Souboj Titánů (1981)

Clash of the Titans na svou dobu neco uzasneho a to je diky dnes jiz starickemu 86 letemu panovi Ray Harryhausenovi specialistovi na filmove triky,umelci s hodne velkym "U", ktery se vlastne s praci specialisty na filmove triky na tomto filmu rozloucil.Po ukonceni jiz nikdy na filmovych tricich nepracoval,pouze jako poradce a za sve celozivotni dilo pro film obdrzel r.1993, Oskara a pravem. Souboj titanu je posledni trikovy velkofilm pouzivajici Stop Motion Technologie, kde se natoci 24 filmovych obrazku za vterinu, sice se dal pouziva napr.Nick Parker („Wallace & Grommit“, „Chicken Run“) podobna technika / zde treba s modelinou mimochodem perfektni/, ale ne tak jako ve velkofilmu Souboj Titanu.Velkofilm pisi zamerne protoze budget pro tento film byla v te dobe zavratna castka 15.000.000 US dolaru.Herryhausen byl vlastne prukopnik teto technologie a specialne pro filmove studio Universal vymyslel technologii Dynamotion,kterou poprve pouzil ve filmu The 7th Voyage Of Sinbad.Pro film Souboj Titanu ji jeste zdokonalil i kdyz v dnesni dobe je nekdy trhavy krok vsech tech priser a priserek trochu divny. Film sam o sobe je nadherny a koho jen trochu zajimaji mýty antického Řecka,bude okoluzlen jako ja jiz pri prvnim shlednuti v kinu kdy jsem se drzela tatinka za ruku jako kliste. Herecke obsazeni : jednim velikanem svetoveho filmu: Laurence Olivier a v te dobe jiz znamou Bond.Girl , Ursi-National:-),Ursula Andress.Ostatni herci jsou na tu dobu relativne neznami to plati i o Maggie Smith,ktera je v posledni dobe velice znama diky rade filmu Harry Poter.Kvalita DVD je i jako v pripade jinych filmu spolecnosti Warner lehce v mlze ovsem kontury jsou ostre i detailech,obraz 1.85:1,takze v originalnim formatu,na to, ze film je prez 20 let stary muzeme byt vice nez spokojeni a to i se zvukem v Dolby Surround,anglicky /pisi o originalni DVD/Bonusovy material je nic moc a to je skoda. Film hodnotim 5 hvezdickami protoze i dnes v dobe moderni pocitacove techniky ma stale co rict a pri jeho sledovani me i nyni naskakuje husi kuze jako tehdy, kdyz jsem na nej slat s tatinkem:-),proste film meho detstvi,krasny film!!

Tristram Shandy (2005)

Film o nataceni filmu podle nenatocitelne predlohy to je film A Cock and Bull Story, rezisera Michaela Winterbottoma,ktery se tim zaradil po boku reziseru Federico Felliniho a François Truffauta.Protoze jmenovani natocily, take filmy o filmu /8½ a La nuit américaine/ a ja osobne mam, takovy pocit, ze sceny z techto filmu jsem v A Cock and Bull Story, zahledla.Prvni pulka filmu kupodivu velmi dobra a i druha celkem nepolevuje i, kdyz je v pojeti pseudodokumetarniho filmu,kde je ovsem dost mista k smichu a podrazdeni branice anglickym humorem,pritom film neni toceny jako klasicka komedie. Herecke obsazeni je dobre,kamera a zvuk take a kupodivu i titulky,ktere se perfektne vyrovnaji s rychlymi pasazemi anglictiny a to je nekdy opravdu "umeni". Kdo ma rad suchy anglicky humor ten si prijde na sve,takze ja osobne doporucuji a davam 5 hvezdicek.V kazdem pripade se totiz nejedna o film urceny jen znalcum literatury a spisovatele Laurence Sterneho,ten film je proste pro vsechny.

Fast Food Nation (2006)

Fast Food Nation byl natocen pod stejnojmeneho bestselleru spisovatele Erica Schlossera. Na rozdil od jinych filmu sahl reziser Richard Linklater po predloze,ktera neni romanem,ale knihou "faktu" a film neni dokumentarnim filmem,kterych na toto tema bylo natoceno jiz dost,ale jako fikce s hereckym obsazenim v cele s Grege Kinnearem.Nevim kam bych tento film mohla zaradit.Dokumentem neni, ale Triller, take ne, a jako 2 hodinova "studie" charakteruje prilis dlouhy a rozvlacny.Dlouhe minuty natacena porazka zvirat na jatkach s dokumetarnim postavenim kamery pri ,kterem vidite jen strikajici krev je mozna efektni, ale do deje neprinese bohuzel nic.Film urceny mozna, tak vegetarianum.Pro me jako pro"masozravku":-)urcite ne,uz jen z toho duvodu,ze dokumetarnich filmu na toto tema jak jsem jiz napsala bylo opravdu jiz vice a hlavne o mnoho lepsich,proto pouze 2 hvezdy.

