foto

Antonio Sabato

  • nar. 2.4.1943 (77 let)
    Montelepre, Itálie

Biografie

Antonio Sabato, se narodil 2. dubna 1943 v Montelepre v provincii Palermo. K filmu se dostal ve 23 let a byl vytipován díky svému mužnému vzhledu. Debutem bylo roku 1966 racing-movie GRAND PRIX, film s velice kvalitním mezinárodním obsazením. Jako nejlepší nováček, byl za roli Nina Barliniho v tomto snímku, nominován na americký „Zlatý glóbus“ v roce 1967. V roce 1966 hrál ještě ve filmu LO SCANDALO.

Hlavní role, pak přišla ve spaghetti westernu AL DI LA' DELLA LEGGE(1967), kde ztvárnil Bena Novacka. V období přibližně dvaceti, od roku 1966 až do svého odchodu do USA, se Tony objevil asi ve čtyřiceti rolích. Nejzajímavější filmy, ve kterých Tony hrál, jsou jistě I CINQUE DEL CONDOR – SQUADRA SELVAGGIA (1985) od Umberta Lenziho a snímek z roku 1967 BARBARELLA s Rogerem Vadimem. V roce 1971 hrál roli Maria v mysteriózním thrilleru 7 ORCHIDEE MACCHIATE DI ROSSO (SEDM KRVAVÝCH ORCHIDEJÍ), kde riskuje svůj život pro vystopování maniaka, který pronásleduje sedm žen, včetně té jeho (Marina Malfatti), režie Umberto Lenzi. Znovu s Lenzim v roce 1973, ztvárnil Antonio roli Salvatora „Toto“ Cangemiho, hlavu zločinecké organizace, která ovládá prostituci, ve filmu MILANO ROVENTE. V těchto rolích z prostředí policie a zločineckých organizací, se objevoval zejména v sedmdesátých letech a pro příklad lze uvést ještě povedené poliziesco I VIOLENTI DI ROMA BENE (1975). Velice zapamatovatelný je Tony také z filmů MILANO:IL CLAN DEI CALABRESI (1974) jako Paolo Mancuso, nebo jako Tosi v poliziotteschu POLIZIOTTI VIOLENTI (1976).

Antonio hrával také v komediích, jako příklad lze uvést úspěšnou Gianfranca Paroliniho QUESTA VOLTA TI FACIO RICCO (TENTOKRÁT ZBOHATNEME) - 1974, nebo komedii Bruna Corbucciho QUANDO GLI UOMINI ARMARONO LA CLAVA E... CON LE DONNE FECERO DIN-DON (1971). Již ve Spojených státech se objevil v roce 1988 ve filmu BYE BYE VIETNAM. Naposledy hrál v seriálu THE BOLT AND THE BEAUTIFUL, o bohaté rodině Forrestersových a chudé rodině Logansových, pojedenávajícím o světě módy v Los Angeles. Zde hrál roku 2006 v sedmi epizodách roli Alda Damiana. Velký podíl na jeho kariéře má také jeho úspěšný dabing.

V roce 1985 se rodina Antonia Sabata přestěhovala do Kalifornie. Manželka Yvonne pracuje jako realitní agent. Mají dceru Simone a mladšího syna Antonia Sabata Jr. (*29.2.1972). Ten zde nastoupil velice úspěšnou kariéru a dnes již daleko předčil svého otce. Hrál například v seriálu MELROSE PLACE, byl časopisem People zařazen mezi 50 nejkrásnějších lidí světa a v současné době je jedním z modelů Calvin Klein.

Petr "Hennes" Hennebichler

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky