Velikonoční ostrov: Tichomořští sochaři

(TV film)
  • Česko Dávní stavitelé: Velikonoční ostrov (více)

Velikonoční ostrov je jedním z nejvíce izolovaných míst naší planety, ovšem jeho obyvatelé nazývaní Rapa Nui nám zanechali pozoruhodné dědictví. Příbytky, slavnostní oltáře a více než 900 moai, obřích soch vysokých průměrně 3 až 5 metrů, které jsou rozesety po celém ostrově. Předpokládá se, že byly vytesány v období mezi 13. a 17. stoletím z tufu, sopečné horniny vytěžené ze sopky Rano Raraku. Poté byly umístěny na ahu, jakousi čedičovou plošinu sloužící jako oltář. (National Geographic)

Autogram

Kompletný dokument o Veľkonočnom ostrove, typických sochách a ich staviteľoch. Stavitelia vztyčovali stovky sôch po pobreží s asi náboženským účelom a spôsoby ich prepravy zostávajú záhadou, na ktoré existujú len neoverené teórie. Stavitelia to boli až takí veľkí, že pre stavby, prepravu a nástroje použili asi všetky stromy až v kombinácii s klimatickými zmenami na ostrove nezostali žiadne stromy a ich civilizácia skončila. Prispeli k tomu určite aj európski dobyvatelia, ale ktovie či niečo také nečaká aj nás, keď vyrúbeme a vypálime posledný prales. ()