Il mostro di Firenze

• USA Monster of Florence, The

Karlos80

• Film může obsahovat SPOILERY • Podivný hybrid mezi mysteriozním filmem a giallem a lá Argento. Film je natočený podle slavné knihy (skutečného případu), rozhodně jde o velmi těžkou a závažnou látku, co se filmování týče, a na tom nezměnil nic ani fakt, že film byl vlastně natočen a vydán v době (nebo jen několik málo měsíců po poslední vraždě tady, někdy koncem roku '85), kdy případ byl stále ještě otevřen - v šetření a je jím vlastně až do dnešních dnů, kdy nebyl stále uspokojivě vyřešen. Film je tu rozdělen do dvou částí, ta první zde probíhá v souvislosti s vyšetřováním a průzkumem spisovatele (kdy se sestavuje psychologický profil tajemného zabijáka - psychopata, který má zároveň posloužit jako podklad pro jeho vlastní knihu), kdy pečlivě studuje a rekonstruuje některé starší zločiny sériového vraha (které zde v časovém sledu od nejstarších po ty nejnovější, probíhají už někdy od roku '70, vraždy a šetření celého tohoto případu pak probíhá po dobu 15 let!), ta druhá se zaměřuje na život hypotetické vražedkyně (vraha - těch lidí ale mohlo být dokonce víc!) a na její, jeho nebo jejich příčiny, které vedly k tomu aby se stal takovým-hle obludným monstrem. Vše nasvědčuje tomu, že tam byl zřejmě nějaký prodělaný šok - trauma, který vrah prodělal jako děcko v dětství, a který vraha poznamenal. Natočeno je to tak, že to připomíná občas dokument. Film není úplně nejhorší, ale je strašně pomalý a hlavně matoucí, atmosféra místy ale není vůbec špatná, dobré jsou i některé dobře zvolené děsivé prvky - které umějí udržet napětí a člověka celkem efektně vyděsí a postraší (to vše tu podkresluje a ještě více zesiluje tento dojem, docela dobře zvolená hudba která tu přispívá velkou měrou k celé náladě i atmosféře filmu), ale jako celek nepřesvědčivé a od druhé půle i dost nudné. Úvodní scéna (noc, les, stan) je parádní. Co nám film říká? Že celý tento případ děsivých vražd milenců ve Florencii, skončil v roce '86, kdy byl uzavřen pro nepříliš relevantních důkazů (vlastně nebyl nikdy uspokojivě vyřešen), takže mě jako divákovi nakonec nezbude - stejně tak asi jako všem kdo tento film viděli, nic jiného než odvážně spekulovat, vymýšlet si odvážné a smyšlené hypotézy a teorie o tom jak to mohlo nakonec všechno být. Lehčí průměr, film i přes pár absurdností má určitě své kvality, ale tam jsou ostatně nakonec daleko lepší žánrové filmy. Podobné a související filmy; http://www.csfd.cz/film/266947-assassino-e-ancora-tra-noi-l/ stejný námět, ale daleko odpornější záležitost. ()