Reklama

Reklama

Kdo nejsem

(festivalový název)
  • angličtina Who I Am Not
Trailer
Rumunsko / Kanada / Německo / Jihoafrická republika / USA, 2023, 105 min

Obsahy(1)

Co dělá muže mužem a ženu ženou? Kde společnost a biologie umisťují hranice a jak do binárního světa zapadají lidé, kteří se přímo na této hranici narodili? Influencerka Sharon je finalistka miss Jihoafrické republiky a Dimakatso je nebinární aktivista*ka. Ačkoliv jsou pravými opaky, sdílí jednu škatulku intersexuality spolu s dalšími 150 miliony lidí. Cesta za nalezením identity a místa ve světě nás zavede ke specialistovi na genetiku, šamanským rituálům i emotivním rozhovorům se stávajícími i potenciálními členy rodiny. Hlavním poselstvím filmu ale zůstává: jsi takový člověk, jak se dokážeš definovat jen ty sám*sama a nikdo ti do toho nemůže mluvit. Dokument vznikl v úzké spolupráci režisérky a dvou hlavních postav a překvapí naprostou vzájemnou důvěrou a otevřeností o tématu, kterému se jinak nevěnuje přílišná pozornost. Snímek vyhrál mnoho cen na velkých festivalech – na Docs Barcelona, v Krakově, na Doc Edge na Novém Zélandu a ze Soluně si odnesl hned ceny tři. (Mezipatra)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (2)

M.Pazzina 

všechny recenze uživatele

Kromě toho, že je to důležitý film po obsahové stránce, tak je to velká porce filmařiny. Pracuje se tam se symbolikou, střih buduje nejen napětí ale i emoce. ( jsou tam momenty, kdy pláčete buď štestím nebo smutkem) Prostě tohle musíte vidět. ()

Awer 

všechny recenze uživatele

Ačkoli u podobných dokumentů bývá problém spíš opačný, za mě trochu moc na formu natočená a možná o deset minut nedostříhaná věc, nicméně i tak nabízí obrovský insight do už tak málo známého - a důležitého - tématu, navíc v kontextu JAR. To, co ukazuje, je nesmlouvavý obraz světa, v němž pokud hrajete podle pravidel a přetvařujete se (ohledně něčeho, co morálně nemá žádný význam), můžete být miss, zatímco v opačném případě vás nezaměstnají ani ve šroubárně. Opět podle mě trochu na škodu, jak očividná je účast kamery a jak banálně zjevná je diskriminace, s níž se hrdinx (sry, ale to prostě nejde jinak) setkávají, aniž by se jakkoli snažilx uhnout, ale zároveň je to tím brutálnější, pakliže tam skutečně není žádný script (jako že snad/bohužel asi není). Za vidění to stojí každopádně... ()

Reklama

Galerie (4)

Související novinky

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

30.10.2023

Ve čtvrtek 2. listopadu začíná Queer filmový festival Mezipatra, který v Praze potrvá až do 9. listopadu. Poté se přesouvá do Brna, kde 17. listopadu končí. 24. ročník se ponese v tématu Na rozcestí… (více)

Reklama

Reklama