Gluten, l'ennemi public

(TV film)
  • angličtina Gluten: Public Enemy? (více)
Francie / Itálie, 2020, 78 min (Alternativní 52 min)

Režie:

Patrizia Marani

Investigatívny dokument o vzniku a vzostupe nového lukratívneho obchodu s bezlepkovými potravinami... Prečo sa obilniny, ktoré od nepamäti tvorili základ ľudskej stravy, stávajú pre čoraz viac ľudí nepriateľom? Napriek tomu, že neznášanlivosť lepku trápi čoraz väčšiu časť populácie, jej pôvod dodnes ostáva zdrojom kontroverzií. Ako je možné, že naše telá odrazu začali odmietať lepok, ktorý ľudstvo konzumuje už viac ako 10 000 rokov? Môžu byť zdrojom problémov rapídne zmeny v našom životnom štýle a stravovacích návykoch? (RTVS)

subic

No vidíš, Slováci to dají celé. Jestli to někdy dá i ČT, tak zaručeně jen v té zkrácené verzi. Velmi detailní dokument, jak je to dnes s následky současného pěstování pšenice a nejen jí. A vedle toho hnutí gluten free a rodinné farmy. Tak uvidíme, kam to s námi půjde dál, hlavně tu v Česku. Některé evropské země už zakázaly herbicidy, ale to by nejely kšefty Andrejovi. ()

muti

Ako vzniká celiakia? Môže za to lepok? Sú bezlepkové potraviny nevyhnutné a zdravé aj pre tých čo netrpia intoleranciou? Odporúčam pozrieť všetkým nadšencom gluten free. Kapitalizmus vyrobí problém, ale namiesto riešenia vytvorí nový systém zárobku. Načo odstrániť glyfosat, keď môžeš vytvoriť multimilionovy biznis s predraženými gluten free potravinami? Keywords: Monsanto, glyfosat, herbicidy podávané tesne pred žatvou, nedostatok regulácii, lobing, neschopnosť WTO, ultra spracované potraviny, pomalosť demokracie vs rýchlosť biznisu. ()