• Krátkometrážní

Smrt císaře a krále Karla IV. (1978) (TV film)

Silné herecké obsazení povyšuje tohle zpracování epizody českých dějin o patro výše, než jaké by zřejmě příšlušelo samotnému scénáři. V téhle podobě se na to ale dívá velice dobře.

Stoupat jak dým (1978)

Nevzal jsem to. Numím rozlišit, jestli film už zavál písek času, anebo byl hloupoučký vždycky, ale kromě několika tak tak vtipných hlášek a praštěných situací mě zkrátka nezaujal.

Taková, jaká jsi (1978)

Originální nostlagicko romantické drama. Některé věci se v životě prostě nedají dohnat a nemá smysl je lámat. Jsou záhady, které mají zůstat záhadami, protože právě v jejich nevyjasněnosti je jejich smysl. Film má skvělu atmosféru, zejména díky muzice a velmi nápaditému střihu.

The Pirate (1978) (TV film)

Předlouhá sága, v níž se však v každém okamžiku děje něco barvitého a zajímavého, takže by podle mého mohla být ještě delší. Na příběhu záměny dítěte po porodu se až do pochopitelnosti vysvětlují důvody a složité okolnosti přetrvávajícího palestinsko-izraelského konfliktu. Základní vyznění ústí v mnohokrát omílanou a přesto zřejmě neprosaditelnou pravdu, že lidé by se snadno domluvili, kdyby jim v tom nebránilo náboženství a na něm vystavěný fanatizmus.

Válka vypukne po přestávce (1978) (divadelní záznam)

Výtečný Oldřich Daněk skvěle zahraný Josefem Vinklářem, který odehrál každou minutu tohoto představení. Hloubka úvah o divadle, lidském životě, absudritě dějinných přeměn je zde podávaná po daňkovsku atraktivně v bonmotech, ze kterých někdy zamrazí a jindy, braňte se nebo ne, vás rozesmějí. Bonbónek, pochoutka, lahůdka.

Velký balík peněz (1978)

Značně nepřehledný italský zmatek, který se na krimi nebere dost vážně a na komedii je málo vtipný. Pár povedených hlášek mnoho nezachránilo.

Višňový sad (1978) (TV film)

Tak má vypadat Višňový sad, tak má vypadat Čechov, tak ho Čechov napsal a tak by se neurazil, kdyby představení viděl. Žádná z dalších jakkoliv experimentálních českých a slovenských inscenací nadosáhla na tuto bratislavskou.

V zajetí rytmu (1978)

Především plno skvělé pamětnické muziky. Příběh je "opsaný" ze života z počátků nástupu rokenrolu. Má to skvělou atmosféru, kterou nelze než obdivovat.

Zproštění viny (1978)

Silné drama o vině, odpovědnosti, odpouštění a trestu, které si nezadá s Dostojevského poetikou. Polemika s křesťanskou vírou, vzýnamu a finkce zpovědi; člověk nemusí být věřící, aby se neubránil přemýšlení. A přitom stavba filmu zůstává thrillerem Hloubku a mnohovýznamnost příběhu dodává zejména dokonalý výkon Richarda Burtona v jeho nejlepších letech a nesilnější formě.

Annie Hallová (1977)

Woody Allen v poloze, která mu zřejmě nejlépe vyhovuje. Film přecpaný bonmoty a ozdobený Dianou Keaton.