Vikingové: Ztracené království

(TV film)
  • Francie Le Vrai Visage des Vikings (více)
Francie, 2022, 90 min (Alternativní 52 min)

Poprvé po sto letech bude v Norsku vykopána vikingská pohřební loď. Díky neomezenému přístupu na archeologické naleziště budeme sledovat každý krok těchto mimořádně vzácných vykopávek, které začaly na konci července 2020. V tomto vysoce prestižním vědeckém dokudramatu nám každý objev a každá objevená relikvie umožní neuvěřitelný vhled do života severských válečníků a přiblíží nás odhalení toho, kdo se v této tajemné vikingské rakvi skrýval více než tisíc let. (Viasat)

Arsenal83

Skoro 250 rokov vládli severu a drancovali všetko, čo im prišlo do cesty. Ale úplní hlupáci to teda neboli ani zďaleka a na základ objavenej lode v Nórsku objavujeme ich námornú genialitu. Avšak treba upozorniť, že dokument je dosť odborne, vedecky položený, nič pre tých, ktorí sa o históriu zaujímajú len z hľadiska afér, famóznych príbehov a pikošiek. Je však na objave niečo veľmi zaujímavé - na základe ostatkov vedia určiť, že v jednom hrobe našli pochovanú ŽENU. Ale ako to vedia? Nie je pohlavie len sociálny konštrukt? Čo ak to stvorenie bolo nebinárne!? 😟 ()