Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Komedie
  • Krimi

plakát

Serval, a Brigade in combat (2015)

Neviem, či je ideálne pozerať dokument o vojne v Mali skrz produkt z dielne francúzskeho ministerstva obrany, jednu veľkú devízu to však rozhodne má – (archívne) zábery z frontových línií aj spoza nich lepšie v žiadnom inom zatiaľ neboli. A tie ofenzívne operácie v centrálnom Mali... čistý logistický majsterštik. Niektoré krajiny z východnej pologule sa mohli sledovaním čosi priučiť :D --- Uložím si: (x / x) / (x / x)

plakát

8 miliónů způsobů jak zemřít (1986)

Jeden z pätice 80s filmov, ktorý Tarantino menoval ako exemplár (policajných) krimi drám, ktoré zašli ďalej než bolo v tom čase konvenčné, minimálne čo sa narácie a očakávaní diváka týka. A po prekrásnej úvodnej otváracej štvorminútovej sekvencii preletu helikoptérou ponad Downtown Los Angeles som tomu tvrdeniu na chvíľu aj veril. A po hodine znovu začal. Jeff Bridges ako Scudder, neohrozený, prepotený a vodkou presiaknutý expolicajt s novým poslaním – chrániť high-end prostitútky v kasíno-bordeli, ktorému velí nádherná Rosanna Arquette a herecky šéfuje Andy Garcia. Ďalšími štyrmi menovanými boli klenoty Zjazvená tvár, Lovec ľudí, Žiť a zomrieť v L.A. a Rok draka. A hoci má posledný Ashbyho počin od nekvality relatívne ďaleko, medzi nimi vyzerá úplne beznádejne, všakže?

plakát

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (1983)

Veľkolepé zakončenie pôvodnej trilógie, ktorému vojvodí princezná Leila v železných bikinách, spútaná v reťaziach obézneho slizkého Jabbu v jeho tmavých kobkách na púštnej planéte, mesiac Endor & jeho malí chutní "mackovia" a osudovosť moci zla vo vzťahu syna-otca v grandióznom záverečnom súboji. Scéna zosádzania masky definujúcim momentom. A až po zhliadnutí projektov 4K77 (pre IV) a 4K83 pre VI si uvedomujem mieru mrzutosti ich absencie pre epickú, kolosálnu piatu epizódu. (x) (16.9.2018) (2x20.6.2022)

plakát

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Kto choval pocit, že štvrtá epizóda mala blízko k dokonalosti, touto piatou mu bol vytretý zrak a názorne ukázané, ako ďalej sa ešte dá zájsť. Dizajnom jednotné, no o hodný kus vyšperkovanejšie, až je očami možné cítiť sebaistotu štúdia a producentov pri tolerovaní navyšujúceho sa rozpočtu. Roky prepisujúci sa scenár dostal rozpínavejšie črty, predstavil nové dôležité postavy a priniesol zvrat – a jednu z najikonickejších scén všetkých čias v súhre svetiel a laserov – ktorý sa tučným písmom zapísal do popkultúry až tak, že ho postihol Mandelov efekt. Životom pulzujúci vesmír, démonicky rezonujúci hlas Jamesa Earla Jonesa, Williamsov um, Reynoldsova božsky nádherná scénografia (ktorú s príchodom projektu 4K80 budem pravdepodobne chváliť ešte o hodný kus viac), Kasdanove dorábky/revízie a Kershnerova brilantná réžia, ktorá sa pod tlakom bezprecedentného úspechu prvého filmu nezosypala. Episode V bude navždy len jedna... (x / x) (30.8.2018) (19.6.2022)

plakát

Michael Cimino, God Bless America (2021)

