Friendship's Death

Velká Británie, 1987, 78 min

honajz2

Britské nezávislé sci-fi vždycky vypadají jinak, než všechny ostatní sci-fi jejich doby. Vystačí si totiž s málem a i tak docela efektivně dokážou podat svůj námět - jen teda ne vždycky tak záživně jak by bylo vhodné. Friendship's Death je vlastně jen zfilmovaná divadelní hra, která ale divadlo celou dobu připomíná a je to toho jak velký klad, tak i velký zápor. Ono to totiž má zajímavý nápad, scény jsou jen úseky filozofických dialogů ústředních dvou postav (novinaře píšícího o situaci v Palestině a mimozemské robotky, která se od svojí posádky omylem odchýlila sem), které sice nejsou složitě bůhvíjak do hloubky, ale mají co říct a sem tam se v nich objeví opravdu zajímavý postřeh a myšlenka. Na papíře to muselo vypadat skvěle a v divadle by to bez větších problémů fungovalo nejspíš taky, ale ve filmu ta divadelnosti až moc vyniká a tak ty dialogy nejsou vždycky uvěřitelně napsané a když už tam Wollen nějak potřebuje vložit válku, která mezitím probíhá, působí to křečovitě a dojmem, že se všechny tyhle scény stanou náhodou, jen aby mohly nějak ukončit scénu. Děj to moc nemá, ale s tím jsem při téhle stopáží problém neměl, ten jsem měl spíš s tím, jak ty záběry časem působí všechny stejně a někde v druhé půlce už mě to začínalo krapet nudit. Jenže i přes to všechno se jedná o zajímavý počin, na který jsem rád narazil a věnoval mu svůj čas. Navíc fanoušci Tildy Swinton nejspíš ocení i to, že tohle je jedna z jejich prvních rolí a popravdě se jí zhostila celkem dobře. Mě totiž přijde dobrá jak v čem, takže jsem tu byl mile překvapený, jak to zvládla, i když tam neměla moc co hrát. Silné 3* ()