Osudy - 70.výročie konca druhej svetovej vojny

všechny plakáty
Slovensko, 2015, 5 min

K 70. výročiu skončenia 2. svetovej vojny vznikol tento 30-dielny cyklus jedinečných krátkych publicistických dokumentov ako živé svedectvo posledných pamätníkov. (st3f0o)

Radko

Výborná vec. Pamätníci spomenú prostredníctvom vlastnej interpretácie vojnových udalostí silný príbeh. Osobné dejiny sú jedným za najcennejších historických prameňov. Proti rasizmu a fašizmu je potrebné bojovať v zárodkoch, vraví napríklad posledný žijúci (2015) člen Židovskej partizánskej jednotky zo Slovenského národného povstania. Súhlas. Poznámka, týkajúca sa skôr cesty od II. svetovej k dnešku: Čo je to bojovať proti nacizmu v zárodkoch? Nacizmus svojim a svojským spôsobom po II svetovej totiž zvíťazil a to na oboch stranách barikády - boľševickej i kapitalistickej. Áno, všetkým bojovníkom vrelá vďaka za vtedajšie odvážne postavenie sa hrozbe robotického otroctva s otrasnou ideológiou rasizmu a postupného predpokladaného súhlasu so všetkým, čo sa režim chystá do spoločnosti nové zaviesť. Rasizmus sa ako-tak podarilo odstrániť, to ostatné vôbec. A dnes aj rasizmus naberá podobu utláčania náboženských minorít (kresťania, Židia, moslimovia, rôzne sekty) v objatí väčšinovou cirkvou. Hrozba sťahovania národov (napr. zo zničenej Afriky, vyťaženej celosvetovými developermi a bankármi) navracia body kadejakým náckom. Tí vykríkajú aj spoza rečníckych pultov tzv. serióznych strán a médií svoje nenávistné prdy. Len aby sa nezrútil vratký systém vykorisťujúceho kapitalizmu a bezbrehého individualizmu ako náboženstva, zabraňujúcemu rebélii proti systému. Veď vo veľa veciach sa pri vedení spoločnosti, inštitúcií a firiem prebrali takmer doslova prepracované nacistické manuály. Ich ideálom bola plná pracovná vyťaženosť v prospech čo najskoršieho dosiahnutia cieľa. Ciele sa trochu zmenili, metódy a formy prevzali, ba dokonca zdokonalili v smere utiahnutia šraubov . ()

Volodimir2

Aj na Slovensku sme sa dopracovali ku krátkym filmom o osudoch ľudí v období 2. svetovej vojny a aj po nej. Ide o ľudí zapojených do protifašistického odboja, do pomoci ľuďom v rámci holokaustu ale aj o ľuďoch , ktorí sa dostali do gulagov, respektíve pracovných táborov tesne po vojne. Začal som ich trocha spracovávať a keďže to bolo veľmi náročné na čas ale aj priestorovo, upustil som od toho. To čo bolo hotové som ponechal k nahliadnutiu, ide o zaujímavé veci. 1. Čakanie na otca - pri oslobodzovaní Červenou armádou postupovali aj orgány NKVD, ktorí mali zoznamy sovietskych emigrantov a tí pod rúškom služby prekladateľov boli z Československa odsunutí do gulagov. 2. Do posledných dni - Vysokoškolský strážny oddiel (VSO) bol štábnou jednotkou Veliteľstva 1. československej armády na Slovensku. Základ tvorila skupina študentov z Majera a Banskej Bystrice, ktorú 26.8.1944 vyzbrojili vo Zvolene. Výcvik prebiehal od 26.augusta v Harmanci a od začiatku septembra 1944 na Donovaloch pod vedením kpt. M. Czambela a por. M. Štubňu. V polovici septembra sa skupina preorganizovala na štábnu strážnu rotu s 3 čatami. K VSO patrila aj čata S. Rozbořila v počte 61 príslušníkov, ktorá sa utvorila začiatkom septembra 1944 so sídlom v Demänovskej doline. Veliteľom VSO bol kpt. M. Czambel, veliteľmi čiat por. M. Štubňa, por. V. Kútik, čatár Š. Ragan a S. Rozbořil, organizátorom a členom štábu J. Chovan. Po doplnení mal VSO 205 príslušníkov. Bol určený na strážnu a ochrannú službu Veliteľstva 1. čs armády na Slovensku. Po 12. októbri časť príslušníkov prešla do partizánskych oddielov, ďalšia pod vedením M. Poláka odišla 26.októbra do priestoru Vepora pripraviť nové stanovisko pre gen. Rudolfa Viesta a jeho štáb. Zvyšok oddielu zabezpečoval ochranu gen. Viesta a plk. Goliana a niektorých funkcionárov Veliteľstva 1.čs. armády na Slovensku od 28.10.1944 počas presunu z Donovál. Pri Ondreji nad Hronom v lese medzi Sopotnickou a Bukovskou dolinou bol oddiel 2. - 3. novembra Nemcami rozbitý, Viesta a Goliana v Pohronskom Bukovci zajali. Časť príslušníkov VSO prešla na partizánsky spôsob boja. 3. Druhá strana Dunaja - Je príbeh ľudí, ktorí po mníchovskej zrade 12.10.1938, sa v priebehu dňa stali obyvateľmi Tretej ríše. Našťastie "len" na dobu 6,5 roka, za celú dobu sa nedostali do Bratislavy a tým aj na územie Slovenska. Občania Petržalky plnili vojenské povinnosti pre Wehrmacht. 4. Iba slzy - osud obyvateľov Chmeľnice nemeckej dedinky v blízkosti Starej Ľubovne. Časť nemeckého obyvateľstva skončila v zbernom tábore Nováky a odtiaľ potom boli vysťahovaní do Nemecka a časť išla do zajateckých táborov na Kaukaz. Mnoho z nich sa ešte v roku 1945 vrátila domov. Skutočné príbehy ľudí, ktorých sa dotkla 2. svetová vojna. Celkovo ich bolo odvysielaných 30 dielov pri príležitosti 70. výročia od konca druhej svetovej vojny. Ta ich kvalita a hodnovernosť je otázna. Ale to nebolo cieľom tohto seriálu. ()