Sledovať Tarantina a Stonea neprestajne pochvaľovať a rešpektovať históriou filmu trestuhodne opomínanú režisérsku prácu Michaela Cimina bol presne ten balzam na moju filmovú dušu, aký som potreboval. Veľmi slušne zostrihaný/zrežírovaný prierez Ciminovou tvorbou od famózneho debutu Thunderbolt cez notoricky legendárne snímky Lovec jeleňov a Nebeská brána až po tie záverečné (Rok draka <3), s dôrazom na ich dôležitosť v rámci kinematografie a tragickosť vývoja režisérovej kariéry, ktorého potenciálna stopa v dejinách filmu mohla byť bezhraničná, a miestami emotívne, čo podtrhujú Ciminove monológy z archívnych rozhovorov. Vysoko tiež cením obsah, ktorý sa viac-menej striktne venuje jemu v spektre jeho diel, nie primárne osobnému životu, čo býva v bio doku zvykom. Za mňa nevýslovná spokojnosť. (x)

plakát

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Kultúrny artefakt 20. storočia, synonymum filmového mainstreamu s ďalekosiahlym a znovu neopakovateľným dopadom a vplyvom na popkultúru a svet. Na snímke sa v porovnaní s Kubrickovou Odyseou po vzhľadovej stránke zub času neuveriteľne značným kusom podpísal, čo mi však vôbec nevadilo, práve naopak. Ten DIY štýl, vizuál a čaro skutočných kostýmov, rekvizít a kulís je nenahraditeľné a pre mňa jediný dôvod opätovných radostných návratov k pôvodnej trilógii, aj keď fanúšikom ságy Hviezdnych vojen nie som. Prečo historici filmu milujú Wellesov zázrak Občan Kane absolútne viem, prečo drvivá väčšina adoruje prvé Star Wars tiež možno viem. Jedno však viem iste – vidieť to v Amerike v '77, určite by to zadefinovalo môj život tak, ako väčšine návštevníkov z predmetnej generácie. Silne zvažujem piatu hviezdu za to, koľko úsilia a filmárskeho umenia (v tomto prípade rozhodne scénografia pred všetkým ostatným) išlo do filmárčiny. A zhliadnuť verziu Project 4K77 = bezpodmienečná povinnosť... (x / x / x / x) (x / x / x) (x) (26.8.2018) (16.9.2018) (21.9.2021) (18.6.2022) --- "Dedicated to the Star Wars fans who love the films but think George Lucas is Satan."

Absťák (2021) (seriál)

Udalosti, ktoré Gibney podrobne zdokumentoval v štvorhodinovom Crime of the Century, o pár mesiacov neskôr Strong bravúrne zdramatizoval skrz niekoľko časových rovín a desiatky rozličných uhlov pohľadov na tú istú vec – opiát oxy a jeho dopad na spoločnosť. Do Dopesick som okrem záujmu o tému išiel najmä kvôli Stuhlbargovi s vysokým predpokladom zhliadnutia fenomenálneho výkonu a nakoniec som mimo toho (+Keaton & Sarsgaard) dostal jednu z najlepších réžií, akú som videl. Oplatilo sa... "You're using your pain as an excuse not to live."

Bratr 2 (2000)