Cirque du Soleil: Corteo (2006) (divadelní záznam)

Cirque du Soleil - Corteo. Tuto nadheru jsem mela moznos shlednou LIVE v L.A. a uz jen proto, ze Cirque du Soleil je sam o sobe neco, tak uchvatneho co se nekdy, ani slovy popsat neda tesila jsem se i na filmove zpracovani. Byt pritom Live je neco jineho to je samozrejmnosti, ale i DVD nabizi divakum to co prozijete Live,ovsem v jinem pohledu a to pohledy kamery, take velice zajimavem. Corteo je hodne nakladna show plna fantasie s muzikalni komposici,kde je kazde cirkusove cislo perfektne presetovano.Tentokrat se jedna o velkou fantasii umirajiciho Klauna.Vse nadherne zabalene v italskem nostalgickem Ambiente.Opet s perfektni jevistni kulisou a tou nejmodernejsi technikou,at jiz od nasviceni ,az po nadherne pocitacove triky.Vetsina artistickych cisel jde primo pod kuzi divaka i ,kdyz primo cislo 1 a 2 je ponekud pomale a trochu passant a nejak me vadil stupen tezkosti na ,ktery jsem u Cirque du Soleil zvykla,vse se ovsem od vystoupeni s cislem 3 rozjede jako TGV takovou rychlosti ,ze divak je primo pripoutan ve svem kresle a jeho pozornost je zamerena jen a jen na televizni obrazovku.Cirque du Soleil - Corteo,je vynikajici pozvankou do sveta snu a po vasem zvednuti z televizniho kresla vam jeho hudba bude jeste dlouho znit v usich. Pro milovniky cirkusoveho umeni nejvysiho stupne spojeneho s perfektnimi kulisami, kostymi, technikou,barvou a hudbou je kazde vystoupeni Cirque du Soleil proste povinost.Zapomente na cirku Humberto a jine, toto se s tim neda vubec prirovnavat vitejte ve svete kouzel fantasie a pohadky.Kanadska "firma" Cirque du Soleil opet dokazala ukazat, ze cirkusove umeni neni jen kroceni lvu, klauni a vystup s medvedy.Cirque du Soleil je proste umeni nevysiho stupne a tento film to jen a jen dokazuje,strih , kamera ,5.1 zvuk vse na vysoke urovni a pro ceske cirkusove milovniky,kteri jeste bohuzel nemeli moznost v ceske republice nektera z vystoupeni Cirque du Soleil videt,je to jakasi povinnost,proto mych 5 hvezdicek a myslim, ze plnym prave nebot mych 6 DVD Cirque du Soleil s vystoupenim : Corteo,Idioma,Saltimbanco,Nouvelle experience,Quidam a Drailon, kazde o delce cca 1,5 hodiny plne dokazuji co je prave cirkusove umeni,ktere s opelichanym lvem nema nic spolecneho. Co DVD to pozvanka do sveta fantasie,ktery je pohlazenim i lekem pro oci,usi a dusi !

Saw 3 (2006) odpad!

Saw III.-Minuly tyden jsem se vratila ze sluzebni cesty po statech a ac na rozdil od meho ex, ktery filmy podobneho typu miluje /viz jeho kometare, kde se to jimi jen hemzi :-))/ a pak se doma hadal ,kdo pujde pro brambory do sklepa k obedu, ja osobne proste nemusim, ale zvedavost me nedala. Nejdrive bych zacala tim , ze producenti tohto skvaru se drzi hesla penize nesmrdi a do te doby,nez takove "Blockbuster" :-))) tocene druhoradymi No Names rezisery jako je Darren Lynn Bousman bude dal chodit lide, kteri si sebou do kina budou brat i tasku s pamperskama,budou dal natacet to co se jmenuje Saw. V priprave je jiz dil 4 a nekde v letadle jsem dokonce cetla, ze Tobin Bell (Jigsaw) podepsal jiz smlouvu na Saw V. Takze budoucim divakum preji MUCH FUN :-) Saw III. se podoba Saw I. opet skoro stejny dej, opet trochu stejny scenar, opet, opet .Jediny rozdil mezi dily pred timto, je to, ze dil 3 ,je jeste brutalnejsi nez 1 a 2. Krve je vice a opet stejny televizni blabol Jigsawa z televizni obrazovky.Vice brutality, sadismu proste, az na hranici lidske dustojnosti a to bohu diky neni ma parketa a jeste za to platit?:-). Takze koncim komentar k tomuto skvaru.Skoda casu a me hodnoceni je vic nez jasne NEVER AGAIN!!! ODPAD s velkym O!!

