The People vs. Paul Crump

(TV film)
USA, 1962, 52 min (Alternativní 60 min)

Real Tom Hardy

"WHAT MAKES YOU NIGGAS THINK THAT YOU COULD GET AWAY WITH PULLING DAYLIGHT ROBBERY ON ONE OF THE BIGGEST COMPANIES IN CHICAGO?" ------------ Úplne prvý výtvor veľkého Friedkina, ktorým naštartoval svoju kariéru a ktorý mal na jeho vznik veľmi ušľachtilý dôvod – zachrániť pred elektrickým kreslom Paula Crumpa, v ktorého nevinu v čase natáčania pevne veril. V istých chvíľach doku pôsobí viac filmovo než čisto dokumentaristicky, už vtedy bolo vidieť, že Friedkin na tie dvere Hollywoodu skôr či neskôr zaklope. Neviem presne, ako mám hodnotiť, keďže nemám s čím porovnávať (štýl tvorby a spôsob filmovania). Dokumentom sa síce venujem hodnú chvíľu, počet zhliadnutých rátam v stovkách (+~ 500), avšak pod 70. roky som nevidel takmer žiadny a odhliadnuc od trojky Kubrickových doku prvotín a tvorby Leni Riefenstahl, tak prakticky žiadny. Týmto som chcel len povedať – vôbec neviem, čo tomu dať! Cítim to na štyri a aj na tri a viem, že keď sa eventuálne pustím do dokumentov staršieho dáta, jedno z toho tam bude sedieť viac než to druhé a žiadne medzi nebude. Takže solídne tri hviezdy, nech môžem tento koment konečne zabaliť! ()

• Počas natáčania bol Friedkin presvedčený o nevine Paula Crumpa, až o pár dekád neskôr uviedol, že to už cíti inak. (Real Tom Hardy)
  • Dokument pomohol Friedkinovi naštartovať jeho kariéru, nájsť si ďalšiu prácu a taktiež manažéra. (Real Tom Hardy)