Po nevídanom úspechu prvého filmu na domácej pôde a vysokému dopytu po pokračovaní sa Balabanov o tri roky neskôr rozhodol dať ľudu to, čo požadoval. Danila, veterán prvej čečenskej vojny, sa po útrapách v prehnitom Petrohrade vydáva do hlavného mesta, aby viedol normálny život a zabudol na svoju bývalú kariéru "nájomného" zabijaka. Moskovská mafia má však dlhé chápadlá a harmonická idylka sa rýchlo rozplynie. V druhej polovici kormidlo prevezme "pracovná" návšteva New Yorku a Chicaga, kyjevská mafia, čierni pasáci a skorumpovaní americkí biznismeni. Vzniká tým pestrá paleta rôznych perspektív na identické témy (napr. patriotizmus, spôsob života, sociálne otázky a dilemy). Z pohľadu zápletky sa jedná o zmes ťažko uveriteľných báchoriek, udalostí a interakcií, ktoré by sa jednoducho stať nemohli (príklad #1: pohľadná televízna moderátorka zrazí chodcu, ktorý zhodou okolností vyzerá jak čistý bezdomovec, vezme ho k sebe domov do svojho luxusného apartmánu s výhľadom na Manhattan, aby ho ošetrila, po pár minútach ho tam nechá a odíde do práce, no a keď sa večer vráti, opýta sa, či je v poriadku, a následne ho prefikne... to akože kde sme? :D). Z pohľadu filmárčiny silné stránky (kamera, štylizácia) aj neduhy (absolútne mizerná práca s hercami, nevyrovnané tempo, neexistujúca gradácia) predchádzajúceho filmu zostali, strih však zlepšený o značný kus. Oba filmy sú ale silné v sociálnych témach, reflektujú nálady a stav ruskej spoločnosti toho času, ktoré zakrývajú za jednoduché príbehy o honbe za pomstou a túžbou po spravodlivosti. Rozhodne dilógia, ktorá stojí za skus. (16.1.2020) (14.6.2022)

Bratr (1997)

Portrét sociálneho úpadku ruskej spoločnosti po páde komunizmu, žumpa, chaos, dekadencia a východný Divoký západ, absencia zákona, bezprávie a beznádej. Kult, štýl, Taxikár po rusky a kľúčový zdroj & pilier inšpirácie pri tvorbe videoherného zázraku menom Grand Theft Auto IV. To všetko a mnoho viac je Balabanov majsterštik Brat. Drsný, drsný však kvôli naratívu a autenticite reálií, nie kvôli účelovej surovosti à la jeho neskorší počin Gruz 200. Scény výroby tlmiča a brokov s klincami do vitrínky. Pred piatimi hviezdami bráni len môj pocit, že viac ako film v kompaktnom celku som sledoval 90-minútovú kompiláciu scén, ktoré navonok na seba nadväzujú, no pri bližšom pohľade mohlo veľké množstvo z nich radšej zostať v strižni. A tie čierne prechody medzi strihom, no hrozné niečo... (12.1.2020) (13.6.2022)

Briarpatch (2020) (seriál)

Ešte počas prvej polovice série som mal zapísané niečo v štýle: "49% za bohovsky zrežírovaný, silne štylizovaný seriál s citeľnou atmosférou, poctivo zmáknutou scénografiou a úžasnou kostymérkou, ktorá sa na Rosario Dawson vybláznila do úplného elegantnosťou presiaknutého zblbnutia, až mi mnohokrát bolo z tých jej podmanivých suit-esque outfitov na predýchanie, s kameramanom nezaspávajúcim na vavrínoch a s gafferom odvádzajúcim neskutočnú robotu, využívajúc svetlo vo svoj prospech, či už v scénach všeobecne, ale najmä tých s Rosario, a s nezaostávajúcou hudbou, ktorej prevláda zaujímavá selekcia starého funku, soulu, R&B a rocku? Jediný deficit vidím prakticky v neviditeľnom obsadení mimo hl. postavy, ktoré nezaujalo ani raz a ani jedinou scénou a ak by som chcel byť ultra kritický tak poviem, že tu nebola žiadna zapamätateľná scéna, ba ani kúsok dialógu, a že strih niekedy (rozumej extrémne sporadicky) zakulhal podobne, ako keď pozeráš multi-cam sitkom, no problém je, že bez tohto žiť dokážem. ČSFD par excellence..." A teraz? Teraz sa tým percentám veľmi ani nečudujem. Nič nudnejšie som od druhej polovice už dlho nesledoval, hoci vizuálna stránka stále nad priemerom. Rozkol medzi dvoma a troma hviezdami narušila len slabosť pre Dawsonovej pery a fakt, že nudné spravidla nemusí byť znakom nekvality, ale dôsledkom iných faktorov x)

Ovládací panel
41. nej uživatel Slovensko