Evropské mikrostáty - Série 1 (2021) (série)

Lucembursko (S01E04)

(epizoda)
  • Německo Luxemburg
Německo, 2021, 43 min (Alternativní 52 min)

Zetwenka

Jak jsem se těšila na Lucembursko, tak  epizoda zaměřená hodně na přírodu, takže opět spíše přírodpisné, eko, udržitelnost apod.  než cestopisné, kulturu ... Alespoň, teda ++ včelařství, vinařství, zeměděství, a kuchař zaměřený  na veganskou stravu a pomocí rostlin, zeleniny tvoří  kulinářská dílka. Jinak pomalu z každé věty ekologie, udržitelnost a ochrana přírody, jop nic proti ale přišlo mi toho už hodně a dokola. Pár  záběrů, na hrad, památky, město, futuristické stavby, škoda, že tomu nebyl dán prostor  více a místo toho třeba  pokrátit to stavení zdí pomoci suché techniky. Za mě ***. ()

Marze

Líbil se mi kuchař René na hradě, kdy se na talíři ponoříte do světa netradičních rostlin a budete muset přemýšlet o svých tradicích. Z Mordoreského lesa filmaři moc neukázala, řeší se zde změna klimatu ekonomické poškoování stromů. Nejhezčí je zde oblast z níž byl udělán národní park, protože zde celé Lucembursko čerpá vodu. Přesto se zde ekonomicky hospodaří, takže z nějakou rakovinkou se počítá. Bezplatnou veřejnou dopravu v hlavním městě může našinec závidět, i když 3600 korun na rok v Praze je dobré. ()