Objevování světa - Bali

(TV film)
  • Francie Découverte du monde : Bali (více)
Francie, 2018, 50 min

Režie:

Daniel Lafarge

Ostrov plný chrámů, obřadů zasvěcených bohům, hudby i barevných trhů, kde se vám ke zboží dostane i úsměvu... Bali je nejznámějším ze všech ostrovů Indonéské republiky. Nalézá se v blízkosti rovníku a je formován řetězcem vulkánů. Bali pokrývají zelená terasovitá rýžová políčka, která poskytují dostatek potravy čtyřem milionům obyvatel. Ostrov nabízí krásnou krajinu, kulturu, i příjemný život. Dokonce i slavný Marco Polo zmínil ostrov ve své Knize o zázracích světa. Význam ostrova výrazně vzrostli ve chvíli, kdy koření nabylo ekonomického významu. I dnes se lidé na Bali věnují hlavně zemědělství, ale také umění. Žijí v kouzelném prostředí a váží si staletých tradic. Chrámy na Bali jako kdyby odolávaly zubu času. Ale to je zásluha tamních obyvatel, kteří se o ně denně starají. Každý kámen, každé dveře, každá socha, vše je pečlivě zrestaurováno nebo opatřeno novou malbou. Staré musí být jako nové a obětní dary čerstvé. (Česká televize)

Teachman

Tento televizní dokument je jak vizuálně působivý, tak informačně přínosný. Doporučuji ho nejen do výuky zeměpisu. ()

Marze

Bali byl dříva panenský přírodní ráj bez lidí než začal indonéský populační boom. Zmínka o deštném pralese mohla být doplněná o informaci, že jde o nepatrné zbytky, které vydělávají na turistech. Díl je ke shlédnutí spolu s dalšími díly zde : https://www.ceskatelevize.cz/porady/12908208475-objevovani-sveta/220382571270001/ ()