Odsouzeni zemřít (2006) odpad!

Open Water II. -Celkovy dojem je nic moc v zadnem pripade se nejedna o pokracovani filmu Open Water z roku 2004 jeho puvodni nazev je totiz "Adrift" vyroben mnichovskou spolecnosti Orange Pictures takze: Made in BRD a jen z duvodu prani americkeho vydavatele, ktery se titulem snazi divaky ve statech ohloupnout, ze se jedna o pokracovani filmu Open Water dostal nazve Open water II.. Takze nemecky film natoceny s financnim prispenim svobodneho statu Bayer,ktery tim vyhodil za takovy film jestli se to vubec da nazvat film,penize z otevreneho okna. Dle meho nazoru je to typicky Low-Budget-Film se scenarem, ktery je usity narychlo a opira se jen o to nejdulezitejsi.Herecke vykony jsou prakticky na nule a celkove obsazeni by se mozna uchytilo v takovych filmech jako je treba "Painkiller Jane" nebo by se prosadilo ve vedlejsich rolich takovych specialit jako je serial "CSI: Miami" nebo "Entourage" .Suma sumarum odsuzuji tuto slataninu ktera byla natocena absolventem vysoke filmove skoly /Hans Horn/v Mnichove jako odpad a silne pochybuji, ze tento se da oznacit nalepkou jako Recycling protoze to je opravdu hruza

Životy těch druhých (2006)

V tomto filmu se reziserovi Florianu Henckel-Donnersmarckovi a jeho tymu vlastne podaril husarsky kousek jiz pri obsazovani roli kde vybral Creme de la Creme z nemeckych hereckych DIVADELNICH !!! "velikanu",brilantni dramaturgie a v neposledni rade i spetkou "nemeckeho" humoru videneho v jedne z koncovych scene kdy Gerd Wiesler/Ulrich Mühe/informuje o padu nemecke zdi.Take i proto radim tuto postavu k tem nejlepsim "Villains" filmovych dejin. Nevim zda to divak nezijici v nemecky mluvenych zemi pochopi, film je toceny predevsim pro nemce pro nemecko a lidi kteri tam ziji .Je to neco podobneho asi jako chapavost nemeckeho divaka pri shlednuti nekterych scen napr z filmu Pelíšky oba filmy plne pochopi jen ti ,kteri v te dobe zily a kteri zili tam ,kde se film odehrava. Jedno je, ale vic nez jasne nemcum se opet podarilo natocit pro svou zemi neco na co se jen, tak rychle nezapomina a, kdybych ted mela na hlave nektery ze svych klobouku musela bych chte nechte i jako dama /jak me rika POMO:-))) za coz si ho velice vazim:-))/ ten muj klobouk smeknout coz se na damu neslusi:-)ale ten film na to ma pravo! Toceny perfektni kamerou podmalovany velice prijemnou hudbou a jiz shora zminene herecke obsazeni kde prave herec Ulrich Mühe svou perfektni mimickou nuanci dava divakovi pocitit jak jeho presvedceni na spravnosti sve Stasi mise se velice pomalu droli jak zvetraly kamen. Jediny nedostatek tohoto film vidim bohuzel v roztahlem konci, ale to nemeni muj nazor, ze pro tento film je 5 hvezdicek malo. Ta podivana jde do morku kosti i kdyz jsem to, co se delo pro svuj vek nemohla nikdy zazit.

