78. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023

Česko, 2023, 90 min

Režie:

Adam Rezek

Tomáš Hanus

Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu z Obecního domu v Praze. Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany hraje Welsh National Opera Orchestra pod taktovkou dirigenta T. Hanuse... Již 78. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro zahájí 12. 5. 2023 Smetanova Má vlast v podání Orchestru Velšské národní opery z Cardiffu a jeho šéfdirigenta Tomáše Hanuse. „Tóny Mé vlasti v dnešní době velmi potřebujeme. Probouzejí to lepší v nás, sebeuvědomění, kdo jsme, co nám říkají naše dějiny a jaký je jejich smysl. Hudba má moc jít hlouběji než slova. Smetanově Mé vlasti se nemusíme povinně klanět, tvářit se učeně a trochu se u toho nudit. Ona má sílu si nás najít sama a obejmout nás,“ zamýšlí se Tomáš Hanus. Jeden z nejúspěšnějších žáků Jiřího Bělohlávka účinkuje v Česku velmi výjimečně – na festivalu Pražské jaro se objevil naposledy před deseti lety. V čele velšského orchestru stojí již šest let a dále rozvíjí zájem britského publika o českou hudbu. Navazuje tak na dirigenta Charlese Mackerrase, který uvedl v Cardiffu britskou premiéru Řeckých pašijí Bohuslava Martinů, a také na režiséra Davida Pountneyho, současného uměleckého ředitele Velšské národní opery. (Česká televize)