňuje, protože tak děsivý a skvěle prokreslený záporák tu v rámci MCU dlouho nebyl. 5/10