Přátelé (2008)

Přidávám se k Lenuši :) Konec to trochu pokazil, ale první řekněme tři čtvrtiny filmu byly prostě k sežrání ;-) A to nemám moc v oblibě komedie, kde si někdo hraje na jinou identitu (v tomto případě na gaye). Jinak kromě toho, že je to kupodivu nečekaně vtipný a milý film, ve kterém hrají Indové, moc indicky nepůsobí - obzvláště některé scény na začátku mě až zaskočily :o) A po shlédnutí tohoto dílka musím říct, že se Abhishek Bachchan stává jedním z mých favoritů, je tu naprosto úžasný :)

Život v metropoli (2007)

Nezbývá mi než souhlasit s .maggie. Nějak nechápu to vysoké hodnocení zde - Life in a ... Metro mi přišel úplně stejný jako tuctové evropské či americké vztahovo-romantické filmy. S "echt bollywoodem" nemá společného vůbec nic - najdeme tu klasické realistické problémy jako manželská nevěra či předmanželský sex aj., jen se to odehrává v Indii. Nu což - nemusí být vše bollywood, že ;-) - nicméně já osobně jsem se u filmu nudila, hodnotila bych tak na 65%.

Capote (2005)

Shlédla jsem oba filmy - Capote i Infamous a musím říct, že Capote z tohoto srovnání vyšel nepoměrně lépe. Nejen že je to podle mě lepší film s lepšími hereckými výkony, ale atmosféra mnohem víc odpovídá představě, kterou jsem si kdysi vytvořila při četbě Chladnokrevně - stejně jako postavy obou vražedníků. A Philip Seymour Hoffman si své ocenění skutečně zasloužil - je to asi třetí film, ve kterém jsem ho viděla, třebaže poprvé v hlavní roli, a jako vždy byl skvělý. Pokud někdo váháte který z obou filmů, jednoznačně doporučuji tento.

Pochybná sláva (2006)

Dva dny po shlédnutí filmu Capote jsem si dala i Infamous. Veliké zklamání, a to jsem si z nějakého důvodu myslela, že to bude lepší. Toby Jones byl pro postavu Capoteho podle mě naprosto nevhodná volba - seděla snad jen výška postavy. Ale o to by ani tak nešlo.. Četla jsem knihu Chaldnokrevně sice již před lety, ale zato několikrát. Mám jistou představu o atmosféře, o postavách - a ta je ve filmu naprosto odlišná. Mnohem víc mi vyhovovalo zpodobnění v předchozím filmu z roku 2005.

Příběh služebnice (1990) odpad!

Nemůžu si pomoct, ale tohle bylo hodně zlé.. Asi by se mi to nelíbilo ani za normálních okolností, ale bohužel jsem si tenhle film pustila ve stejný den, kdy jsem dočetla románovou předlohu M. Atwoodové. Tak nějak jsem doufala, že Harold Pinter se rovná záruka kvalitního přepisu příběhu na filmové plátno. No, nevím, kdo za to může, ale výsledek byl skutečně děsný. S nějakými těmi změnami v ději se samozřejmě počítá, ale to, že změnili povahu, vystupování a motivaci vpodstatě všech postav, celá atmosféra společnosti byla zásadně odlišná a nakonec vytvořili i úplně jiný konec, než byl v knize, mě úplně odvařilo. Ale jak jsem psala - skutečně si nemyslím, že by mě film oslovil i bez tohoto srovnání. Po srovnání nicméně nejsem schopná dát ani tu jednu hvězdičku.

Hezké sny (2007)

Dvě hvězdičky za Penélope, jinak zmar a bída.. Gary Sheller mi neskutečně lezl na nervy, takže s jeho situací nesoucítím ani za mák ;-) Pro mě nepříliš vtipná RomCom, kterou už nikdy vidět nemusím.

