Nigerijské Vánoce

• Jihoafrická republika A Naija Christmas
Jihoafrická republika, 2021, 121 min

Kvůli matčinu vánočnímu přání a výhře, která je s ním spojená, se mezi jejími syny strhne lítý boj. (Netflix)

silentname odpad!

Úprimne dúfam, že tohtoročné vianočné filmy už nemajú po tomto kam klesnúť. Priznám sa, že "A Naija Christmas" bol pre mňa jeden z najočakávanejších vianočných filmov. Zaujalo ma, že ide o projekt z Južnej Afriky a tak som veril, že aspoň sa dočkáme nejakej kultúrnej diverzity oproti všetkému čo som už mal možnosť vidieť a film tým bude zaujímavejší. Realita je ale úplne iná a myslím si, že som objavil asi dno toho, čo dokážu tohtoročné vianočné filmy ponúknuť. Otvorene už teraz hovorím, film určite nepozerajte. Je to absolútna tragédia. Tento film v sebe nemá absolútne nič. Ani kreatívny príbeh, ani srdce, ani dobré postavy, ani čokoľvek čo by prinášalo akékoľvek čaro Vianoc. Aj tie najhoršie vianočné filmy, ktoré som videl som mal pocit, že mali v sebe viac čara, než toto. V podstate jediné čo je na filme celkom dobré sú hudobné vystúpenia. A pohľad na jedlo. A tam s kvalitami snímku skončím. Postavy sú podľa mňa neskutočne nesympatické. Možno by som povedal, že Obiho príbehová línia má v sebe aspoň trošku šarmu, no je to len spracované cez neskutočnú dávku klišé, kde sa dočkáme úplne všetkého čo poznáme. Takže to nie je kvalitne napísané. Ugova časť ale je na zaplakanie. Toto nepôsobí ako keby to robili tvorcovia, ktorí chceli priniesť skutočný vianočný film. Miesto toho to vyzerá ako keby sa inšpirovali veľkou dávkou zlých amerických komédií, ktoré nefungujú. Nie tých, čo nás dokážu pobaviť... ale tých, ktorých sledovanie bolí. A okrem toho tu máme ešte aj úplne zbytočnú príbehovú líniu tretieho brata Chikeho, ktorú by sme mohli z filmu vytiahnuť a o nič by sme neprišli. Skôr to pôsobí ako keby mala mama troch synov. Pričom mohla mať pokojne len dvoch. Obiho frajerka Vera je kus nesympatickej ženskej, ktorá je viac vypočítavá než čokoľvek iné... a na záver tu máme ešte aj mafiána Tony Torpedo, ktorý pôsobí ako keby sa snažil vykrádať herecké výkony Eddieho Murphyho z 80-tych rokov. Akurát Eddie bol pri tom vtipný. Kultúrne to dokopy toho moc neponúka. Ako som povedal, je tu na konci párty, kde budeme počuť nejakú muziku a uvidíme nejaké chutné jedlo, ale film pôsobí neskutočne moderne a bez akéhokoľvek kreatívneho nápadu. Akosi tú kultúru ani nechce reálne využívať vo svoj prospech. Skôr ju naopak absolútne ignoruje a snaží sa robiť viac film pre bežného amerického diváka. Je to vyslovene čistá tragédia od momentu ako sa dozvieme o čo vlastne ide. Tento film v sebe nemá žiadne čaro Vianoc, skoro žiadne sympatické postavy, nič čo by ho dokázalo nejako pozdvihnúť a nemá podľa mňa dokonca ani vlastnú identitu. Jediné čo spôsobil pozitívne je, že som si spomenul ako príjemne sa mi roku 2019 sledovalo "Feast Of The Seven Fishes". To bol film, kde sme sa aj nejakej tej kultúry dočkali. Takže ak ste uvažovali o zhliadnutí ako ja, vyhnite sa tomuto všetkými desiatimi. Toto nie je film, ktorý chcete vidieť. Hodnotenie: F ()

Deleatur

Taky spíš zajímavé nakoukání do jiné kultury a úprava předsudků. Stejně mě ale na rozdíl od jihoafrického příspěvku (podle Wiki je film nigerijský, ale i IMDb udává jako zemi původu JAR) nemile překvapila angličtina a křesťanství. Chvíli to vypadalo na aspoň malé, nicméně až šokující překvapení, ale bylo to jen nedorozumění. Taky zde byla samozřejmě spousta erotiky (a pohled do ryze západního klubu), jakož i dost emancipovaných ženských postav, nicméně už k nim byli muži v tradičnějších rolích (hlavně církevní sbor). Dokonce i ti mladí chlapi byli žhavější než jihoafrické protějšky. Ale co z toho, když jejich mikropříběhy nebyly moc zajímavé a snad s výjimkou Obiho i nepřesvědčivé. Takhle mě na celém filmu nejvíce pobavilo, jak se matróny z africké střední třídy štítivě rozhlížely v africkém ghettu. Který se mimochodem snažil film ale kapánek omlouvat, snad i romantizovat. // 27% ()