Ať žijí rytíři! (2009)

Velmi dobrá kvalita díky 4K Red Cam - hloubka a ostrost filmu. Námět trošku nešťastně připomíná Robina Hooda. Jinak Kříž skutečně překvapil a potěšil svým odlehčeným krutým záporákem. Děti hrály tyké skvěle. Škoda že sestříháním filmu z původního seriálu zmizel vývoj postav a některé charaktery a postavy stojí trochu ve vzduchu. Ale co, je to nakonec hlavně pro děti. Ještě je dobré dodat, že i když jsem se zhrozil u posledního záběru v traileru - jestli nejde o pokus kopírovat záběry ve stylu snímků Letopisy Narnie nebo Pán prstenů - zůstalo nakonec jen u toho jednoho záběru. Film je opravdu konečně český - jak humorem tak příběhem a parádním překvapením na konci. Užil jsem si to jako malé dítě.

Králova přízeň (2008)

Pokud se podíváme na to jestli některý z filmů poslední doby se snaží člověku předat nějaké morální ponaučení, je to dost bída, a to se dá říci dokonce i o filmech pro děti(Kozí příběh). Autoři filmu nám zase jednou ukázali, že samotná historie je tím nejlepším na čem se můžeme učit o chybách, které by jsme neměli opakovat. Zdá se, že alespoň pro mě, ať už pominu filmové výkony, nádherné kostými atd., byl film něčím co chápu jako odplatu za zlo a intriky a zároveň je v něm vidět jak od první chvíle intriky a boj o moc, postavení, peníze jsou úplně prázdné a všechny postavy jsou jím nakonec uvrženy do neštěstí. Historická fakta jsou minimálně k zamyšlení. Morální ponaučení a ponaučení vůbec je to, co by měl film podle mě vedle zábavy přinášet. Myslím, že je to dnes už meka lidské kultury, proto se dá společnost hodnotit podle toho jaké filmi do lidí filmaři a distributoři tlačí. K filmu musím říci, že dějiny i filmoví tvůrci dali dohromady něco minimálně poučného. O čem stojí za to napsat komentář a říci - takhle by se vážně nikdo chovat neměl, jinak přijde o všechno. Jediné štěstí je to, které získá pouze dobrá a neúzkočná postava s čistým charakterem. :) Skvělé! Já jsem spokojený, mimo jiné, právě s tím.

Beyond the Red Wall: The Persecution of Falun Gong (2007) (TV film)

Silný materiál. Sonda do prohnilé duše čínského režimu. Absurdní odpovědi čínského ambasadora a stejně tak absurdní brutalita, kterou si komunistický režim vytvořil svoji neblahou světovou proslulost. Pokud někdy bude natočen nějaký otevřený dokument o čínských pracovních táborech obávám se, že bude podobný záběrům z vyhlazovacích táborů nacistického německa, nebo zprávám o ruském souostroví Gulag. To je ale jen moje předjímání. Snad to nebude trvat dlouho a podaří se přemluvit i úředníky čínského režimu, aby se začali chovat jako lidé. :)