Královna: matka a panovnice

(TV film)
  • Velká Británie The Queen: Mother and Monarch
Velká Británie, 2022, 47 min

Portrét královny Alžběty II., nejdéle vládnoucí panovnice v dějinách Velké Británie. Za sedmdesát let vlády se stala neodmyslitelným symbolem stability a světově respektovanou hlavou britské monarchie... Celý svět ji považoval za nenahraditelnou a věčnou. I když jí bylo už 96 let, stále jsme měli na paměti, že její matka se dožila požehnaných 101 let. Všichni doufali, že Alžběta II., nejdéle vládnoucí britský monarcha, pokoří kromě rekordu panovnického i rekord věkový. Bohužel, jak už víme, nestalo se tak. Nezbývá nám než si připomenout královnin bohatý a plodný život, který byl plný lásky a bezpříkladné oddanosti vlasti. (Česká televize)

Vajonek

Vzhledem ke své délce nemůže jít dokument zrovna do detailu, ale myslím, že ty nejpodstatnější události ze života a rysy osobnosti královny Alžběty II. se mu daří popsat poměrně dobře. Je to takové shrnutí, u kterého si budete, pokud jste už něco o královně viděli nebo četli, říkat, že to vlastně skoro všecko znáte, na druhou stranu budete opět i trochu žasnout, co vše se vleze do života jedné ženy, které osud (nebo pár rozhodnutí lidí okolo ní nebo pár náhod, chcete-li) zamíchal kartami tak, jak to nikdo vůbec nečekal. A ona se s tím musela porvat, neměla to lehké, někdy dělala nebo musela dělat nemilá rozhodnutí, ale když se na to celé tak člověk zpětně dívá, zdá se, že to zvládla se ctí. A se ctí přistupuje k této malé velké ženě i tento dokument, který je natočený poměrně tradičně, ničím úplně nepřekvapuje. Ale nakonec mu přidám jednu hvězdičku navíc, protože jsem díky němu viděla některé dobové záběry, které z jiných dokumentů o královské rodině nebo z médií obecně neznám. 75 %. ()