Sunshine (2007)

Tenhle film posouvá definici logiky až někam za horizont události! Aneb jak parta pubertálních skautů letěla zachraňovat lidstvo.

Skyfall (2012)

Na tomhle filmu jsem byl v kině hned dvakrát a teprve napodruhé jsem z toho měl ten pravý zážitek. A to ten, že pozitivní dojem ve mně zanechaly jen titulky a excelentní Adele. Čím začít? Netajím se tím, že Craigovovské Bondovky podle mě ztratily veškeré původní kouzlo. Když se budu chtít podívat na akční "špionážní" film, pustím si Bourneův mýtus a ne Bonda, který si na Bourna hraje. Ale teď k filmu samotnému. Myslím, že opravdoví fanoušci Bonda by se měli skoro až urazit, jaké z nich autoři Skyfall dělají blbce. Úvodní honička je vpodstatě jeden velký product placement (ne že by zbytek filmu byl lepší, ale Money Penny nám to černé Audi a VW Beatle dává jaksepatří sežrat), ale pak to teprve začne. Silvův plán! Silva odpálí velitelství MI6, Bond nachází v Šanghaji žeton, který ho dovede do Macaa, odkud ho Silvova milenka odvede na Silvův ostrov, Silva je chycen a protože vyhodil do povětří velitelsví MI6 je si jist, že bude umístěn do speciální cely v desítky let nepoužívaných prostorách odkud uprchne potom, co Q rozluští ve správnou chvíli jeho kód a složí tím vlastní síť. Silva má nejen připravenou únikovou cestu včetně nástrah na proti případnému pronásledování Bondem, ale dokonce na něj čeká útočné komando, se kterým se vydává zabít M během jejího slyšení, které se koná zrovna v tu dobu, kdy do sebe vše tak geniálně zapadlo. Jeho geniální plán zhatí hasící přístroj fikaně umístěný v soudní síni. A co teprve ty okaté chyby ve filmu (viz zajímavosti) a nelogičnosti typu "Jde po nás komando ultrapadouchů, to bude chtít odjet jen ve dvou na slatiniště hodně daleko od jakékoliv pomoci a nevzít s sebou žádné zbraně." nebo " Prcháme před komandem ultrapadouchů tajným východem, do zad nám svítí na kilometry daleko požár, ale raději si ještě přisvítíme baterkou, aby na nás bylo vidět." Proboha!!! Mají nás za debily?! Ve starých Bondovkách byla nejedna bota, ale klasického Bonda člověk bere jako nadsázku, pohádku pro kluky. Skyfall to ale myslí vážně a o to je to smutnější.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Když se George Lucas dozvěděl, že chce Steven točit dalšího Jonese, dal mu pár rad, jak na to. Už totiž z natáčení prequelů Star Wars věděl, jak zlikvidovat životní dílo: 1) Zapomeň na vše, co staré filmy dělalo tak dobrými 2) Máš za nepřátele Rusy? Kdyby chtěli ovládnout svět s pomocí, já nevím, artefaktů z tunguskýho meteoritu, za pomoci něčeho, co po milionech let vyprostili na Sibiři z ledu, to je blbý co? Hoď tam mimozemšťany, to zabere! 3) Chce to nějakýho Jar Jara Binkse, nebo alespoň partu počítačových opic 4) Žádnou poctivou filmařinu!!! Ať to všechno vypadá jak všechny ty sračky, co se dneska točí. Jako Transformers třeba. Jen ať z toho lidi bolí hlava, když si zaplatili. A když už v tom budeš, sežeň si k tomu toho kluka, co tam hraje.

Iron Sky (2012)

Čekal jsem akční podívanou a dostalo se mi inteligentní politické a společenské satiry ve stylu Vrtěti psem. Užil jsem si jak nacistický steampunk, tak sličnou nacistku, ale i kritické a trefné vtipy na účet dnešní společnosti, volebního boje nebo propagandy a zkreslování pravd.

Avengers (2012)

Jedním slovem: Slátanina! Film v podstatě bez zápletky, bez děje, ve kterém není nouze jen o jediné a to jsou trapné a vyčpelé vtipy. Celou dobu jsem čekal, kdy mě přesvědčí, že to není taková kravina a nuda, jak se mi zdá, ale ten moment nepřišel. Nakonec ale přišla velkolepá závěrečná bitka (jako v přiblblém Bčku), klaďasové vyhráli (jako v přiblblém Bčku) a mohl jsem jít domů s příjemným pocitem, že to znovu vidět nemusím. P.S.: Ještě ke všemu jsem tehdy do kina vzal slečnu a díky téhle podívané se od té doby musím stydět vždy, když s ní mluvím.

Prometheus (2012)

Nevím, kam všichni dali oči. Ridley Scott se vrátil ke kořenům a ne že ne. Dějově k Vetřelci a myšlenkově k Blade Runnerovi. Prometheus je sice vizuálně uchvacující, ale jeho děj by se neměl odvíjet na plátně, ale ve vaší hlavě. Prometheus má vyvoválat otázky, na které si máte sami odpovědět. Postava Davida ( v brilantním Fassbenderově podání ) je ztělesněním myšlenek Blade Runnera. Co vedlo nebo kdo vedl Davida k jeho činům? A paměť mi vsouvá na jazyk heslo Tyrellovy korporace: " More human than human." A co Space Jockeys? Proč se Stvořitelé rozhodli nás stvořit, proč se rozhodli nás zničit? A jak se to slučuje s naší představou budoucího světa bez válek a strádání, když takto vyspělá rasa vyvíjí ty nejkrutější zbraně hromadného ničení? Tenhle film je jako kniha, nenaservíruje vám vše pod nos. Musíte v něm číst a to si žádá soustředění a práci. Je smutné, že blbina jako jsou Avengers má 88%, zatímco Prometheus ubohých 70%.

Batman a Robin (1997)

Tohle je něco strašnýho, jako malej klučina jsem Batmana hltal, ale když jsem si tohle pustil po letech... Jednu * dávám jen proto, že už jsem viděl i horší filmy, ale i tak se na to už nedívejte.

Piráti na vlnách (2009)

Krásný, pohodový, odpočinkový film se skvělou hudbou z mé oblíbené éry. Tento film si nejvíce užije fanda klasického britského humoru, obzvláště pokud umí anglicky a nenechá si tak ujít spoustu jazykových hříček a vtípků, které se ztrácejí v dabingu. Máte-li rádi Lásku nebeskou, Monty Pythony nebo Ano, pane ministře, pak je tohle film přesně pro vás.

X-Men: První třída (2011)

Tento film mi přinesl jedno obrovské zklamání. A to, že už jsem jej viděl! Očekával jsem klasický komixový film, ale První třída jde daleko za hranice tohoto žánru. Od začáku do konce jsem se neodlepil od obrazovky. Akce, příběh, herci, vše perfektní. Jen Xavierovo kouzelnické gesto s prsty na spánku, to už je trošku klišé...

Sucker Punch (2011)

Ale teď vážně! Vy jste to někdo viděl do konce? Jediných souvislých pět minut, co jsem viděl, byli ti steampunkoví nácci, ale to je opravdu málo. Nadšený z toho může být leda tak přihlouplý puberťák nebo postarší pedofil, kterému odpadla nutnost, hledat si spoře oděné dívčiny na internetu.