Tajemství stavitelů pyramid

• Francie Les Secrets des bâtisseurs de pyramides (více)

Epizody(6)

Cyklus nás zavádí do dob, kdy se ve starověkém Egyptě stavěly pyramidy, od první vybudované pro faraona Džosera až po třetí a poslední pyramidu v Gíze, určenou k posmrtnému spočinutí faraona Menkauréa. Díky nejnovějším poznatkům současných archeologů a historiků se dozvídáme více o osobních životech panovníků i jejich architektů. (Česká televize)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (7)

Tajemství stavitelů pyramid (2020)

Niektoré časti sú vlažnejšie, ale niektoré maximálne špičkové, ako o kráľovi tyranovi či veľkej sfinge.  Plno zaujímavostí a prvýkrát sa stalo, že ma egyptológia zaujímala na 100%. Dobré prevedenie a odpovede na dávne otázky, ktoré neboli doteraz zodpovedané. ()

Džoserova hrobka (2020) (E01)

Človek len pozrie a vidí majestátnosť, ktorú nedokáže pochopiť. Ako to vôbec bolo možné? Postaviť niečo také holými rukami a jednoduchými nástrojmi? Pritom o 4700 rokov neskôr nedokázal Boris Kollár okrem svojho nástroja postaviť nič. Nedá sa ani čudovať, že faraónov resp. Imhotepa uctievali, pretože toto vzbudzuje dojem nesmrteľnosti. Prvá časť silne navnadí na ďalšie tajomstvá, ktoré budú odhaľované neskôr. ()

Okouzlený faraon (2020) (E02)

Jeho meno prežilo tisíce rokov a pritom to bol len degenerát, čo šukal sestru a dokázal takto degenerovať 30 až 40 rokov. Ale vraj dokázal pristupovať aj k poddaným ako k seberovným. To by bolo niečo veľkolepé na vtedajšiu dobu. Žeby existoval jeden "božský" vládca, ktorý si vážil, že mu niekto tie pyramídy otrocky stavia? ()

Král tyran (2020) (E03)

Pekné, záhadné a zároveň záhadu odhaľujúce. Tie tajomstvá už dostávajú aj odpovede. Možné odpovede, isté nie je nič. Isté je len to, že kým my obdivujeme tú "večnú" krásu neuveriteľných stavebných diel a dokonalých aj pre dnešných architektov, tak on ich postavil nejaký retardovaný Chufu, tyran, despota a hajzel že by mu ani Stalin nestačil. To sú ale paradoxy. ()

Záhady Velké pyramidy (2020) (E04)

Mále záhady a žiadne hady. Jedna zo slabších častí, takých prechodných, aby bolo. Aj keď zaujímavé veci ohľadom pochovávania ľudí, čo si mysleli, že sú nesmrteľní. ()

Záhada Velké sfingy (2020) (E05)

Koho tvár znázorňuje sfinga a prečo nemá nos? Veľké tajomstvá, na ktoré sa odpovede hľadajú ťažko a s istotou asi nikdy nebudeme presne vedieť. Veľmi pútavá časť, hodnotenie najnižšie, pre mňa zatiaľ ale top diel série. ()

Pád dynastie (2020) (E06)

Pepi II., najdlhšie vládnuci kráľ v histórii, ale vládol 64 alebo 94 rokov? Pretože potom by už prvý nebol. Avšak to je jemu asi tak jedno. Narodil sa, žil a zomrel. Celý čas ako neobmedzený vladár. Zvyšok mu môže byť šumák. ()