The Man with the Wooden Face

Režie:

Scénář:

Kamera:

bratr.Milan

Kultovní Ptákodemii, kromě krátkých ukázek, jsem neviděl. Když jsem zjistil, že režisér tohoto klenotu kinematografie, natočil i dokument, zkusil jsem se na něj podívat (je na YouTube). Chtěl jsem zjistit, jestli je James Nguyen vážně tak špatný filmař, nebo to natočil tak hrozně záměrně. No, těžko říct. Dokument je o muži jménem Hien Le trpícím deformací obličeje díky chemikálii, kterou americká armáda používala ve Vietnamu na hubení vegetace v pralese. Nechci tvrdit, že režisér Nguyen je hloupý, natolik ho neznám. Ale podle otázek, které klade Hien Le a jeho otci, je vidět, že je prostý a jednoduchý člověk,který vzal do rukou kameru a točí filmy. Za to ho obdivuji. Zároveň neumí dobře pracovat s filmovým médiem. Kamerou občas cukne nebo třese, některé informace říká dvakrát. Jednou se je dozvíme z psaného titulku, aby se na stejnou informaci, kterou už víme zeptal protagonisty, nebo jeho otce, který nám jen řekne co už víme. Dvě hvězdy dávám za technické provedení (snažil se) a dvě za velmi silné ekologické a lidské téma dokumentu. Film je mementem směrem k bezohledným americkým politikům a generálům, kteří rozhodli k používání této nebezpečné chemické látky, během Vietnamské války. A zničili tak životy a zdraví miliónů lidí. ()