Královna Alžběta: Zlatý věk (2007)

Film brutálny, temný a zároveň vtipný. Týmito slovami by sa dal v skratke charakterizovať ELIZABETH: THE GOLDEN AGE. Dozviete sa niečo o kráľovskom dvore, ale aj o histórií Anglicka. Film je nádherne prepracovaný, aj keď hlavná zápletka (romantický trojuholník medzi kráľovnou, objaviteľom a dvornou dámou kráľovnej), je o ničom. Namiesto aby sme sa pozerali na, stratégie, motívy a intrigy Španielov, väčšinu času sa pozeráme len na ústredné tri postavy. Dokonca Španielov uvidíme len pár minút (naozaj len pár!), paradoxne hlavný dej filmu sa odohráva práve pre vojnu medzi Anglickom a Španielskom. Akoby režisér zabudol, že by to nemal byť film o vymyslenej láske, ale o Alžbete a jej najhlavnejšej úlohe v histórií- vojna. Podobne vyzerala aj finálna bitka- nečakajte žiadne efekty, väčšinu sa dozviete až v záverečnom „titulkovom epilógu“. Musím však vzdať úctu výbornej Cate Blanchett, ktorá v ELIZABETH: THE GOLDEN AGE hrala perfektne, oblečená do perfektných šiat.

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Kocka 2 by mohol byť úžasným filmom, keby nezopakoval to, čo sme videli už v jednotke, rozšírené „len“ o jednu dimenziu. Nehovorím, že film nie je pútavý, určite pútavý je, ale neprinesie nič nové. Taktiež je pre mňa nepochopiteľná psychológia niektorých postáv (detektív s nožíkom); prečo sa správa drsne? Vyzerá to akoby tam režisér chcel ukázať čo najviac akcie cez tohto „týpka“. Problém je, že už od začiatku to vyznieva trápne. Zvyšné herecké výkony sú takisto slabé. Kocka 2 je pre mňa jedným obrovským sklamaním...

Tohle je Sparta! (2008)

Ak chcete vidieť pomerne trápnu komédiu na 300 v štýle EPIC MOVIE, tak si pozrite TOHLE JE SPARTA!. Zo začiatku sa ešte bavíte, buzerantské narážky, prípadne pády do jamy sú skvelé, ale ako náhle sa tam objaví American Idol, začína to byť nuda. Asi najväčšia prekvapujúca vec/postava vo filme je herec zo seriálu HERKULES, a narážky typu: „Ako herec stojíš za hovno!“ Mne sa tam veľmi nepáčilo spojenie antického sveta s americkými modernými šou: American Idol a pod. Myslím, že tým film skôr pokazili ako vylepšili.

Belle epoque (1992)

Belle Epoque je komédia o dezertérovi- Juanito, ktorého prichýli Manolo v jednej zapadnutej dedinke v Španielsku. Po dvoch týždňoch, prídu Manolove 4 dcéry, a s každou z nich sa Juanito zblíži (aj po telesnej stránke). Popri výborných hereckých výkonoch, treba vyzdvihnúť aj to, že počas celého filmu sa budete usmievať, avšak nie na primitívnych „amerických“ vtipoch, ale na rôznych ženských hrách s mužmi. Španielska kultúra sa tu tiež prejavila naplno: rýchla reč, klebety, všetko je unáhlené, snažiac sa stihnúť čo najviac vecí za čo najkratší čas. Po každom „posteľnom“ úspechu jednej zo sestier s Juanitom, sa zvyšné sestry všetkými možnými cestami snažia zistiť aké to bolo...

Síla slova (2007)

Súboj rétorov- tento zaujímavý nápad na sfilmovanie si vybral Denzel Washington pre The Great Debaters. 99% postáv vo filme (vrátane hlavných) sú černosi, ktorí odviedli úctyhodné herecké výkony. Treba vyzdvihnúť, že vďaka 2 uhlom pohľadu na jeden problém získate aj predstavu o časoch aké zažívali černosi počas útlaku v Amerike. Čo filmu uberá na kvalite je úplne zbytočná lovestory medzi 2 hlavnými debatérmi. Už od začiatku filmu túžite po finálnej debate, ktorá by vám priviedla zimomriavky. Keď sa dozviete, že je na Harvarde, tak sa tešíte spolu s postavami vo filme. A nesklame vás. Samozrejme, tému tušíte- útlak čiernych bielymi, ale argumenty majú poriadnu váhu na oboch stranách, takže až do konca iba tipujete, kto vyhrá. The Great Debaters určite odporúčam vidieť, pretože je možno oveľa aktuálnejší než sa zdá...