Dívka s perlou (2003)

Moc pěkná záležitost, dala bych tak 90%. Vizuálně dokonalé - spousta záběrů skutečně perfektně evokuje obrazy a zachycení světla je neuvěřitelné. Dostala mě kupříkladu procházka Griet s jejím nápadníkem - úžasná podívaná. Nejvíc se mi na filmu ale líbilo zachycení Delftu 17. století - hlavně souhra drobností (husy na náměstí, praní prádla, skvělé kostýmy a spousta dalšího) - už jen kvůli tomuto aspektu se na film určitě ještě někdy podívám. Jinak Colin Firth mě již sice trochu unavuje, ale tady mi nevadil, no a Scarlett byla skvělá :) To ostatně i umělcova žena a řada dalších postav - skutečně velice vyvedený film. Pomalý mi skutečně nepřišel, ale možná to je tím, že bylo pořád na co koukat a nebyl čas řešit, co se vlastně děje či neděje :))

Zlatíčko (2004)

Jude Law zírající do kamery a pronášející moudra o smyslu života je na mě trochu moc silné kafe. Jinak tuctový příběh o sukničkáři, který si naběhl a najednou zjišťuje, že mu "něco" proteklo mezi prsty - prostě příběh s morálním poselstvím, jakých jsou tisíce. Pro mě osobně spíš ztráta času a zábavné jen mírně.

Songcatcher (2000)

Výborná záležitost pro každého, koho alespoň trochu oslovuje lidová hudba z Appalačského pohoří :) Staré anglické lidovky, které během staletí domácké produkce v drsném horském prostředí doznaly určitých změn v intonaci a odrážejí tak lépe rozpoložení a životní styl místních a prolínají se jejich každodenním životem, jsou prostě fantastické a ve filmu jich zaslechneme řadu. Neučesaně - přesně tak, jak asi dříve probíhal sběr v terénu. Horší už to je, když začne zpívat jinak skvělý Aidan Quinn - nezapře, že do těch hor prostě nepatří.. Jinak ale film můžu doporučit všem, jež se rádi podívají na výsek života městské akademičky, která uteče do hor a je nucena čelit manýrům "neotesaných horalů", místnímu zpátečnictví, divé zvěři, neustálému mávání flintou, a zároveň má i možnost propadnout kouzlu pospolitosti a jisté čistoty a původnosti nejen písní, ale i lidské duše. Mně se to líbilo moc!

Mongol - Čingischán (2007)

Nemůžu si pomoct, ale Bodrovovo zpracování legendy o Čingischánovi se mi líbilo moc. Svou roli v tom hraje i úleva, že to do ruky vzal on a ne nějaký maniak s hollywoodskými sklony, ale myslím, že by mě tenhle film zaujal tak či onak. Nejenom že mě zajímají Mongolové a mám ráda jejich hrdelní zpěv, ještě jsem dostala bonus v podobě mého oblíbeného japonského herce Tadanobua Asana, kterého jsem si sice zpočátku v roli Mongola nedokázala představit, ale zase jednou dokázal, že zahraje cokoliv. Příběh o zrodu Čingischána mi od začátku jistým způsobem připomínal inuitský snímek Rychlý běžec - asi to bylo tou přímočarostí, že si režisér na nic nehraje a prostě vypráví, jak se příběh traduje a nad ničím se nepozastavuje, nic nevysvětluje, nic neuhlazuje a zároveň z filmu čiší fakt, že je to skutečně jen legenda a do tehdejší reality má daleko. Jinak co se týče děje této legendy – většinu filmu jsem si říkala, že na to, že to je budoucí Čingischán, má Temudžin naprosto neuvěřitelnou smůlu. Nemůžu mu ale upřít ani vytrvalost, až jsem si nakonec říkala, jestli ho k tomu stmelování Mongolů nedohnala snaha dosáhnout stavu, kdy už jeho rodinu konečně všichni přestanou otravovat. Ani bych se mu nedivila :) Hodnotila bych tak na 85-90%, ale celkově dávám plný počet hvězdiček, protože to na dnešní dobu dopadlo nad očekávání skvěle. Díky, Sergeji!