Dokonalý trik (2006)

Z tohoto filmu mam, takovy divny pocit,asi jiz v budoucnu nebudu drive nez zhlednu filmcist romanove predlohy,ktere slouzi filmarum k natoceni filmu:-).Pritom zanr SCI-FI miluji.Reziser Christopher Nolan, knizni podobu romanu spisovatele Christophera Priesta drasticky zkratil a zjednodusil a tim jsou veskere otevrene otazky psane v romanu, ve filmove podobe pryc. Bohuzel neni prvni,ktery musel sahnout po regulich filmoveho umeni :ne vse je mozne prevezt do filmove podoby. Nolan se tedy soustredil pouze na centralni cast romanu jinak by to,asi neslo a to na oba kouzelniky jejich "vyvolani" efektu kteremu obetuji veskerou svou identitu,oni jsou preci ti nejvetsi iluzioniste ti,kteri sve publikum nejen na jevisti, ale permanentne dal ve svych iluzich nechavaji "sedet"a toto vse Nolan psychologicky perfektne rozpracoval s pomoci hlavnich protagonistu,kteri mu velice dobre v teto psychologicke hre pomahaji a asistuji /Christian Bale a Hugh Jackman/ S cim Noel, ale nepocital je nezvladnuti projektu po jine strance.Snazi se cely film ukazat jako iluzionisticky trik a na tom vse,take postavil, bohuzel pozorny divak ,snaze nekolika manevru,rozpozna velice rychle v kterem"klobouku" je ten "kralik" schovany a to je spatne.Takze se mu vlastne povedlo vse zamichat do sekane kde kazde "kousnuti"chutna jinak.Jen nepozorny divak je koncem filmu prekvapen,bohuzel.Diky tomuto nepovedenemu konci se muze vlastne jen radovat spisovatel romanu Christopher Priest,protoze prave frustrovany divak mozna po shlednuti tohoto filmu sahne po knizni podobe a tim zjisti,ze predloha podle ktere byl film natoceni neni vubec spatna spise naopak. Herecky koncert Michaela Caine,Scarlett Johansson a v neposledni rade i Davida Bowie v roli srbskeho vynalezce Nikoly Tesla je vic nez dobry.Kamera a strih take,zvuk 5.1 cisty ,ale chybi me proste ty filmove emoce,aby jsem se do filmu dostala jako divak i ja a proto 3 hvezdicky preci jenom se jedna o SCI-FI ovsem bez triku.

Eragon (2006)

Nikdy bych necekala, ze se kniha 23 leteho kluka docka, tak rychleho prevedeni na filmove platno jako je tomu s Eragonem. Knihu jsem cetla film videla a kupodivu me prevedeni knihy do filmove podoby velice mile prekvapilo.Film je dobry, pribehy o dracich vzdy "tahly" a ,kdyz se clovek zaposloucha do vypraveni Broma v podani vynikajiciho Jeromy IRONS zustane vyset na jeho rtech s napetim a ocekavanim co se v dalsim okamziku stane. John Malkovich ktery zde hraje krale Galbatorixe, pak zustava jaksi v pozadi,skoda.K nepoznani je zde Robert Carlyle (The Full Monty, The World is Not Enough) na , kterem si visagiste pekne smlsly a jeho zly carodej Durza s rudymi vlasy je opravdu protipol hercu,kteri zde predstavuji kladne hrdiny.K drakovi mohu napsat jen to, ze je velic dobre animovany ovsem jeho hlas v podani HERECKY Rachel Weisz je jaksi divny, proste me nesedi protoze jejim hlasem je jaksi veskere nebezpeci proste pryc /pisi o originalni zvukove verzi/ale slyset NENU ktera nadabovala hlas draka v nemcine je vice nez hrozne a nedoporucuji ! Ted uz si jen pockam na ceskou verzi.Kamera a strihy jsou velice dobre vse plynule a hezky pomale vzdyt se jedna predevsim o film pro deti.Muj zaver: Jedna se o pekny film plny fantasie i kdyz se najdou takzvane hluche sceny, kterym se neubrani snad zadny film ,protipolem jsou akcni sceny s drakem kterych je mnoho a tak nam nezbyva nic jineho nez se tesit na pokracovani ,ktere se bude natacet, protoze kral Galbatorix ma pro nas ma zaver filmu jedno prekvapeni jen ,ale prosim ne tak dlouhe a mozna by bylo dobre se dostat trochu vice na uroven filmu Lord of the Rings, pak by byla podivana urcite 100%,nemam totiz rada filmy ,ktere jsou "umele"prodluzovane" scenami, ktere jsou zbytecne hluche a nic nerikajici ,bohuzel i zde se tomu reziser Stefen Fangmeier nevyhnul , proto 4 hvezdy.