Violenti di Roma bene, I

• USA Violence for Kicks (neoficiální název) (více)
všechny plakáty

Karlos80

Naprosto luxusní a málo známe poliziesco, už jsem si říkal že snad na žádné pořádné už nenarazím, ale tenhle kousek mě opravdu udělal radost a mile mě překvapil. Film je známější pod americkým neoficiálním názvem "Terror in Rome". Příběh není nikterak odlišný od jiných z té doby, máme tu mladý gang velmi nemilosrdných a násilných zločinců na motorkách (všichni šmejdi pocházejí z velmi situovaných rodin, to diváka asi nepřekvapí), který jen tak ve volném čase terorizuje římské obyvatele. Pozor spoiler; Bezdůvodné krádeže jen pro potěšení, únosy, vraždy, znásilnění, mlácení chodců, ilegální uliční závody, obchod s drogami, to vše je tu na denním pořádku v podání těchto individuí. Nejde však tomu všemu nečinně přihlížet donekonečna a něco by se mělo co nejdřív podniknout, situace se proto ujímá tuhý policejní inspektor Gregorio (Antonio Sabato), který se pokusí dostat mladé delikventy za mříže, ale lehké to mít rozhodně vůbec nebude (on zatkne např. jejich arogantního vůdce, ale právníci jeho otce se ho ještě v týž den chystají ospravedlnit a umožnit jeho vydání), oni jsou všude, jejich agrese se stupňuje, ohrožen je dokonce už i sám policejní inspektor se svou ženou.----- Tak asi takto by se dal charakterizovat tohle akční eurocrimi (kde samozřejmě nechybí ani nějaké ty automobilové nebo motorkářské závody), doufám že jsem toho mnoho neprozradil. Ve filmu je ale krom toho opravdová spousta nejrůznějšího druhu násilí (které tu jdou nesouvisle ale velmi rychle od jednoho ohavného sledu k dalšímu) a špinavostí, které místy vypadá opravdu hrozivě (v paměti mi utkví asi na trvalo tyto 3 scény; mlácení mladé dívky obličejem o ostnatý drát, scéna na starém vrakovišti a slisování jednoho mrtvého a předtím drsně domláceného muže v kufru auta a finální psychedelická sekvence spojená se znásilnění dvou mladých dívek, které pak nějak umlátí, polijí benzínem a spálí). Žádné kecy, žádné moralizování, násilí je tu opravdu nihilistické se vším všudy. Anglický dabing ve kterém jsem film viděl byl ale dost úděsný a spíš mě tedy zklamal, radši bych titulky, ale ty bohužel nebyly, tady malá výtka, ale hlavně že se mi podařilo k filmu vůbec dostat, takže toho vůbec nelituji. Tento sleazy a velmi násilný a krvavý film s dobrou atmosférou a groovy hudebním doprovodem (podceněný Coriolano Gori), považuji za příkladný film ve svém žánru se vším všudy, ale těch největších klasik od Di Lea, Lenziho nebo Castellariho bohužel nedosahuje. V porovnání to byl to takový "Krutý Řím" ze stejného roku, od režiséra Girolamiho. Já si ho užil a skoro vůbec jsem se nenudil. Doporučeno, především pokud jste fanda a máte rádi akci a nějaké to vzrušení. Podobné filmy; "Violent Naples", "Roma Violenta", "Uomini si nasce poliziotti si muore" nebo "Quelli della calibro 38". ()