Oh! Master

• Jižní Korea Oh My Ladylord (více)
Jižní Korea, 2021, 21 h 20 min (Minutáž: 80 min)

Epizody(16)

Herečka Ju-in Oh (Nana) odkoupí svůj starý rodinný dům. Ukáže se však, že v něm žije scenárista Bi-su Han (Min-ki Lee), který Ju-in zamítl několik rolí. Bi-su je natolik zvyklý psát ve svém vyhrazeném pokoji, že se zdá, že nedokáže psát nikde jinde. Proto uzavře s Ju-in smlouvu, že bude smět tuto místnost používat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, pod podmínkou, že jí bude říkat „má paní“. (mikki089)

Vavča

Seriál stanovil nový rekord pro stanici MBC, sledovanost pouze 1,6%. Ti, kteří moji činnost déle sledují, však moc dobře ví, že právě nízko sledované seriály, nebo ty které jsou NR (not ranked) jsou však často zajímavější a kvalitnější, než hity oblíbené u Korejců (množství negativních recenzí a komentářů na MDL mě zaskočilo, ještě se drze přiznávali, že to celé neviděli, někdy ani polovinu dílů, takže co si o takovém hodnocení můžete myslet...Na Asianwiki je však hodnocení 86%). Seriál Oh Master! má svoje mouchy a chápu některé výhrady diváků, přesto ho považuji za lepší nadprůměr, respektive vysoký nadprůměr, pan subjektivní tentokrát při hodnocení vyhrál nad panem objektivním. Námět o nuceném spolubydlení dvou cizích lidí je poslední roky velice populární (i v Japonsku nebo čínských teritoriích). Scénárista Han Bi Soo (Lee Min Ki) se proslavil svými thrillery se spoustou vražd a má mnohé podivné zvyky a nevybírané jednání, kterého jeho okolí není vždy po chuti (je prostě studený, certifikovaný ještěr). Naposled způsobil skandál svému seriálu Red Siren. Je proto na pranýři, a co hůře je posedlý hygienou, nemůže žít a tvořit jinde, než v  tzv. tradičním domě Hanok Jeho matka ho však prodá a tak se dostane do střetu s herečkou Oh Joo In (Nana), která dům nově vlastní. Ta má pro jeho situaci pochopení, žádá však pro sebe hlavní roli v jeho novém seriálu, nechce být totiž pouze královna romantických komedií, ale hrát v něčem, co ji doopravdy oslovuje, navzdory přáním své manažerky.   Seriál není to obyčejný romcom (ve stylu příjemný fluff, který hladí a nekouše), je zde jeden fantastický prvek, který má jen výjimečně své využití. Pro mě je to velmi vřelý seriál, který má prostě trochu jiné motivy a zpracování, než obvykle. Zabývá totiž i tématy jak se vyrovnat se životem po ztrátě blízkého člověka, smrtí, jak vnímat život, tyto vážné motivy tam celou dobu jsou vedle hlavní linie romantické komedie. Musíme si říct klady, úžasná chemie mezi hlavní dvojkou, mnoho lidí vždy tvrdilo, že Lee Min Ki hraje stejné nebo podobné role, ale tady ukázal celou škálu emocí a nové ztvárnění role, co jste ještě neviděli, z divného týpka je sympaťák a džentlmen (umí hrát na kytaru), který se nebojí projevit city. Nana je podle mě nyní nejkrásnější herečka v Koreji (vysoká, krásnou tvář a tělo evropských proporcí), její romantická hrdinka má za fasádou zdvořilého úsměvu citlivé nitro, přesto je skutečná osobnost, vtipná, svá, ví co chce a nezvdává se, je prostě k sežrání roli ji hrozně moc věříte. Takto silná hrdinka a výkon se nevidí každý den. Seriál má celou řadu nápadů, vtip, klišé zpracovává bez křečovitosti a s lehkostí, vážno je přítomno celou dobu vedle komického a není vydírací (působí ve stylu slice of life, nikoliv čistě jako melodrama). Ve vedlejších rolích vyniká pouze Kim Chang Wan jako majitel hudebního obchodu Kim Chang Kyu, ostatní jsou slabší (kromě rodiny hlavních aktérů), tady je prostě seriál slabší. Technické zpracování ok (kromě pár chyb a údajně nějakých roztřesených scén). Hrozně moc mě baví OST hlavně instrumentální část se mi líbí a hlavní motiv, musím ho sehnat. V seriálu zní různá hudba, například Ep. 9 (53:10)  Kim Chang Gyu hraje Erik Satie - Gymnopédie No. 1 což je původně skladba pro piano.  Nebo Lee Min Ki vystřihne v akustické verzi Fairy of Shampoo hit z let 90.tých Prvních deset dílů je perfektních, pak však náhle scénárista Jo Jin Kook postupně ztrácí nápady a nit s původním konceptem (jeden divák dokonce doporučuje sledovat díly 1-6, 9-11, 15-16, vynechat epizody 7, 8, 12, 13 a 14 jako příliš stresující). Je fakt, že příběh se začíná rozpadat, respektive nehýbe se a nedává moc smysl, chybí nějak nápady, řešení původního fantasy konceptu, přitom možnosti tady byly (a šly provést velice elegantně), všichni obviňují scénáristu. Jenže my nevíme jaký podíl na ztvárnění příběhu měla debutující režisérka Oh Da Yong (původní režisér byl před natáčením odvolán, což taky mohlo způsobit problémy), skvěle rozehraný potenciál byl prostě pryč, pak se to kvalitou vrací  a závěr ukazuje, že může být jiný, než je celou dobu naznačováno (chcete volbu a experiment, sledujte 16. díl pouze do času 44:03 nebo 44:28, 44:40, 45:06:)) Já mám velké podezření, že čínská firma iQIYI nekoupila pouze vysílací práva, ale kecala i do obsahu, buď ona, nebo nějaký snaživec v MBC, co jim chtěl vyjít vstříc (v tom případě mor a Mongoly na Čínu). Já i ostatní diváci si všimli, že série patří stylem do nulté dekády (což by nevadilo), jenže finále je podáno zcela iracionálně. Na romcom není dost vtipu a nápadů, na osudovou, fatalistickou romanci to zase nemá ten feeling a průběh, je to absolutně nekonzistentní. Podle mě do toho někdo nevhodně zasahoval a nevidíme původní záměr. Průběh i závěr se dá interpretovat různě, nebudu spoilovat. Nicméně velmi jsem si oblíbil hlavní dvojici (doufám, že je ji uvidíme brzy jinde), mrzí mě, co se seriálem stalo, tohle mohl být super hit, nerad se s tím světem a jeho hrdiny loučím, dám si reprízu a pak uvidím k čemu ještě dojdu. Objektivně 3-3,5 hvězdy, já dávám 4. Jeden díl má 60 minut. () (méně) (více)