Příroda na kliknutí

(TV film)
  • Singapur The Dark Web - Wildlife Clickbait
Singapur, 2019, 46 min

Nelegální prodej ohrožených zvířat se rozjíždí na DarkWebu. Zločinecký průmysl posiluje... Bývaly časy, kdy pralesy pokrývaly osmdesát procent naší země. Zvířata tehdy žila volně. Až do osmdesátých let. Lidé začali prozkoumávat velké části deštných lesů a vypalovali je kvůli rychle se rozvíjejícímu stavebnictví a zemědělství. Dělo se to tak rychle, že přirozené prostředí živočichů se zmenšilo o padesát procent. Po celém Malajském poloostrově bylo z jejich přirozeného prostředí vytlačeno nejméně osmdesát procent chráněných druhů a ze zranitelných živočichů se stává snadná kořist obchodníků působících v novém prostředí, na sociálních sítí. V roce 2016 zveřejnil Traffic zprávu o využívání skupin na Facebooku k obchodování se zvířaty v Malajsii. Lidé se zajímali o koupi a prodej zvířat, vyptávali se na různé druhy, chtěli znát jejich cenu. A my jsme si uvědomili, že obliba roste. (Česká televize)

ostravak30

Je to pořád dokola. Všechno souvisí se vším. Zvířatům se zmenšuje prostor pro úhybné manévry a my dál kácíme a kácíme a kácíme. Novým trendem se navíc stalo mít doma exotickou šelmu nebo jiné zvíře, v krajině majitele se nevyskytující. Je to bohužel časté už i u nás. Dokud lidé nebudou myslet sami hlavou a neuvědomí si, že mít zvířata, která nepatří do bytů může být třeba i nebezpečné, nákladné na péči a že taková zvířata trpí nejen při přepravě, ale i následně a že patří jen do přírody, asi se nic podstatného nezmění. Snad jediné, co se s tím dá dělat je zpřísnit maximálně tresty, co to jen jde. A já osobně vítám i nový zákon v Malajsii, který umožňuje pytláky bezdůvodně hned na místě odprásknout. Doufám, že toho policie bude využívat hojně! ()