Poslední skotský král (2006)

Prezident Ugandy (Amin)- majster pretvárky a geniálny rétor sa veľmi nepravdepodobnou zhodou náhod zoznámi s Britským (pardon Škótskym) doktorom- Nicholasom, ktorý sa tam rozhodol ísť, aby vyskúšal dobrodružstvo. Práve toto je dôvod, prečo sa Uganďania urážajú na Britov: „They just come, f*ck and go away!“ Neskúsený Nicholas si užíva prezidentské pohostenie, luxus, peniaze, darčeky, ženy, až kým nezistí, že Amin sa totálne zmenil, vyvražďuje opozíciu, mučí ľudí, oveľa sprísnel. Keď to doktor zistí, chce odísť a tu sa začnú problémy. Odísť nemôže. Treba vyzdvihnúť, že príbeh je pútavý, pekne vidno kontrast medzi chudobou, teda „reálnym“ životom a bohatstvom v Ugande. Okrem toho sa aj zasmejete na Aminových príhovoroch, keď si robí srandu z Britov, ale celý film sa bohužiaľ odohráva na „americkej“ úrovni, teda hrdinstvo a akcia má prednosť pred zdravým úsudkom, ktorý by väčšina z nás mala, na Nicholasovom mieste. Od začiatku až po koniec sa doktorovi plnia želania na zavolanie (má ženy aké si zapraje, autá, priazeň), čo sa tiež dá veľmi ťažko uveriť. Toto stálo film jednu hviezdičku, inak je to milý film, ktorý určite odporúčam vidieť!

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Nový Indiana je film, ktorý nikoho nesklame. Harrison Ford nám aj napriek svojmu pokročilému veku dokázal, že Indiana ešte nezostarol. A uvidíte to v celej svojej paráde. Od napínavých prestreliek, na ktoré sme už zvyknutý aj z predchádzajúcich častí, až po vtipné hlášky nášho obľúbenca. Kamera je trochu moc roztrasená, čo môže ľuďom prekážať a oddaným realistom sa budú zdať niektoré naháňačky až moc „filmové“, nie je to však natoľko znepokojujúce, aby to ubralo až jednu hviezdičku. Ak si chcete užiť krásny filmový večer, tak potom jedine s novým dielom Indiana Jones a kráľovstvo krištálovej lebky.

Dotkni se ohně (2006)

Catch a Fire je príbeh o utláčaní, segregácií a hrdinstve. Kus africkej kultúry je tu odhalený v podobe piesní, ktoré tvoria aj podstatnú „dejovú“ časť filmu. Napr. keď černosi pochovávajú padlých bojovníkov, paralelne s tým biely dostávajú medaily. Začiatok vyzerá ako idylka (černošská rodina je bohatá, majú prácu, sú šťastní), pritom viete, že niečo sa musí stať, že to takto nemôže ostať, čo vás drží v neustálom napätí. Počas celého filmu sa zobrazujú 2 uhly pohľadu na jeden problém (napr. už spomínaný pohreb). Catch a Fire je dobrý film, pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo viac o segregácií, nie v podobe dokumentu, ale strhujúceho príbehu.

Princezny (2005)

Princesas je film, ktorý odkrýva zaujímavý pohľad na kultúru prostitútok. Sledovať, aký majú kur*y pohľad na svet, lásku („láska je, keď ťa niekto, kto ťa miluje vyzdvihne po práci autom“) a celkovo život je podaný výbornými hereckými výkonmi od M. Nevarez a C. Pena. Tento originálny nápad je doprevádzaný soundtrackom, o ktorom si myslím, že je najlepším výberom. Princesas sa nehanbí popýšiť aj odhalenými telami, a to úplne celými, čo treba pokladať ako samozrejmosť. Keby tam neboli, bolo by to obrovské mínus v neprospech filmu. Ak máte možnosť, určite si film Princesas pozrite, stojí zato vidieť „kur*vsky“ dobrý film.

Tropická bouře (2008)

Tropic Thunder je paródia na väčšinu známych akčných filmov. Pútavý začiatok vám napovie, že počas tohto filmu sa budete naozaj baviť. A aj sa budete. Geniálna práca s kamerou vás nenechá na pochybách o aký parodovaný film sa jedná, a k tomu tie geniálne gagy typu: „S teroristami nevyjednávame!“... Tieto hlášky sú naozaj dobre napasované. Taktiež treba vyzdvihnúť prácu s hudbou. Vec, ktorá sa dá filmu vyčítať sú trápne „sexuálne narážky“, ktoré strhli filmu jednu hviezdičku. V každom prípade by ste až takto dobre nakrútený a originálny film od Bena Stillera určite nečakali. Možno práve to prekvapenie je dôvod, prečo je Tropic Thunder tak dobrá komédia!