Sníh, Čaj a Láska

• Rumunsko Zapada, Ceai si Dragoste (více)

Jen co se tři zlodějíčci s pomocí gangstera a zázračného teleportačního lektvaru dostanou z vězení, už plánují další loupež. (Netflix)

Willy Kufalt

...ale ty 3* jsou z mé strany výrazně slabé a dávám je jen proto, že se tu Rumuni pokusili o vzkřísení mého vcelku oblíbeného subžánru loupežné komedie. Z rumunské kinematografie jsem sice viděl velmi málo a ani netuším, zda u nich má tenhle typ komedií (které si osobně pojím nejvíc s Francií a Anglií 60./70.let) nějakou větší tradici, ale už jen na první pohled mě Sníh, Čaj a Láska překvapili. Spočátku jsem si musel zvyknout na drsnější mluvu mezi postavami, která na mě působila nepříjemně a občas připomínala spíše verbální šikanu, než vtipné dialogy, ale ve vězeňském prostředí to tolerovat lze, nebylo toho příliš a věřím, že se tu tvůrci moderní komedie snažili o kus realičnosti. Ten jeden sci-fi prvek byl možná originální a scény s kouzelným zeleným nápojem patřily naopak k tomu nejzábavnějšímu z celého filmu, ale pracovalo se s ním až zoufale málo a v rámci celku může těch pár sci-fi scén působit jako pěst na oko, zvláště ve spojení s onou snahou o realismus. Ono by to ale vůbec nebyla špatná komedie, kdyby netrvala 2 hodiny a film měl občas trochu svižnější tempo nebo pořádného dramaturga, který by vyškrtal určité nevtipné scény (bitva na hřišti, laciný humor v restauraci). Z herců mě nejvíc bavil ten v postavě právníka a z hlavní trojky se mi v rámci komedie svým projevem + mimkou hodně pozdával představitel „Sněhu“, i výkony těch ostatních vcelku ušly, jenom jsem z většiny neměl pocit těch herců, kteří by plně dokázali plně upoutat divákovu pozornost v každé jedné scéně a současně i průměrnou či místy nevyváženou komedii pozvednout na zážitek, jak tomu v tematicky spřízněných filmech ze „staré školy“ často pro mě bývalo. Zhruba až do přepadení banky jsem se ale bavil vesměs slušně, pak už jsem v průběhu dějového zmatku a několika přehnaných scén ztratil o další dění zájem. Jako spestření současné tvorby, byť spíše na jedno zhlédnutí, snad ano, ale žádný kus hodný zapamatování se pro mě v rámci žánru nekoná. Čekal jsem alespoň trochu víc. [55%] ()